فهرست
تکرار تراژدی 52؛ این بار در آسیا
تکرار تراژدی 52؛ این بار در آسیا

تکرار تراژدی 52؛ این بار در آسیا

آی‌اسپورت- دیدار مرحله یک شانزدهم نهایی لیگ قهرمانان آسیا مقابل العین امارات، فستیوال اشتباهات کادرفنی استقلال بود که باعث تکرار نتیجه دربی سال 52 پایتخت، این بار در آسیا گردید. دیداری که با توجه به نتیجه یک-صفر دور رفت شانس زیادی برای صعود استقلال به دور بعدی برایمان متصور بود. اما تفکرات اشتباه و ترس بی‌مورد منصوریان و القاء این ترس به بازیکنان باعث رقم خوردن نتیجه تلخی برای فوتبال ایران در آسیا گردید.

با سوت شروع بازی حملات همه جانبه العین نشان از روحیه مصمم آنان برای شکست استقلال و صعود به دور بعد داشت. در این بین، سبک بازی استقلال همه فوتبالدوستان ایرانی را نگران می‌کرد. هرچه از دقایق بازی می‌گذشت فشار حملات اماراتی‌ها روی دروازه رحمتی بیشتر و بیشتر میشد. تا جایی که اگر رحمتی نبود زودتر از دقیقه 27 دروازه استقلال باز میشد. استقلال به گونه‌ای بازی می‌کرد که نه تنها هیچ امیدی به باز کردن دروازه میزبان نبود بلکه با عقب‌نشینی همه جانبه و جمع شدن بی‌مورد نفرات در جلو محوطه جریمه خودی به مدافعان حریف هم اجازه شرکت در حملات را می‌داد که این امر باعث ایجاد فشار بسیار زیاد روی دروازه نماینده ایران شد. با به ثمر رسیدن گل اول العین شیرازه تیم استقلال ازهم پاشید و سنگین‌ترین نتیجه تاریخ لیگ قهرمانان آسیا برای تیم‌های ایرانی رقم خورد. حال به اصلی‌ترین عوامل این شکست سنگین در این بازی می‌پردازیم :

عدم اعتماد به نفس در بازیکنان: القاء ترس به بازیکنان تیم در طول هفته که در نمایش بازیکنان استقلال کاملا مشهود بود. به طوری که به دلیل همین ترس بیش از حد و عدم اعتماد به نفس، بازیکنان این تیم حتی در ارسال 3 پاس سالم به هم ناتوان بودند.

عدم ایجاد تمرکز بازیکنان روی وظایف دفاعی خود: موردی که بیشتر از سایر موارد به چشم آمد همین عدم تمرکز بود. مربی که ادعای نزدیکی سبک بازی تیم خود به یوونتوس را دارد، می‌بایست حتما برای بالابردن تمرکز نفرات روی وظایف دفاعیشان، بارها و بارها در طول این مدت طولانی تمرینات خاصی را در نظر بگیرد، تا بدین صورت با این همه اشتباهات فردی در یک دیدار مواجه نشود. نمونه نزدیک چنین مربی، کارلوس کیروش است که با تأکید روی جزییات بازی شاگردان خود، تمام روزنه‌ها و فضاهای هجومی حریفان خود برای رسیدن به دروازه خودی را پوشش می‌دهد. منصوریان با توجه اینکه تقریبا کل سال از این سیستم در مسابقات خود بهره برد، می‌بایست چنان بازیکنان را از لحاظ ذهنی برای انجام درست وظایف دفاعی آماده می‌کرد که درصد اشتباهات فردی بازیکنان را به حداقل می‌رساند.

یارگیری من تو من با عبدالرحمان: استفاده از یک روش کاملا منسوخ شده در دنیای فوتبال مدرن، خود نشان این است که منصوریان را نمی‌توان یک مربی علم‌گرا و با دانش خطاب نمود. با توجه به اینکه در یک بازی منصوریان مگویان را مأمور مهار بهترین و باهوش‌ترین بازیکن حریف نماید تا با این سو و آن سو کشیدن او، ساختار دفاعی استقلال به هم بریزد و از خلاء بوجود آمده ضربات نهایی به پیکر استقلال وارد گردد، باز هم می‌توان علیرضاخان منصوریان را مربی علم‌گرا و به روزی دانست؟

منصوریان بیشتر از اینکه به جزییات اصول بازی هوشمندانه دفاعی بپردازد و شرح وظایف بازیکنان را در این سبک بازی به آنان دیکته کند و تمرکز دفاعی، حدود و دامنه حرکتی، سخت‌گیری‌های دفاعی را بارها و بارها با شاگردان خود مرور نماید، بیشتر به فکر جلب توجه دوربین‌های تلویزیونی است که از این حیث خود را به مربیان روز دنیا شبیه‌تر نماید.

تصاویر زیر چند نمونه از اشتباهات تاکتیکی استقلالی‌ها در کارهای دفاعی است که خود را استاد اجرای آن می‌دانند.

عدم سخت‌گیری روی بازیکن صاحب توپ، عدم تمرکز دفاعی و آشفتگی و عدم انسجام خط دفاعی و آزاد گذاشتن بازیکن حریف در موقعیت خطرناک در همه این تصاویر به وضوح دیده می‌شود.

استقلال العین1
استقلال العین1
استقلال العین2
استقلال العین2
استقلال العین3
استقلال العین3
استقلال العین4
استقلال العین4

در تصویر زیر حرکت مگویان به سمت عبدالرحمان حتی در لحظه‌ای که دیگر بازیکن العین، در موقعیت خطرناک گلزنی قرار دارد، نشان از دستور اکید منصوریان به مگویان مبنی بر حضور همیشگی در کنار عبدالرحمان است که این تفکر امروزه در فوتبال دنیا جایگاهی ندارد.

استقلال العین5
استقلال العین5

۵ ۷  
آی اسپورت
2017-05-30 22:07:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۷ نظر
جاوید
سه شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۶، ۲۲:۱۱
هاها هاها ، آقا این شیش تاییا برازنده ی کیسه کشا هست ، چه الان چه چهل سال قبل چه چهل سال بعد ، شقایق اشکریز درست میگم ؟؟
tabriz
سه شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۶، ۲۲:۵۱
من خودم طرفدار پرسپولیسم بیشتر و از استقلال بدم میاد و همیشه میخواستم به عربا ببازه
اما....
وقتی کلیپ عبدالرحمن و بازیکناشون و دیدم تو رختکن با زیرنویسش اونا گفتن ما ایرانی ها رو خلاص کردیم و اداشونو دراوردیم
تو اونجا هیچکی نمیگه استقلال یا امشب هیچکی نمیگه پرسپولیس... اونا میگن ایران ..ما ایرانیا رو بردیم
۷
ستاره های آبی
سه شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۶، ۲۲:۱۶
من تازه فهمیدم منظور از اون دو تا ستاره رو روی پیراهن کیسه... قضیه از این قراره که به ازای هر بار شیش تایی شدن یه ستاره منظور شده!!! امیدوارم زودتر به ستاره سوم هم برسن، منتها این بار دیگه نوبت خودمونه...
کابوس دو دقیقه ای
چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۶، ۰۲:۳۵
شما فعلا از یه بچه خوردین و از قشقایی و الغراضه
هر ستاره نماد یه شش
چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۶، ۰۶:۵۱
کیسه ها می سوزن خخخ
۳
حرف حساب
سه شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۶، ۲۲:۳۲
آقا تو رو خدا ول کنید تجزیه و تحلیل بازی استقلال رو! آخه بازی تیم بی برنامه و بی تاکتیک هم تفسیر داره! مثل این میمونه که رسانه ها چهار روز دلایل شکست سنگین مالدیو مقابل ایران رو تحلیل کنند!
۶
یک عرب
سه شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۶، ۲۲:۵۸
آقا این بحثها رو ول کنید یکی فیلم بازی رو نگهداره پیش خودش فردا همین استقلال اسپورت میاد میگه بازی فیلمش نیست. البته فکر کنم العینیها بعنوان راحتترین بازی تاریخشون نگهش دارن. آقا من تعجب میکنم تو اومدی بگی منصور مربی با دانشی نیست خب مگه این گفتن داره باور کنید من بودم بهتر تیم رو هدایت میکردم. اون بچه بازیها آخر بازی و سوت زدنها ثابت کرد این یارو فقط عقده تو دید بودن رو داره.
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر