فهرست
چرا نیمار به بن‌بست رسیده؟
چرا نیمار به بن‌بست رسیده؟

چرا نیمار به بن‌بست رسیده؟

آی اسپورت - زمانی پیش آمد که «نیمار جونیور» تصمیم گرفت برای اولین و شاید آخرین بار تصمیم خود را تغییر ندهد؛ آن لحظه و آن تصمیم، ستاره برزیلی را به صدر لیست گران‌ترین بازیکنان تاریخ رساند اما شرایط را نیز به شدت دستخوش تغییر کرد. تابستان ۲۰۱۷ برای نیمار زمان مهمی محسوب می‌شد؛ پدرش «نیمار سینیور» تمام تلاش خود را به کار گرفت تا پسرش را در بارسلونا نگاه دارد اما «نیمار جونیور» به پیوستن به پاری‌سن‌ژرمن اصرار داشت و می‌خواست خودش مسئول زندگی و تصمیماتش باشد.

این حقیقت که جمله بالا چندین برداشت می‌تواند داشته باشد، نشان‌دهنده یکی از مشکلات پر فراز و نشیب کارنامه ورزشی نیمار است؛ اولین برداشت می‌تواند به تمایل در کسب استقلال از پدرش در تصمیمات مهم زندگی جونیور برگردد تا دیگر سینیور براش تصمیم نگیرد. پدر ۵۴ ساله نیمار، شخص بسیار زیرکی توصیف می‌شود و دوست دارد تمام جوانب کارنامه ورزشی پسرش را زیر نظر بگیرد. سینیور اغلب رک و تند است و اگر او را در خیابان ببینید فکر می‌کنید ستاره فوتبال است. بسیاری نیز به همین دلیل معتقدند که نیمار در حضور او احساس کوچکی می‌کند. شرایط این دو شاید شبیه مبحث روانشناسی باشد که پسر توسط پدرش به چشم یک کودک دیده می‌شود و اجازه بلوغ یافتن پیدا نمی‌کند. دومین برداشت فقط فوتبالی‌ست و اینکه شاید نیمار به دنبال جدا شدن از مسی بود تا بتواند در تیمی دیگر خود را به عنوان بهترین بازیکن جهان مطرح کند.

موضوع درباره بازیکن مستعدی است که بیشتر دوران بازی‌اش را با «کجا برو» و «چه کار بکن» از سوی دیگران گذرانده و حتی یکی از منابع نزدیک به ستاره برزیلی مدعی شده که با توجه به قراردادهای تبلیغاتی جونیور این امر کاملاً مشهود است که نیمار تقریباً کاری را می‌کند که دیگران به او می‌گویند. بنابراین برداشت نهایی که خیلی‌ها آن را اصلی‌ترین دلیل انتقال می‌بینند این است که او می‌خواست با حضور در PSG، قدرتش را به اطرافیانش اثبات کند.

حالا اما در تابستان ۲۰۱۹ کار به جایی رسیده که شخصاً انتقال به PSG را یک اشتباه قلمداد می‌کند. او خواهان جدایی شده و این موضوع را نیز به صراحت بیان کرده. در این بین ولی مشکل اینجاست که باشگاه‌هایی که توان جذب او را دارند، از مردی که جونیور به آن تبدیل شده رضایت ندارند. ریوالدو ستاره سابق تیم ملی برزیل و باشگاه بارسلونا در مصاحبه‌ای گفت: «نیمار یک سری خصوصیات دارد که خوب نیست.»

در واقع اکنون نگرانی‌های بسیاری درباره نیمار وجود دارد که همین باعث شده برخی آینده او را در حال فروپاشی ببینند؛ به طور مثال تعهد، نظم و انضباط! دوست‌داران جونیور بارها به او توصیه کرده‌اند که آرام باشد و به تعهدات خود به PSG عمل کند چرا که از نظر آنها این بهترین راه است اما نیمار باز هم برای اثبات قدرت خود، تصمیم گرفته شخصاً دست بکار شود و همین خودسری وضعیت او را به مراتب بدتر از گذشته کرده است. به همین دلیل نیز پاریسی‌ها به تمام پیشنهادات بارسلونا بی‌میلی نشان می‌دهند و در عوض از مذاکرات با یوونتوس و منچستریونایتد و حتی رئال مادرید نیز استقبال کرده‌اند. 

در این بین نکنه بسیار منفی برای نیمار این‌ست که سران شیاطین‌سرخ که به جذب ستاره‌ها علاقه شدیدی دارند نیز حضور نیمار در اولدترافورد را مناسب نمی‌دانند، نه فقط آنها بلکه «زین‌الدین زیدان» سرمربی باشگاه رئال مادرید هم به جذب او علاقه‌ای ندارد و ترجیح می‌دهد با پول فروش «گرت بیل»، ستاره‌ای همچون «پل پوگبا» به ترکیب کهکشانی‌ها اضافه شود. ضمن اینکه حتی «فلورنتینو پرس» که سال‌ها برای جذب نیمار تلاش کرده، اکنون «کیلیان امباپه» را گزینه مناسب‌تر و با ارزش‌تری نسبت به جونیور می‌بیند و تابستان آینده برای جذب ستاره فرانسوی با تمام قدرت اقدام خواهد کرد.

بسیاری می‌گویند نیمار نیوکمپ را ترک کرد تا از زیر سایه «لیونل مسی» خارج شود اما در عوض زیر سایه امباپه قرار گرفت. این مشکل در کنار مصدومیت‌ها و دلتنگی‌ها، حالا پس از 2 سال جونیور را به فکر خروج از پاریس انداخته است اما این انتقال با توجه به درخواست بالای PSG و پیامدهای خریدش برای باشگاه مقصد، تقریباً به یک بن‌بست انتقالاتی تبدیل شده. فراموش نکنید که نیمار 27 سال دارد و به سال‌های طلایی بازی‌اش رسیده و خطر استفاده نکردن از استعدادش اکنون بیشتر از هر زمان دیگری او را تهدید می‌کند. ریوالدو در همین رابطه می‌گوید: «او باید همین حالا تصمیم بگیرد و یک فصل دیگر صبر نکند!»

اما سوال اصلی اینجاست که چگونه این ستاره نامدار درگیر چنین شرایط عجیبی شد؟ لطف بیش از حد را باید یکی از دلایل این شرایط دانست؛ این اتفاق تنها شامل خودسری‌های نیمار نمی‌شود و نحوه مدیریت ستارگان در عصر مدرن هم در آن به شدت تاثیرگذار است. در واقع می‌توان پاری‌سن‌ژرمن را نیز در این مشکل مسئول دانست چرا که طبق گفته یکی از منابع نزدیک به PSG، آنها به نیمار اجازه دادند «هر چه می‌خواهد انجام دهد و هر زمان می‌خواهد تمرین کند.» 

کسانی که نیمار را از نزدیک می‌شناسند می‌گویند باور عمومی از او اشتباه است؛ علیرغم کج خلقی و رفتار تندش در میدان، نیمار از سوی نزدیکانش «یک پسر واقعاً خوب» خطاب می‌شود، شاید کمی خام باشد اما با ادب، مهربان و حتی کمک‌کننده است. یکی از دوستانش در این خصوص می‌گوید: «نیمار همیشه چمدان‌هایش را خودش به اتاق هتل می‌برد، در حالی که افرادی با وضعیت او چنین کارهایی را به عهده خدمات هتل می‌گذارند. او شدیداً کاریزماتیک است. همواره لبخند بر لب دارد و می‌خواهد او را دوست داشته باشید.»

با این وجود تغییرات اخلاقی نیمار در حال حاضر امری کاملاً مشهود است و او از زمان حضورش در پاریس دچار تغییرات اخلاقی زیادی شده. اکنون دیگر حتی نزدیکان نیمار نیز نمی‌توانند خصلتِ «پسر خوب» را به درستی در وجودش تشخیص دهند و مسبب این تغییرات را اطرافیان جونیور می‌دانند؛ افرادِ گستاخی که در قالب دوست دور نیمار را گرفته‌اند و برای دیگران کابوس‌سازی می‌کنند. آنها با رفتار غیراحترام‌آمیز خود حتی باعث بروز مشکلات بسیاری میان نیمار و بسیاری از مسئولان تبلیغاتی‌اش شده‌اند. این افراد جونیور را تشویق می‌کنند تا وقتی زمان معین به اتمام می‌رسد همه چیز را رها کند، اقدامی که به شدت موجب ناراحتی شرکت‌های طرف قرارداد با نیمار شده است. در واقع آنها فکر می‌کنند هرگونه بخواهند می‌توانند رفتار کنند و این رفتارها را بدون پیامد می‌دانند.

تمام این عوامل دست در دست هم داد تا در زندگی او، تکمیل استعداد بزرگ فوتبالی‌اش به دومین اولویت تبدیل شود ولی حالا گویا سر تمامی افراد دخیل در این ماجرا به سنگ خورده و همگی سرانجام متوجه ضرورت تغییر شده‌اند و به همین دلیل نیز به این نتیجه رسیده‌اند که برای جبران اشتباهات خود باید نیمار را به نیوکمپ یا سانتیاگوبرنابئو ببرند.

یکی از منابع نزدیک به باشگاه بارسلونا در این باره می‌گوید: «نیمار یک بچه است اما بارسلونا برایش بهترین جا محسوب می‌شود. آنچه که او آن را نمی‌خواهد یعنی قرار گرفتن زیر سایه مسی، در واقع تنها راه نجات دوران بازی‌اش به حساب می‌آید. حضور در کنار لئو، نیمار را نجات خواهد داد و همین برایش کافی خواهد بود.»

شرایط نیمار اکنون پیچیده شده و مشخص نیست مقصد نهایی این بازیکن کدام باشگاه و ورزشگاه خواهد بود اما حقیقت غیرقابل انکار استعداد بالایی نیمار و جوانی او است. جونیور علیرغم بزرگ بودن باشگاه پاری‌سن‌ژرمن نتوانسته خود را با شرایط وفق دهد و این مسئله می‌تواند به قیمت تمام شدنِ او تمام شود، هزینه‌ای گزاف که باید جلوی آن را گرفت، به هر طریقی!

۵    
آی اسپورت
2019-08-02 20:41:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر