فهرست
کار سخت کشتی در توکیو
کار سخت کشتی در توکیو

کار سخت کشتی در توکیو

آی‌اسپورت- سایه بزرگ المپیک روی ورزش دنیا افتاده و در یک چشم بر هم زدن، بازی‌های تابستانی ۲۰۲۰ توکیو از راه خواهد رسید و ایران باید برای اعاده حیثیت هم که شده با تمام توان راهی این رویداد سترگ شده و به صید مدال‌های خوشرنگ بنشیند و در این بین از کشتی به‌عنوان ورزش نخست و ملی ایران انتظار می‌رود که همچون ادوار گذشته صیاد خوشرنگ‌ترین مدال‌ها باشد. کشتی که طی روزهای گذشته آوردگاه جهانی را پشت سر گذاشته، در ۱۰ ماهی که مانده تا آغاز المپیک کار سختی دارد و اگر در این مسیر حمایت نشود، موفق نخواهد شد و اگر کشتی به‌عنوان پرافتخارترین ورزش ایران نتواند در المپیک خوش بدرخشد، به طبع ورزش ایران ناکام شده و دود این ماجرا بیشتر از هر کس به چشم متولیان ورزش و دولت خواهد رفت چرا‌که مردم انتظار دارند در این شرایط، دست کم در حوزه ورزش موفقیت حاصل شود. 

فدراسیون باید به هوش و به گوش باشد چرا که المپیک از رگ گردن به کشتی نزدیک‌تر است و همه از ورزش ملی ایران مدال بخصوص طلا می‌خواهند و این توقع کار را برای کشتی به مراتب دشوارتر هم خواهد کرد. کشتی برای اینکه در توکیو موفق عمل کند، نیازمند حمایت همه جانبه است، چه از مردم و خانواده خود و چه از متولیان ورزش و دولت. فدراسیون باید بداند همین حالا هم دیر است و از همین امروز باید با برنامه‌ریزی دقیق و منسجم به دنبال کسب سهمیه و حضور موفق در المپیک باشد. جهانی نورسلطان به دلیل تغییراتی که در فدراسیون ایجاد شد و البته شرایط این روزهای کشتی دنیا که با افت مواجه شده و قضاوت نامناسب داوران آن عیاری واقعی که باید از کشتی کشورمان به دست می‌داد را نداد اما بسیاری از نقاط ضعف و قوت را نمایان کرد، که می‌توان با در نظر گرفتن آنها به آینده و موفقیت در بازی‌های تابستانی امیدوار بود. با برطرف کردن نقاط ضعف و قوی‌تر کردن نقاط قوت که حالا برای رقبا مشخص شده، می‌تواند به اهداف کشتی در توکیو نزدیک‌تر شد. در این مسیر سخت، آماده‌سازی روحی نمایندگان کشورمان در مسابقات کشتی بازی‌های تابستانی از مهم‌ترین مسائل است چرا که میدان المپیک، متفاوت از سایر رقابت‌هاست و شرایط خاص خود را می‌طلبد، این را علیرضا دبیر و حمید سوریان رئیس و نایب رئیس فدراسیون  -که هر دو بیش از یک بار در این رویداد معظم شرکت کرده، طعم شکست و پیروزی در آن را چشیده و قهرمانی در آن را تجربه کرده‌اند- بهتر از هر کسی می‌دانند. کشتی در این جاده یکطرفه تا توکیو نیازمند حمایت‌های مالی است و اگر از این منظر احساس کمبود کند، نمی‌تواند برنامه‌های خود را عملی کند و اگر برنامه‌هایش را به خوبی عملی نکند از موفقیت دور خواهد شد، پس کشتی به‌عنوان پرامیدترین ورزش ایران در المپیک باید بیشتر از هر زمان و هر رشته‌ای در این برهه حساس حمایت مالی شود، این را نه مسئولان ورزش، بلکه نمایندگان مجلس و دولتمردان نیز باید بدانند و به آن توجه داشته باشند.

۳ مرداد ۱۳۹۹ بازی‌های تابستانی آغاز می‌شود و فدراسیون کشتی فقط چند ماه فرصت دارد تا هفت سهمیه باقی‌مانده که سه سهمیه برای کشتی فرنگی و چهار سهمیه برای کشتی آزاد است را کسب کند و زودتر از هر زمان دیگری به ترکیب نهایی خود  -که باید متشکل از بهترین افرادی باشد که می‌توانند در میدان عظیم المپیک بدرخشند‌- برسد. علاوه بر این فدراسیون کشتی باید تمام تلاش خود را به کار گیرد تا در سال المپیک درگیر حواشی نشده و بر‌ای این کار نیاز مبرم به این موضوع دارد که منتقدان و مخالفان را همراه خود کرده و با ایجاد حس وفاق و همدلی یک شرایط المپیکی را بر کشتی کشور حاکم کند. در این بین باید مراقب بود که لیگ کشتی حاشیه‌ساز نشده و آسیب‌دیدگی و دلخوری برای کشتی ایران در این سال مهم ایجاد نکند. تردیدی نیست که با رعایت مسائل فوق و کار شبانه‌روزی، کشتی ایران می‌تواند در ژاپن موفق عمل کرده و رو‌سفید میدان المپیک را ترک کند.

 
۱    
آی اسپورت
2019-09-28 21:24:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر