فهرست
زمانی برای خجالت کشیدن
زمانی برای خجالت کشیدن

زمانی برای خجالت کشیدن

آی اسپورت - امشب هفته آخر مسابقات لیگ برتر برگزار می‌شود و یکی از دو تیم پرسپولیس یا سپاهان جام قهرمانی را بالای سر خواهند برد. سرخپوشان اگر در خانه پارس جنوبی جم فقط یک امتیاز کسب کنند قهرمانی‌شان را قطعی خواهند کرد و تنها شانس سپاهان این است که قرمزها به پارس جنوبی ببازند. همین مساله هم باعث شده طی چند روز گذشته فشار بسیار سنگینی روی مهدی تارتار وارد شود؛ سرمربی پارس که سابقه بازی در پرسپولیس را دارد و همین موضوع، حساسیت‌برانگیز شده است. محاکمه‌کنندگان بی‌رحم، از حالا چکش را آماده کوفتن بر میز کرده‌اند تا اگر پرسپولیس نباخت و قهرمان شد، تارتار را به تبانی با تیم سابقش متهم کنند. فن‌پیج‌های افراطی که از مهم‌ترین عوامل تشنج در فوتبال ایران هستند، به همین مقدار بسنده نکرده‌اند و تصویری قدیمی از مدیرعامل پارس جم در کنار برانکو پیدا کرده‌اند تا با آن قصاص قبل از جنایت را تکمیل کنند. نخست آنکه هیچکس نمی‌تواند تضمین کند پرسپولیس قطعا از جم دست پر خارج می‌شود و جام را بالای سر می‌برد. فوتبال پر از شگفتی است؛ سندش هم تجربه باخت استقلال به ملوان و قهرمان نشدن این تیم در لیگ اول حرفه‌ای. دیگر اینکه قطعا فوتبال ایران هم به درجاتی از آلودگی و ناپاکی مبتلاست، اما آیا واقعا این همه شایعه و تهمت‌زنی، می‌تواند مبنای منطقی و عقلانی داشته باشد؟

بیایید بخشی از این فضاسازی‌های حیرت‌انگیز را مرور کنیم. در حال حاضر پارس جنوبی جم از 11 بازی آخرش تنها یک پیروزی به دست آورده که آن هم مقابل استقلال خوزستان قعرنشین و با حداقل فاصله بوده است؛ آیا الان اگر پارس به پرسپولیس ببازد، یعنی تارتار به تیم سابقش راه داده؟ بخشی از جنجال امروز را فرزاد حاتمی راه انداخت؛ بازیکنی که به دلیل اختلافات مالی از پارس کنار گذاشته شد، اما مصاحبه کرد و گفت: «تارتار می‌ترسید من به پرسپولیس گل بزنم، حذفم کرد» هرچند حاتمی بعدتر ضمن پس گرفتن حرفش رسما از تارتار عذرخواهی کرد، اما برخی فورا بر این موج سوار شدند. اینها از خودشان نپرسیدند اگر حاتمی گلزن بود، چرا در آن 11 بازی گل نزد؟ با منطق حاتمی، می‌شد شک کرد که تارتار او را از ترس گلزنی به تراکتور در همین بازی هفته 29 کنار گذاشته؛ مگر نه این است که تارتار اصلا فوتبالش را از همین تراکتورسازی شروع کرده؟ راستی که چه دنیای وحشتناکی می‌شود اگر قرار باشد همه به هم شک کنیم. علی دایی در مسابقه‌ای که 90 دقیقه کنار زمین هو شد، 3بر2 به پرسپولیس باخت، اما او را متهم به تبانی با تیم سابقش کردند. عجیب اینکه دایی هفته بعدش 5 گل از سپاهان خورد، بی‌آنکه حرف و حدیثی درست شود! وقتی آنتونی استوکس، بهترین مهاجم تراکتورسازی بازی برگشت با پرسپولیس را به دلیل مصدومیت از دست داد، گفتند او چون برای فصل بعد با پرسپولیس توافق کرده خودش را به مصدومیت زده؛ حالا اما روشن شده استوکس به دلیل مصدومیت تا آخر فصل قادر به بازی نیست! روزی که قرار شد ورزشگاه فولاد آره‌نا با بازی پرسپولیس افتتاح شود، تیم برانکو را متهم کردند که با رانت دولتی از چمن بکر ورزشگاه تازه‌تاسیس سود خواهد برد، اما فولاد آره‌نا به پرسپولیس نرسید تا سرخ‌ها تنها باخت فصل‌شان را در استادیوم غدیر تجربه کنند؛ در مسابقه‌ای که پرسپولیس حتی حق ورود به رختکن را پیدا نکرد و البته یک پنالتی اشتباه به زیان این تیم اعلام شد! روزی که آشوب در بازی تراکتورسازی و پیکان منجر به مصدومیت 50 تماشاگر شد، برخی از همین فن‌پیج‌ها نوشتند همه اینها توطئه بوده تا میزبانی بعدی تراکتور جلوی پرسپولیس بدون تماشاگر شود، اما در کمال شگفتی کمیته انضباطی آن بازی را با حضور هواداران تراکتور برگزار کرد و پرسپولیس هم متوقف شد؛ آیا هیچگاه شرم این همه پیش‌داوری غلط، گریبان کسی را می‌گیرد؟

البته که پرسپولیس هم از اشتباهات داوری و حتی اداری سود برده؛ چنان‌که رقبای این تیم نیز زیان دیده‌اند. آخرین آنها گل سالم و بسیار مهم استقلال به نفت آبادان بود که مردود شد و توجیهات شگفت‌آور کمیته داوران هم باعث نمی‌شود بپذیریم توپ قائدی قبل از ارسال از خط عرضی عبور کرده بود. با این همه خوب است قبل از باور کردن هر مزخرف تلگرامی و هر ادعای تحریک‌آمیز، فقط چند دقیقه فکر کنیم و ببینیم چه مقدار از این شایعات می‌تواند عقلانی باشد؟ کاش هر حرف پوچی را باور نکنیم و به سهم خود رواج ندهیم. آیا دنیا با این همه تعفن و نفرت، بدبینی و خصومت و دروغ و تهمت، واقعا جای زندگی خواهد ماند؟ بگذارید از زندگی، از فوتبال لذت ببریم.

 دنیای اقتصاد

۲۵ ۱  
آی اسپورت
2019-05-16 18:41:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
استقلال با شکست در دربی،مساوی با سایپا،شکست به پدیده قهرمانی را از دست داد و داوران هیچ نقشی در این سه بازی از ناکامی استقلال نداشتند حالا بنال تا دل ملت خنک بشود
پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۲۰:۱۸
« ببینید اگر نگاه کنید در طول فصل پرسپولیس ثبات بیشتری نسبت به بقیه تیم ها داشته است. درواقع پرسپولیس چیزی را برداشت می کند که خودش کاشته است. همدلی هواداران، مربیان، مدیریت رمز موفقیت این تیم است. برانکو برخی از محبوب ترین بازیکنان تیم را کنار گذاشت و حتی در مقاطعی خوب نتیجه نگرفت و شکست خورد اما همیشه از سوی هواداران به بهترین شکل حمایت شد. به نظرم پرسپولیس به دلیل همین ثبات و همدلی بازهم قهرمان می شود. سپاهان هم که جزو مدعیان است عملکرد خوبی داشته است. درباره تراکتور اما همیشه مشکلاتی هست که این تیم را اذیت می کند و استقلال هم ثبات لازم را نداشت و شاید اگر ثبات داشت می توانست موفق تر شود استقلال در نیم فصل اول اونقدر با عالیجناب شفر امتیاز از دست داد که جمع کردنش در نیم فصل دوم کار سختی بود و استقلال خوب داشت این کار سخت را به پایان میرساند ولی در حساس ترین بازی فصل در دربی شکست خورد با سایپا در ازادی نتوانست سه امتیاز کامل را بگیرد و در مشهد هم مغلوب پدیده شد و جام را استقلال در همون مشهد از دست داد استقلال هشتادرصد کار سخت خود در نیم فصل را به نحو احسن انجام داد ودر بیست درصد پایانی خوب نبود و انصافا در حد قهرمان لیگ برتر نبود وشکست خورد استقلال برای قهرمان شدن پرسپولیس شش امتیاز از دو مدعی اصلی تراکتور وسپاهان گرفت و چهار امتیاز خودش هم به حساب پرسپولیس واریز کرد در جمع ده امتیاز به نفع پرسپولبس داد استقلال خودش قهرمان نشد ولی نزاشت تا سپاهان قهرمان بشود پرسپولیس چهار بازی چهار امتیاز گرفت سپاهان و تراکتور چقدر امتیاز از دست دادند استقلال فقط با دوبرد سایپا وپدیده الان مدعی اصلی برای قهرمانی می بود که نتوانست برنده بشود استقلال خوش خدمتی زیادی برای تیم برانکو کرد و اینو هواداران پرسپولیس خوب میدانند که اگه سپاهان در اصفهان مغلوب استقلال شفر نمیشد الان پرسپولیس با یک تک امتیاز قهرمان ایران نمیشد استقلال با شکست دادن سپاهان پرسپولیس را به قهرمان شدن نزدیک تر کرد با اینکه از چهار بازی چهار امتیاز گرفته همون شکست سپاهان با استقلال باعت شد تا سپاهان دوم جدول باشه و اون سه امتیاز خیلی ارزش داشت که تیم قلعه نویی از دست داد وبه حساب استقلال رفت که الان بدنبال سهمیه است
۵
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر