فهرست
گزارش؛ همه آن آفسایدهای لعنتی!
گزارش؛ همه آن آفسایدهای لعنتی!

گزارش؛ همه آن آفسایدهای لعنتی!

آی اسپورت - استقلال در دومین بازی خود از مرحله‌ی گروهی لیگ قهرمانان آسیای 2020، دوشنبه شب مقابل الاهلی عربستان متحمل شکست 2 بر یک شد. آبی‌پوشان پایتخت در دقایق پایانی این بازی روی شوت دیدنی ارسلان مطهری به گل رسیدند اما کمک داورکره‌ای اعتقاد داشت در زمان زدن شوت مطهری، محمد دانشگر در منطقه آفساید بوده و چون دید دروازه‌بان را کور کرده، گل مردود است. تصمیمی که به اعتقاد کارشناسان داوری به اشتباه گرفته شد. مردود شدن گل استقلالی‌ها خاطرات تلخ آفسایدهایی که مانع از خوشحالی فوتبال‌دوستان ایران شد را زنده کرد. به بهانه‌ی آفساید گرفتن گل ارسلان مطهری، چند آفسایدی که از شادی فوتبال‌دوستان ایران جلوگیری کرده را مرور کرده‌ایم .

وقتی فرصت برتری مقابل عربستان از دست رفت

جوانان جویای نام پرویز دهداری در تیم ملی بعد از نرسیدن به المپیک 1988 سئول، رهسپار قطر شدند تا عیار خود را در جام ملت‌های آسیای 1988 هم بسنجند. تیم ملی در مرحله‌ی نیمه نهایی آن رقابت‌ها باید به مصاف عربستان اوج گرفته با ماجد عبدالله و یوسف الثنایان می‌رفت. ماجد عبدالله در همان 20 دقیقه ابتدایی یک گل برای عربستانی‌ها زد تا تیم دهداری خیلی زود از حریف خود عقب بیفتد. تیم ملی در نیمه دوم یکپارچه حمله شد. کریم باوی در دقیقه 75 یک گل هم برای ایران به ثمر رساند که در آن صحنه به اشتباه آفساید مرتضی کرمانی‌مقدم گرفته شد تا گل باوی مردود شود. در نهایت عربستان با همان یک گل ایران را برد و تیم ملی هم فرصت رسیدن به فینال را از دست داد. شاگردان دهداری بعد از شکست در مرحله‌ی نیمه نهایی، با پیروزی مقابل چین به مقام سومی جام ملت‌های آسیا رسیدند.

بازهم عربستان باز هم گل آفساید

تیم ملی ایران در مرحله نیمه نهایی جام ملت‌های آسیای 1996 امارات هم به عربستان خورد. در نیمه اول تیم ملی یک گل توسط خداداد عزیزی به عربستانی‌ها زد که آن گل آفساید گرفته شد. فارغ از اینکه تصمیم کمک داور در آن صحنه درست بود یا غلط، مردود شدن گل عزیزی یکی از تلخ‌ترین آفسایدهایی بود که برای تیم ملی گرفته شد. شاید اگر گل عزیزی آفساید نبود، تیم ملی می‌توانست فینالیست آن دوره از رقابت‌های جام ملت‌های آسیا شود. البته علاوه بر مردود شدن گل عزیزی، ملی‌پوشان فوتبال ایران حسابی به قضاوت جمال قندور مصری اعتراض داشتند و معتقد بودند این داور یک پنالتی مشخص را برای ایران در نیمه دوم نگرفته است؛ صحنه‌ای که بازیکن عربستان در داخل محوطه جریمه با تکل حمید استیلی را متوقف کرد. در نهایت شاگردان محمد مایلی کهن آن بازی را در ضربات پنالتی به عربستان واگذار کردند و با برتری مقابل کویت در بازی رده بندی مانند جام ملت‌های آسیای 1988، به مقام سوم رسیدند.

اشتباهی که ارزشش بعدا معلوم شد

تیم ملی ایران در راه صعود به جام جهانی 2002 کره جنوبی و ژاپن با تیم‌های عربستان، عراق، تایلند و بحرین همگروه شده بود. تیم ملی در آخرین بازی دو رفت خود در ورزشگاه آزادی پذیرای بحرین بود. یحیی گل‌محمدی در همان یک ربع اول بازی با فرار پشت سر مدافعان بحرین یک گل برای تیم ملی به ثمر رساند اما این گل آفساید اعلام شد و در ادامه هم تیم ملی نتوانست دروازه‌ی بحرین را باز کند. ارزش گلی که به اشتباه آفساید گرفته شد زمانی مشخص شد که تیم ملی در بازی برگشت خود باید حتما بحرین را می‌برد تا به جام جهانی مستقیما صعود کند. اگر تیم ملی می‌توانست بحرین را در آزادی با اختلاف گل مناسب شکست دهد، با باخت در بازی آخر مقابل بحرین هم می‌توانست مستقیما به جام جهانی صعود کند.

شکست به ازبکستان با طعم پرچم کمک داور

ملی‌پوشان فوتبال ایران در راه صعود به جام جهانی 2014 برزیل با تیم‌های کره جنوبی، ازبکستان، قطر و لبنان همگروه شدند. شاگردان کارلوس کی‌روش در اولین بازی دور برگشت خود میزبان ازبکستان بودند. مانند بازی با بحرین در راه صعود به جام جهانی 2002، در بازی مقابل ازبکستان هم در همان یک ربع ابتدایی تیم ملی به گل رسید که آن گل  آفساید گرفته شد. محمد نوری با شوتی خوب از داخل محوطه جریمه دروازه‌ی ازبکستان را گشود اما جواد المهیری کمک داور اماراتی مسابقه آفساید خلعتبری را اعلام کرد تا گل نوری مردود شود. در نهایت ایران آن بازی را با یک گل به میهمان خود واگذار کرد. درباه آن گل نظرات متفاوتی ارائه شد گروهی آن‌ را آفساید دانستند و گروهی سالم. تیم ملی با کی‌روش بعد از شکست خانگی مقابل ازبکستان، سه بازی آخر خود را برد و به جام جهانی 2014 برزیل به عنوان تیم اول گروه خود صعود کرد.

وقتی گل به اسپانیا مردود شد

جام جهانی 2018 روسیه برای تیم ملی ایران با برتری مقابل مراکش آغاز شد. شاگردان کارلوس کی‌روش در دومین بازی خود باید به مصاف اسپانیا می‌رفتند. در حالی که تیم ملی با یک گل از اسپانیایی‌ها عقب بود، در دقیقه 62 بازی یک ضربه ایستگاهی در سمت چپ دروازه‌ی این تیم بدست آورد. رامین رضاییان توپ را به روی دروازه سانتر کرد و توپ به سعید عزت‌اللهی رسید و او هم با یک شوت خوب توپ را از بین پاهای داوید دخیا دروازه‌بان اسپانیا به گل تبدیل کرد. در لحظاتی که بازیکنان ایران شادی وصف نشدنی‌ای از زدن این گل داشتند، داور بازی به درستی این گل را آفساید اعلام کرد تا تیم ملی نتواند بازی را به تساوی بکشاند و در نهایت مقابل اسپانیا متحمل شکست یک بر صفر شود. اگر آن گل در موقعیت آفساید به ثمر نمی‌رسید، ایران شانس بیشتری داشت که از گروه خود برای اولین بار به مرحله‌ی بعدی جام جهانی صعود کند.

نود

۲    
آی اسپورت
2020-02-18 20:22:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر