فهرست
ثبات، عامل اصلی قهرمانی‌های متوالی پرسپولیس
ثبات، عامل اصلی قهرمانی‌های متوالی پرسپولیس

ثبات، عامل اصلی قهرمانی‌های متوالی پرسپولیس

آی اسپورت - تیم‌های مدعی روزهای متفاوتی را در فصل نقل‌وانتقالات سپری کرده‌اند. بعضی از این تیم‌ها با تغییرات زیاد در پی موفقیت هستند و بعضی دیگر، با حفظ شکل و با خریدهای حداقلی در حال برگزاری اردوی پیش‌فصل هستند و در طرف دیگر ذوب‌آهن، تنها نماینده ایران در آسیا هم با مشکلات شدید مالی دست‌وپنجه نرم می‌کند.

سرگیجه‌ای به اسم «تغییر» در اردوی آبی‌ها

استقلال با بیش از پانزده خروجی کار خود را در لیگ برتر شروع می‌کند و هنوز تکلیف علی کریمی هم برای ماندن در تیم مشخص نشده. مدیران استقلال البته سعی کرده‌اند که با هفت خرید خود، جای خالی بازیکنان تاثیرگذاری را که این تیم را ترک کرده‌اند پر کنند، اما این احتمال وجود دارد تا زمانی که مهره‌های جدید به هماهنگی برسند، استقلال مانند فصل‌های گذشته، امتیازهای زیادی را از دست بدهد و از رقابت برای قهرمانی جا بماند. استقلالی‌ها برای پر کردن خلا بازیکنانی مثل نورافکن، صیادمنش، پاتوسی، ایسما، پژمان منتظری، روزبه چشمی و طارق همام، بازیکنانی از جمله آرش رضاوند، سیاوش یزدانی، شیخ دیاباته، علی دشتی، محمد بلبلی و مسعود ریگی را جذب کرده‌اند و اگر موفق به تمدید با علی کریمی نشوند، رضا اسدی را به لیست خود اضافه می‌کنند تا در کنار فرشید باقری و مسعود ریگی، خیال‌شان از داشتن هافبک‌های دفاعی باکیفیت راحت باشد.

ستاره‎ی پدیده روی نیمکت است

پدیده بعد از چند فصل، در بازار نقل‌وانتقالات خوب عمل کرد و توانست بازیکن مشهوری را جایگزین بازیکنان از دست‌رفته کند تا جای خالی این بازیکنان را احساس نکند. پدیده در فصل نقل‌وانتقالات، چند ستاره خود مانند مسعود ریگی، عبدالله حسینی، مرتضی منصوری، محمد قاسمی‌نژاد و یوسف بهزادی را از دست داد و به‌جای آن‌ها سید مهدی رحمتی، اکبرمنادی، فرشاد محمدی‌مهر و فرشاد فرجی را به لیست خود اضافه کرد تا دست یحیی گل‌محمدی برای فصل آتی خالی نباشد. اعضای تیم پدیده که با مالک جدید، دیگر مشکلات مالی‌ را در تیم‌شان احساس نمی‌کنند، بیش از پیش به‌دنبال کسب عنوان قهرمانی هستند. پدیده‌ای‌ها در فصل آینده و در راه قهرمانی، بیش‌تر از هر مهره‌ای به یحیی گل‌محمدی چشم دوخته‌اند و او را از هر لحاظ، نفر اول تیم خود می‌بینند.

پادشاهی «ثبات» در پرسپولیس

پرسپولیس و برانکو در چهار فصلی که در کنار یکدیگر بودند، دو اصل را به‌خوبی رعایت کردند؛ «دوری از حاشیه» و «حفظ ثبات». پرسپولیس بعد از جدایی برانکو هم تا حد زیادی به این اصل‌ها پایبند بوده و در فصل نقل‌وانتقالات، تلاشی برای شلوغ کردن ترکیب خود نکرده و تمام سعی‌اش را انجام داده تا توازن بین تیم نیمکت و ترکیب اصلی برقرار شود. مدیران پرسپولیس، وحید امیری، کنعانی‌زادگان و فرشاد احمدزاده را به‌عنوان سهمیه بزرگ‌سال، جذب کرده‌اند و قرارداد بشار رسن هم تمدید شده. آن‌ها در فصل نقل‌وانتقالات سروش رفیعی و شایان مصلح را در لیست مازاد خود قرار دادند و یکی دیگر از بازیکنان هم این تیم را ترک می‌کند تا فهرست بزرگ‌سالان این تیم بسته شود. پرسپولیسی‌ها در حال تلاش برای خلوت کردن لیست زیر 21 ساله‌های خود هستند تا با خرید بازیکنان جوان برای آینده خود سرمایه‌گذاری کنند و حتی از فروش این بازیکنان درآمد کسب کنند. آن‌ها همین حالا هم طاهرخانی را از لیست زیر 21 سال کنار گذاشته‌اند تا بدون دغدغه سیاست‌های نقل‌وانتقالاتی خود را اجرا کنند. بنا به گفته مدیران پرسپولیس، آن‌ها یک مهاجم خارجی را هم جذب می‌کنند تا در کنار علیپور زوج خط حمله پرسپولیس را تشکیل دهد. پرسپولیسی‌ها هنوز اصل ثبات را به‌خاطر دارند و این موضوع هنوز هم در پرسپولیس پادشاهی می‌کند، اما باید دید آن‌ها در فصل جاری می‌توانند به اندازه دوران برانکو از حاشیه دوری کنند و مدعی عنوان قهرمانی باشند یا نه؟

تراکتور و هزینه‌های گزاف؛ پایان حسرت با دنیزلی؟

فصل گذشته و هنگامی که زنوزی باشگاه تراکتور را خرید، قسمت جدیدی از تاریخ در این باشگاه شروع شد. اضافه شدن یک باشگاه خصوصی دیگر به مجموعه اندک باشگاه‌های خصوصی فوتبال ایران، از طرفی مورد خوشحالی بود و از طرفی دیگر با دیدن سیاهه‌ای از باشگاه‌های خصوصی نابود شده توسط مالکان، این ترس در ذهن طرفداران این تیم شکل می‌گرفت که شاید تراکتور هم مانند دیگر باشگاه‌ها نابود خواهد شد. خریدهای جذاب و مربی باتجربه‌، هواداران این تیم را امیدوار کرد تا حسرت این تیم تمام شود و این تیم قهرمان لیگ برتر شود، اما شرایط در طی فصل به‌گونه‌ای پیش نرفت که قرمزهای تبریز موفق به کسب قهرمانی و حتی سهمیه شوند و فصل را در جایگاه پنجم به پایان رساندند. در این فصل زنوزی و مجموعه باشگاه تراکتور چند بازیکن خوب دیگر را هم به ترکیب قدیمی اضافه کردند و دنیزلی را برای هدایت این تیم انتخاب کردند تا بتواند به حسرت این باشگاه برای قهرمانی پایان دهد. علی عبدالله زاده، علیرضا نقی‌زاده، محمد طیبی و آنتونی استوکس از تراکتور جدا شدند و رضا شکاری، سعید مهری، محمدرشید مظاهری، محمد مسلمی‌پور، محمدرضا خانزاده، مسیح زاهدی، مهدی تیکدری و میثم تیموری به این تیم پیوستند تا در راه پر پیچ‌وخم قهرمانی به این تیم کمک کنند.

زردهای اصفهان مبتلا به «سندروم تغییر»

دومین تیم پرافتخار لیگ برتر که با امیر قلعه‌نویی در فصل گذشته به روزهای خوبش برگشت، تغییرات زیادی را در فصل‌وانتقالات داشته و به‌نوعی مبتلا به «سندروم تغییر» شده. آن‌ها ده بازیکن خود را از دست داده‌اند و دفاع‌های مرکزی این تیم، یعنی سیاوش یزدانی و خالد شفیعی این تیم را ترک کرده‌اند. در نقطه مقابل هم زردپوشان اصفهانی، هفت بازیکن جذب کرده‌اند تا جای خالی ستاره‌ها را کم‌رنگ کنند. آن‌ها با جورجی وولسیانی، رضا میرزایی، علیرضا نقی‌زاده، محمد زینالی، محمد محبی، محمدرضا حسینی و مرتضی منصوری به توافق رسیدند تا این بازیکنان از فصل آینده پیراهن سپاهان را به تن کنند. آن‌ها همچنین ستاره درخشان‌شان در فصل گذشته یعنی کی‌روش استنلی را حفظ کرده‌اند تا دغدغه‌ای بابت مهاجم نوک نداشته باشند. باید دید با شروع لیگ برتر، سپاهانی‌ها می‌توانند به نتایج خوب فصل گذشته خود دست یابند یا این تغییرات زیاد، شرایط بدی را در برایشان رقم می‌زند؟

دست خالی ذوب‌آهن با منصوریان

تنها نماینده ایران در آسیا، این روزها حال و روز خوبی ندارد و کاهش بودجه این باشگاه، حسابی دست‌وپای منصوریان و آذری را برای خرید بسته. آن‌ها تعداد زیادی از ستاره‌های خود را از دست داده‌اند، این روزها قسمت زیادی از انرژی خود را صرف پیدا کردن بازیکنان ارزان ولی باکیفیت و قسمت دیگری از انرژی خود را برای بازگشت بازیکنان سرباز صرف می‌کنند. آن‌ها هنوز نتوانسته‌اند برگشتن بازیکنان سرباز را قطعی کنند، اما توانسته‌اند سه بازیکن ارزان و باکیفیت به نام‌های ابیا بووی باکر، محمد مشایخ و یوسف بهزادی جذب کنند و تا حدی خلا ستاره‌هایی مثل رشید مظاهری، محمدرضا حسینی و اوساگوانا را پوشش دهند تا به‌جمع مدعیان لیگ نوزدهم اضافه شوند.

خبرآنلاین

  ۱  
آی اسپورت
2019-07-21 19:40:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
شاهین
يكشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸، ۲۰:۰۵
رسانه های خبر به مزد واقعیت ها را تحریف می کنند!

۱. بزرگترین بی ثباتی را پرسپولیس تجربه کرده که موفق ترین مربی تاریخ ده ساله اخیر لیگ برتر را با ۷ قهرمانی در ۴ سال از دست داده و مربی آورده که ۷ سال اخیر یا خونه نشین بوده یا هرجا رفته اخراج شده!

۲. استقلال به جز پاتوسی هربازیکنی رو که از دست داده به اختیار خودش بوده و دلیلش هم فنی بوده و در عوض ستاره های لیگ و یک ستاره خارجی جذب کرده و یک مربی خارجی بزرگ داره و احتمالا یک هافبک خارجی عالی هم جذب می کنه!

۳. پرسپولیس به اذعان همه کسانی که شاهد و گزارشگر اردوی این تیم در ترکیه بودند بدترین اردوی تاریخ ۶ سال اخیر خودش را برگزار کرد بدون حتی یک بازی تدارکاتی و بدون انجام دادن بدنسازی تخصصی در حالی که استقلال بهترین بدنسازی ممکن را با انجام ۴ بازی تدارکاتی برگزار کرد.

۴. پرسپولیس امسال برای کسب سهمیه می جنگد و استقلال در کنار سپاهان و تراکتور جزو مدعیان قهرمانی خواهد بود.

۵. تف به شرف نداشته عرب و نبی و وزارت ورزش و یادگار امام
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر