فهرست
جدانشدنی‌های دوست‌داشتنی
جدانشدنی‌های دوست‌داشتنی

جدانشدنی‌های دوست‌داشتنی

آی اسپورت – راجر فدرر و رافا نادال، تنیس‌بازان مشهور سوئیسی و اسپانیایی به عنوان «قهرمان قهرمانان» سال 2017 انتخاب شدند‌؛ این عنوان را كه هر سال روزنامه مشهور «اكیپ» به برترین ورزشكار و یا تیم سال می‌دهد، امسال به طور مشترك به دو اسطوره تمام‌نشدنی دنیای تنیس اهدا شد. راجر و رافا كه همه قبل از سال 2017 تصور می‌كردند تنیس‌شان تمام شده به ناگاه دوباره با ضربات جادویی‌شان به سطح اول دنیای تنیس برگشتند و از 4 گرنداسلم فصل هم هركدام در دو تا قهرمان شدند. نتیجه آن شد كه دست‌آخر دوباره به عنوان مردان شماره یك و دو دنیا رسیدند و حالا هنوز هم با وجود گذر از مرز سی و چند سالگی بخت اول قهرمانی در رقابت‌های مختلف به شمار می‌روند.

نكته عجیب‌تر اما اینكه هر دو بازیكن سال 2016 را بد سپری كردند‌؛ راجر كه اصلاً 6 ماه دوم سال را بی‌خیال شد و رفت تا به درمان زانوی آسیب‌دیده‌‌اش برسد‌؛ رافا هم در اكتبر 2016 قید حضور در ادامه رقابت‌ها را زد تا او هم به درمان مصدومیتش برسد. این دو در شرایطی از رقابت كردن در سال 2016 عبور كردند كه نواك جوكوویچ و اندی ماری حسابی می‌درخشیدند و برای سال 2016، هر دو این فرصت را داشتند تا سال را به عنوان مرد شماره یك تنیس دنیا به پایان برسانند. با این حال، شروع سال 2017 وقتی رؤیایی شد كه راجر و رافا به فینال اولین گرنداسلم فصل در استرالیا رسیدند‌؛ در آن بازی كه تصور می‌شد با توجه به كم‌سن‌وسال‌تر بودن رافا، این تنیس‌باز اسپانیایی بخت بیشتری برای قهرمانی دارد، راجر فدرر جام را بالای سر برد تا نشان دهد «دود هنوز هم از كنده بلند می‌شود».

در ادامه فصل اما رافا نادال دوباره تجربه حضور در فینال‌های گرنداسلم را به دست آورد و او هم دو بار دستش به این جام ارزشمند رسید‌؛ خلاصه داستان اینكه فدرر بعد از 2012 و رافا نادال بعد از 2014 دوباره توانستند فاتح رقابت‌های گرنداسلم شوند. درخشش آنها و البته محبوبیت عجیب و غریب‌شان در دنیای ورزش باعث شد تا حالا روزنامه اكیپ، عنوان «قهرمان قهرمانان» را به صورت مشترك به این دو تنیس‌باز اهدا كند. جالب اینكه هر دو تنیس‌باز در رده‌بندی برترین‌ها 704 امتیاز به دست ‌آوردند. البته یك نكته بسیار جالب دیگر نیز رده‌بندی امسال دارد و آن هم دوم شدن كریس فروم، ركابزن بریتانیایی دنیای دوچرخه‌سواری است‌؛ با این حال، روزنامه اكیپ وقتی نتایج تست دوپینگ این ركابزن در رقابت‌های ووئلتا مثبت اعلام شد، نام او را از رده‌بندی بیرون كشید و بقیه رده‌ها را به ترتیب یكی بالاتر آورد.

قهرمان قهرمانان چطور انتخاب می‌شود؟

این عنوانی است كه روزنامه اكیپ با نظرسنجی از خبرنگاران خودش، به ‌فرد یا تیم برتر اهدا می‌كند. پیش از این از سال 1946، عنوان قهرمان قهرمانان را فقط به ورزشكاران فرانسوی اهدا می‌كردند با این حال از سال 1975 علاوه بر قهرمان قهرمانان فرانسوی، قهرمان قهرمانان دنیا را هم جداگانه انتخاب می‌كردند. نحوه انتخاب و نظرسنجی هم به این‌گونه است كه هر خبرنگاری باید فهرست 5 نفره از ورزشكار یا تیمی كه به نظرش بهترین عملكرد را در سال داشته‌اند تهیه كند. این آرا به صورت مخفیانه تهیه می‌شود و كسی از رأی بقیه خبر ندارد. دست‌آخر رأی به صندوق‌ها ریخته می‌شود‌؛ آن هم روز 4 دسامبر. نفر اول فهرست 6 امتیاز، نفر دوم 4 امتیاز، نفر سوم 3 امتیاز، نفر چهارم 2 امتیاز و نفر پنجم هم یك امتیاز می‌گیرند. با این حال تغییر عمده‌ای كه در این انتخابات صورت گرفته این است كه از سال 2012 دیگر خبری از قهرمانان فرانسوی و قهرمانان دنیا به صورت جداگانه نیست بلكه هر دو فهرست یكی شده و فقط یك ورزشكار و یا تیم به عنوان قهرمان قهرمانان سال انتخاب می‌شود. این رده‌بندی‌ها هم در بخش مردان معرفی می‌شود و هم در بخش زنان.

برترین‌های سال 2017 در بخش مردان

1- راجرفدرر و رافا نادال (سوئیس و اسپانیا)؛ 704 امتیاز

2- مارسل هیرشر (اسكی آلپاین/ اتریش)؛ 280 امتیاز

3- لوئیس همیلتون (قهرمان فرمول یك/ بریتانیا)؛ 277 امتیاز

4- كائلب درسل (شنا/ آمریكا)؛ 268 امتیاز

5- پیتر سَگان (دوچرخه‌سواری/ اسلواكی)؛ 267 امتیاز

6- كریستیانو رونالدو (فوتبال/ پرتغال)؛ 169 امتیاز

7- باشگاه رئال‌مادرید (فوتبال/ اسپانیا)؛ 163 امتیاز

8- آنتونی جاشوا (بوكس/ بریتانیا)؛ 142 امتیاز

9- كوین دورانت (بسكتبال/ آمریكا)؛ 126 امتیاز

10- وایدی فان نیكرك (دوومیدانی/ آفریقای جنوبی)؛ 99 امتیاز

     
آی اسپورت
2017-12-30 13:28:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر