فهرست
پارادایم شکست
پارادایم شکست

پارادایم شکست

آی اسپورت - مدیران پرسپولیس، دوباره شکست خوردند. یحیی گل‌محمدی آخرین کاندیدای سرمربیگری پرسپولیس، امروز بر سر تمرین پدیده حاضر شد و آب پاکی را روی دست عرب و رفقا ریخت. این البته ادای تعهدی بود که پیشتر، وقتی ساکنان ساختمان شیخ بهایی، در خواب بودند، رخ داده بود و اشکالی از جانب یحیی به حساب نمی‌آید.

اما در بررسی این شکست تازه مدیریتی، باید به حدود ۵ سال پیش بازگردیم. این، نزدیک‌ترین بازه زمانی است و بی‌تردید می‌توان روند را به پیش از آن نیز گسترش داد. آن روزها، حمید درخشان در پرسپولیس به معنای واقعی کلمه، به زمین سفت رسیده بود. شرح ماوقع را همه می‌دانند و بنا بر تکرار نیست. مدیران وقت اما چه کردند؟ سیاهه‌ای از «شدنی»ترین گزینه‌های ممکن را نوشتند که واجد شرط مهمی باشند: «آرام کردن هوادار». دنیزلی، قطبی و برانکو، افرادی بودند با کارنامه مشخص و در دسترس، در ایران که حضور هرکدام‌شان می‌توانست با ارجاع به سابقه قبلی، بار اعتراض هوادار را سبک کند. در این میانه، نه نگاهی به آینده وجود داشت و نه هدفی روشن برای دستیابی. هدف، فقط رها شدن از وضعیت جاری بود، تا بعد چه پیش آید. انتخاب برانکو هم بیشتر از سر اضطرار و شرایط بود تا یک مطالعه و درک عمیق. عملکرد برانکو اما در ۴ سال بعد از آن انتخاب، چنان بود که دهان همه منتقدان منتظر ابن‌الوقت را بست؛ وگرنه این چرخه باطل، از همان ماه‌های اول بنا داشت تا به راه خود برود.

امروز و از پی فسخ قرارداد سرمربی قبلی، مدل مدیریتی حاکم بر پرسپولیس، که چهارسال تمام، در سایه نتایج درخشان تیم، نیازی به ابراز وجود نمیدید و مدال پشت مدال بر سینه میزد، به تنظیمات کارخانه بازگشت. اولین قدم در راستای جبران اهمال گذشته، انتخاب سریع و صحیح سرمربی آینده بود. اما همان الگوی پنج سال پیش دوباره تکرار شد. در غیاب یک نگرش جامع و هدفمند، و به ویژه با حضور مردانی که برانکو را معلم کلاس اول می‌دانستند، دوباره سیاهه‌ای نوشته شد از افرادی که «در دسترس» هستند تا از میان آنها، خیرالموجودین که بیشترین تاثیر در آرامش هواداران را داشته باشد برگزیده شود. قرعه که نه، تنها گزینه موجود یحیی بود که به واسطه قرارداد با پدیده، آمدنش ممکن نشد (تا این لحظه) تا هم یک هفته زمان طلایی از دست برود و هم یک شکست دیگر پای تیم مدیریتی باشگاه نوشته شود.

فارغ از اینکه یحیی بیاید یا نه، خیرالموجودین دیگری پیدا شود یا نه و اینکه برحسب تصادف، برانکویی دیگر در پرسپولیس ظهور کند، آنچه نگران‌کننده است، پایبندی تفکر مدیریتی پرسپولیس به پارادایمی است که نزدیک به دو دهه است شکست می‌خورد اما کنار گذاشته نمی‌شود. اینکه روزمرگی و نابلدی، همیشه کار را به دقیقه ۹۰ بکشاند و اهالی جلسات موز و پرتقال، از واژه «ناچار» آویزان شوند و زمانی بگذرد و دوره‌شان به سر بیاید و بروند و نقطه، سرخط.

ثبات چهارساله‌ای که برانکو در پرسپولیس ایجاد کرد، زمان خوبی بود برای رها شدن از این آفت. اما نه دولت طاهری، نه گرشاسبی و نه عرب، آنقدر باثبات و ثابت‌قدم نبودند که چنان کنند و تا این پارادایم در تفکر مدیریتی پرسپولیس جاری است، نشیب‌ها از فرازها بیشتر خواهند بود، مگر اینکه برانکوی تازه‌ای ظهور کند.

۵۳ ۲  
آی اسپورت
2019-06-22 20:23:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
علی پرسپولیسی
شنبه ۱ تیر ۱۳۹۸، ۲۰:۴۸
فردا، یکشنبه ساعت ۱۰:۳۰ ؛ بزرگترین تجمع اعتراضی پرسپولیسی ها در اعتراض به تبعیض و تضعیف عمدی تیم مردمی پرسپولیس.
مکان : مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی در میدان بهارستان تهران.
یه ایرانی
شنبه ۱ تیر ۱۳۹۸، ۲۱:۴۱
1) اینکه هر آمدنی ؛ رفتنی دارد که بحثی نیست .

2) دیگر ثابت شده رفتار مدیر عامل و هیئت مدیره پرسپولیس کاملا مشخص برای فراری دادن برانکو بوده

3) جعفر کاشانی همان پارسال گفت که : برانکو معلم کلاس اول است و پرسپولیس به معلم کلاس پنجم احتیاج دارد

حالا در اجتماع پرسپولیسی ها در جلوی مجلس یا وزارت 2 خواسته قطعی باید وجود داشته باشد :

1) اخراج مدیرعامل

2) برکناری همه هیئت مدیره یا آوردن معلم کلاس پنجم .

پرسپولیسی ها نباید جعفر کاشانی را فراموش کنند ؛ ایشان سیب کرم خورده داخل جعبه است که حضورش در همه این سالها جز گندیده کردن هیئت مدیره هیچ عایدی دیگه ای نداشته
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر