فهرست
داستان مالکیت سپیدرود؛ از کی و کجا آغاز شد؟
داستان مالکیت سپیدرود؛ از کی و کجا آغاز شد؟

داستان مالکیت سپیدرود؛ از کی و کجا آغاز شد؟

آی اسپورت - بیش از سه سال پیش بود که در رسانه ها اعلام شد که باشگاه سپیدرود پس از سال ها از نجفی مالک این تیم تحویل گرفته شده و توسط مدیرکل تربیت بدنی در اختیار یک گروه مدیریتی قرار داده شده و در نهایت مالکیت آن به فردی به نام غلامی و مدیرعاملی محمد پورمحسن واگذار شد. در نخستین سال حضور این گروه مدیریتی که اتفاقا با ریخت و پاش و تبلیغات گسترده هم همراه بود و طبق گفته پورمحسن بیش از دو میلیارد تومان هزینه برای آنها در بر داشت، سپیدرود با سکان هدایت افشین ناظمی از راه یابی به لیگ دسته اول بازماند و نخستین زلزله این ناکامی هم انصراف رسمی غلامی مالک این تیم از تیمداری در سپیدرود بود که به صورت رسمی از ادامه همکاری با گروه مدیریتی انصراف داد.

سپیدرود با هماهنگی اداره کل ورزش و هیات فوتبال و البته به نوعی با کدخدامنشی توسط همان گروه مدیریتی با مدیرعاملی پورمحسن به کار خود ادامه داد و چون یک تیم دسته دومی که از سال گذشته اش کلی بدهی هم پشت قباله دارد خواهانی ندارد همه ترجیح دادند تا به روی خود نیاورند که چه اتفاقی افتاده است. این بار سکان هدایت سپیدرود به نظرمحمدی جوان سپرده شد که در ادامه راه فرشاد پیوس جانشینش شد و منجر به یک صعود دراماتیک چنده ده هزار نفر در شهرباران شد که اغراق نیست اگر روز صعود سپیدرود را یکی از تاریخی ترین روزهای ورزشی این شهر لقب بدهیم.

اما گویا کلید همه مشکلات این تیم درست پس از این جشن صعود زده شد و سپیدرود درگیر یک جنگ مالکیتی با مدعی های مختلف شد که غلامی مالک پیشین، محمد پورمحسن مدیرعامل وقت، ثابت قدم شهردار رشت به عنوان متقاضی خرید و مدیرکل اداره تربیت بدنی به عنوان متولی معنوی این تیم به مدت 70 روز در رسانه ها و جلسات رو در رو از خجالت هم در آمدند تا در پایان در تابستان 95 طی صورت جلسه ای مالکیت باشگاه از غلامی به پورمحسن انتقال داده شود. این بار مجددا نظرمحمدی بر صندلی داغ سرمربیگری این تیم نشست و خوشبین ترین هوادار این تیم هم باور نداشت که سپیدرود در فاصله ای کوتاه از آغاز لیگ بر جایگاه صدرنشینی تکیه بزند و بشود مدعی درجه اول صعود به لیگ برتر. اما این اتفاق خوش آیند تنها یک روی سکه بود و روی دیگر ماجرا مشکلات وحشتناک مالی بود که روز به روز عرصه را بر مدیران و مربیان و بازیکنان تنگ و تنگ تر کرده بود.

بدهی های دو فصل گذشته باشگاه از یک سو و طلب هشتاد درصدی بازیکنان از فصل گذشته و عدم دریافت پول پیش پرداخت در این فصل در نهایت کارد را به استتخوان رساند تا بازیکنان در یک حرکت البته اشتباه دست به اعتصاب بزنند و از سفر داخل استانی برابر تیم لیگ دویی فومن در جام حدفی سر باز بزنند تا سپیدرود یک فرصت عالی برای حضور در سطح نخست فوتبال ایران را با یک اشتباه جمعی از دست بدهد. این اعتصاب سرآغاز مشکلات تازه این تیم شد و پورمحسن مالک فعلی سپیدرود وقتی که دید نمی تواند بازیکنان را بدون پول راضی به بازگشت به تمرینات نماید با ارسال نامه ای به اداره کل تربیت بدنی اعلام آمادگی نمود تا در صورت پیدا شدن خریداری با حفظ حقوق خود تیم را به آن واگذار نماید، اما در کمال تعجب رهنما مدیرکل تربیت بدنی بر روی نامه اعلام آمادگی پورمحسن پاراف کرد که اختیار تیم تا اطلاع ثانوی و پیدا شدن یک خریدار واجد شرایط در اختیار هیات فوتبال گیلان قرار بگیرد.

این انتقال مالکیت که طبیعتا بدون رضایت مالک صورت گرفت و رقم اعلام شده برای واگذاری سپیدرود سرآغاز دعواهای بعدی شد که تا امروز همچنان ادامه دارد، چرا که در اظهار نظرهایی توسط رهنما و مسئولان هیات فوتبال رقم بدهی گذشته سپیدرود برای واگذاری به فرد جدید یک و نیم میلیارد تومان اعلام شده که این مقدار کمتر از نصف مبلغی است که پورمحسن مدعی آن است. مالک باشگاه که هم مالکیت خود را از دست رفته می دید و هم بیش از نصف بدهی هایش از سوی تربیت بدنی نادیده گرفته شده بود، دست به شکایت به دیوان عدالت اداری بر علیه تربیت بدنی گیلان زد که هنوز رای دیوان اعلام نشده و سپس با نامه نگاری به سازمان های نظارتی خواهان رسیدگی به مشکل پیش آمده، شد.

از سوی دیگر شهرداری که خواهان خردید باشگاه بود این انتقال را به شورای شهر رشت ارجا نمود و در نهایت اعضای شورا به دلیل همین تضاد بیش از یک و نیم میلیاردی بین رقم اداه ورزش و جوانان و مالک باشگاه، از خرید سپیدرود منصرف شدند و تنها رای به یک کمک یک میلیارد تومانی به سپیدرود دادند. در این میان خریدارانی همچون محجوب مالک سابق ملوان، خلیل زاده مالک هتل کادوس رشت، دکتر دلیر صاحب یکی از بانک های معروف و رییس یک هولدینگ بزرگ، خشایار محسنی ایرانی شاغل در فوتبال اروپا، گروه تحت عنوان پیشکسوتان پرسپولیس، انجمن دیابت ایران و چند خریدار دیگر به دفتر اداره کل و هیات فوتبال گیلان به صورت حضوری و کتبی و تلفنی مراجعه نمودند و خیلی‌ها بر سر میز مذاکره نشستند و تا امروز هیچکدام شان هم توافقی حاصل نکرده‌اند.

پورمحسن دلیل این عدم تفاهم را نبود اراده در ریاست هیات فوتبال برای واگذاری می داند و الماسخاله و رهنما هم دلیل این عدم نتیجه گیری را سنگ اندازی های پورمحسن اعلام کرده اند و چیزی که برای همه مبهم است عدم برگزاری یک جلسه با حضور تمام طرفین درگیر در این ماجراست که انگار قرار هم نیست هرگز چنین جلسه ای شکل بگیرد. در این چند روز نام دو خریدار به صورت پر رنگ تر در رسانه ها به گوش رسید که یکی صاحب یک هولدینگ بزرگ سرمایه گذاری است و دیگری مالک یک هتل بزرگ در شهر رشت و البته بازهم عدم تفاهم در اتاق های دربسته حاصل شد و به همین دلیل سرمربی سپیدرود مستاصل در یک حرکت احساسی دست به استعفا زد تا شاید تصمیم گیرندگان امر را به جنبش و جوششی مضاعف وادارد که تا این لحظه بی نتیجه مانده است.

در پس تمام آن وقایع ده‌ها پرسش بی پاسخ می ماند که شاید هرگز هم پاسخی برایش پیدا نکنیم. اینکه چرا یک فصل تمام سپیدرود در لیگ دسته دوم بدون مالک اداره شد و وظیفه رهنما به عنوان مدیرکل ورزش و جوانان در آن سال چه بود و اگر تیم به جای صعود به لیگ دسته اول به دسته سوم سقوط می کرد چه کسی پاسخ هواداران و جامعه فوتبال را می داد؟
اگر پورمحسن فردی قابل اعتماد از نظر اداره ورزش و جوانان بود، پس چرا در همان ابتدای کار و در هفته هفتم از وی سلب مالکیت شد و اگر او فردی قابل اعتماد نبود پس به چه دلیلی در ابتدای فصل پروانه سه ساله مالکیت به نام وی صادر شد و چرا رهنما به جای قبول مسئولیت در یکی از دو تصمیم نادرستی که گرفته پای خود را از ماجرا کنار کشیده و تنها نظاره گر ماجراست؟ نقش هیات فوتبال در این ماجرا تا چه حد هست و آیا آنها به تنهایی مذاکره کننده واجد شرایطی برای واگذاری باشگاه سپیدرود هستند، که اگر جواب مثبت است بلافاصله این پرسش پیش می آبد که پس چرا نتوانستند در طول سه چهار سال گذشته که در برهه هایی همین نقش را در قبال داماش برعهده گرفته بودند کاری برای دیگر تیم پرهوادار رشت انجام دهند و در نهایت امتیاز داماش را که به شهرباران تغییر نام یافته بود بر روی سینی گذاشته و دو دستی تقدیم عابدینی کردند و به راحتی زیر برگه انتقال 600 میلیونی این تیم به تهران را امضا نمودند؟

هیات فوتبال وقت زیادی را به انتظار واگذاری این تیم به شورای شهر تلف نمود و در حالی که تجربه ناموفق شهرداری رشت در تیمداری در زمان استقلال رشت را در پیش داشت، اما تا آخرین لحظه منتظر تصمیم شورا ماند و در این میان خریدارن متمول و موجه ای مانند هولدینگی متشکل از 70 شرکت زیر مجموعه متعلق به شش هزار فرزند شهید را در کمتر از یک ساعت مذاکره به بهانه حضور در انزلی و تماشای مسابقه ملوان نیمه تمام رها نمود! پورمحسن هم باید پاسخگو باشد که چرا وقتی از توان مالی خود آگاه بود و بدهی چند میلیاردی سال گذشته را با خود یدک می کشید و مطمئنا می دانست که هزینه تیمداری در لیگ دسته اول به مراتب بیشتر از دسته دوم است، چرا خواهان مالکیت شده بود؟ آیا بهتر نبود با خاطره دلپذیر صعود چنده هزار نفری که یقینن مهمترین نقش را او بازی کرده بود در اذهان مردم ذیار باران ماندگار شود؟

پورمحسن در بدهی بیش از سه میلیاردی سپیدرود از دو سال گذشته و چهار میلیاردی فصل گذشته تا چه حد مقصر است و آیا جانب قناعت را رعایت کرده و آیا نقل قولی که از وی بین بازیکنان دهان به دهان می چرخد که " وقتی قرار نیست پول قراردادها را پرداخت کنم، رقم قرارداد چه اهمیتی دارد! " واقعیت دارد؟ در اینکه علی نظرمحمدی با تامین اعتبار نیم میلیاردی اش برای سپیدرود از یک سو و نتایج خارق العاده ای که با تیمش گرفته امسال به معنی واقعی شاهکار کرده است شکی نیست، اما واقعا مطلبی که از سوی اکثر خریداران پس از عدم توافق اعلام می شود صحت دارد که تا نظر محمدی راضی نشود پروسه انتقال کلید نخواهد خورد؟ آیا چنین نقشی در فوتبال برای یک سرمربی تعریف شده است؟ نقشی که پروین سال ها در پرسپولیس بازی کرد و سرانجام با کنارگذاشتن غیر محترمانه اش از پرسپولیس به پایان رسید تا جامعه فوتبال دریابند که دوران تک محوری در فوتبال به پایان رسیده است.

پرسش هایی که یقینن پاسخ های متفاواتی از سوی طرفین درگیری در بر خواهد داشت و پاسخ به آن می تواند گره کور درگیری های چند ماه اخیر محبوب ترین تیم شمال را پایان دهد. حالا در آستانه مهمترین مسابقه لیگ دسته اول و مهمترین بازی دو دهه سپیدرود در رشت در روز 6 بهمن در ورزشگاه عضدی برابر ملوان، هواداران پرشمار این تیم هیچ بهانه ای را از هیچ مقام مسئول و مربی و بازیکنی بعد از عدم نتیجه گیری احتمالی در این مسابقه قبول نخواهند کرد و یقینن انگشت اتهام به سمت تمامی طرفین ماجرا نشانه خواهد رفت.

 

۵    
آی اسپورت
2017-01-21 12:01:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر