فهرست
دنیل جیمز: اولین خرید دوران بازسازی
دنیل جیمز: اولین خرید دوران بازسازی

دنیل جیمز: اولین خرید دوران بازسازی

آی‌اسپورت – تابستان گذشته دنیل جیمز در یک قدمی انتقالی قرضی به تیم یوویل تاون، در لیگ دوی انگلیس بود. کمتر از یک سال بعد جیمز بدل به یکی از درخشان‌ترین پدیده‌های فوتبال جزیره شده و در آستانه ترنسفری رویایی به منچستر یونایتد قرار گرفته، خرید هوشمندانه‌ای که برای یونایتد تنها نزدیک 18 میلیون پوند هزینه خواهد داشت.  

گراهام پاتر، مربی جوانی که حالا رهبری برایتون را بر عهده گرفته، فصل پیش سر و سامانی به وضعیت سوانزی سقوط کرده به چمپیونشیپ داد و این تیم ولزی را به رده دهم جدول رساند. در این راه جیمز یکی از کلیدی‌ترین مهره‌های پاتر بود و نقشی بسیار تاثیرگذار در نتایج تیمش بازی کرد. این وینگر ۲۱ ساله در ۳۳ بازی برای سوانزی در رقابت‌های مختلف شش گل زد و ۱۰ گل ساخت. گل انفرادی او به برنتفورد در جام حذفی نشان از تکنیک و سرعت بسیار بالای جیمز داشت.

همین سرعت بود که باعث شد او مدام در فرصت‌های گلزنی و گل‌سازی قرار بگیرد. در کل چمپیونشیپِ فصل پیش تنها چهار بازیکن میانگین ضربه به دروازه بیشتری در ۹۰ دقیقه نسبت به جیمز داشتند. از نظر سرعت استارت‌ها هم جیمز در رده سوم کل بازیکنان این لیگ قرار گرفت. آمار کلیدی دیگر تعداد دفعاتی است که او در باکس حریفان صاحب توپ شده. از این منظر هم فقط چهار بازیکن در کل چمپیونشیپ بالاتر از وینگر سوانزی قرار می‌گیرند.

این آمار و ارقام هست و شور و اشتیاق هواداران منچستر یونایتد برای به خدمت گرفتن این پدیده جوان و جذاب را بیشتر و بیشتر می‌کند. این تماشاگران فصلی بسیار فرسایشی را پشت سر گذاشتند، فصلی که در آن تیم محبوب‌شان در ۱۹ بازی خانگی در لیگ تنها ۳۳ گل زد. برای همین ورود یک نیروی هجومی سریع و خلاق بهترین خبر برای آن‌ها خواهد بود.

اما آیا جیمز موفق خواهد شد بالافاصله بعد از ورود به اولدترافورد در تیم جدیدش جا بیفتد و با آنتونی مارسیال و جسی لینگارد برای قرار گرفتن در ترکیب اصلی رقابت کند؟ دیوید پروتن، کارشناس اسکای اسپورتس و متخصص چمپیونشیپ، به این سوال پاسخ می‌دهد: «چراکه نه. چه اشکالی دارد مهره‌ای سرعتی با شور و حال جوانی را به تیم اضافه کرد تا جانی دوباره به خط حمله‌شان بدهد؟ یونایتد به چنین بازیکنی نیاز دارد و هیچ دلیل وجود ندارد که این شانس را به جیمز ندهند. جیمز باید بدون هیچ ترس و هراسی، تا جاییکه البته منجر به بی‌دقتی نشود، خودش را در تیم جدیش نشان دهد. او در سوانزی به خوبی توسط پاتر رهبری شد و حالا فرصت این را دارد که نشان دهد قدرت درخشیدن در یک سطح بالاتر را هم دارد. جیمز از آن دست بازیکنان سرعتی‌ایست که وینگرهای قدیمی یونایتد را به یاد می‌آورد و دنبال کردن داستانش در این باشگاه بسیار هیجان‌انگیز خواهد بود».

یکی از این وینگرهایی که پروتن ازشان حرف می‌زند همین حالا هوادار سفت و سخت جیمز است. رایان گیگز، مربی ولز، ماه نوامبر پیش بود که جیمز را به تیم ملی دعوت کرد تا او در تنها دومین بازی ملی‌اش تک‌گل پیروزی‌بخش برابر اسلواکی را در رقابت‌های مقدماتی جام ملت‌های اروپا بزند.

ستاره سابق یونایتد درباره شاگرد جوانش می‌گوید: «بازیکنی که چنین سرعتی دارد از ویژگی خاصی برخوردار است و در هر سطحی از فوتبال برای حریفان خطرساز است. به عنوان یک وینگر اما باید به بخش‌های دیگر فوتبالت هم برسی و در کیفیات دیگر هم پیشرفت کنی، کاری که می‌بینم جیمز در حال انجام دادنش است».

جیمز فصل پیش نگاه‌های زیادی را متوجه خودش کرد. پپ گواردیولا پس از پیروزی تیمش مقابل سوانزی در جام حذفی از او تعریف کرد و سرعتش را باورنکردنی خواند. پاتر هم بعد از بازی مقابل استوک سیتی در ماه آوریل نمایش جیمز را یکی از بهترین نمایش‌هایی انفرادی‌ای دانست که تا به حال در عمرش دیده: «واقعا صفت برای توصیف او کم می‌آورم». حالا باید منتظر ماند و دید اگر جیمز راهی یونایتد شود چه آینده و سرنوشتی در لیگ برتر برایش رقم خواهد خورد.

۸    
آی اسپورت
2019-06-10 11:40:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر