فهرست
بزرگ‌ترین حسرت قلعه در ۵۷ سالگی
بزرگ‌ترین حسرت قلعه در ۵۷ سالگی

بزرگ‌ترین حسرت قلعه در ۵۷ سالگی

آی اسپورت - امیر قلعه نویی که در دوران فوتبال و مربیگریش فرماندهی بود که به  لقب ژنرال هم رسید همچنان در صدر است ،در صدر همه محاسبات لقب نابغه را هم می توانست از جوانی  به خود اختصاص دهد هر چند از همان اولین روزهای فوتبالش نشان داد او یک فرمانده است . فرماندهی که در حضور بزرگترهای تیم شاهین در ۲۲ سالگی بازوبند کاپیتانی می بست و استقلال و پرسپولیس شکست می داد. پاس گل می داد و در حضور خیل تماشاگران دو تیم اول پایتخت در ورزشگاه آزادی مرد اول میانه میدان می شد.

یک پا دو پا میزد در زمین چمن مثل پیر لیت بارسکی آلمانی و بعضی وقت ها با یک پا دو پاهای بی نقصش پاس تک به تک می دادبه فورواردهای شاهین ،مرتضی یکه؛ محمود پازوکی و کریم باوی با بودن قلعه نویی در شاهین دروازه های همه تیم های تهرانی را به توپ می بستند،هر چند تیم خوش ترکیب شاهین  آن سال ها فقط به دو نایب قهرمانی بسنده کرد و جام باشگاه های تهران در سال های ۶۴ و ۶۵ را به درخشش دو ناصر داد. در سال 64 استقلال با درخشش ناصر حجازی در ضربات پنالتی و در سال ۶۵ پرسپولیس با کاشته بی نقص ناصرمحمدخانی در فینال جام حذفی شاهین را شکست دادند.

امیر در اوج جوانی از شاهین به السدقطر رفت و خیلی زود به استقلال آمد. هر چند اولین حضورش در کنار آبی ها با از دست دادن پنالتی برابر رقیب دیرینه همراه شد، ولی او ماند در کنار تیم و این تیم را در سختترین شرایط ترک نکرد و خاطرات زیادی با استقلال به یادگار گذاشت. از دو پاس گل بی نقص در فینال لیگ آزادگان در برابر پرسپولیس که زمینه ساز قهرمانی آبی ها در جام باشگاه های آسیا شد تا ماندن در کنار باشگاه و هواداران در روزهایی که با تصمیم نابجای مدیران باشگاه در لیگ سه به میدان رفتند. او در استقلال هم کاپیتان بود ، در حضور ورمزیار که سابقه بیشتری از او داشت بازوبند را می بست و بازیساز تیمی بود که بهترین هافبک های آن زمان فوتبال ایران در زمین داشت.

شاگرد مرحوم استانکو در تیم ملی مربیگری را با نت برداری از نحوه تمرینات او شروع کرد و خیلی زود به دستیاری حجازی رسید، کشاورز ،برق تهران و استقلال اهواز دیگر تیم هایی بودند که او در آنها مربیگری کرد . اما این تیم ها برای  جاه طلبی ها امیر قلعه نویی ساخته نشده بودند.او خیلی زود و در ۴۰ سالگی به استقلال رسید و در سه فصلی که در این تیم بود  آنها را به مقام نایب قهرمانی ، سومی و در نهایت قهرمانی رساند تا آبی ها با قدرت رهبری او به اولین قهرمانی شان در لیگ برتر برسند،آبی های پایتخت  در تاریخ لیگ برتر دو بار دیگر این قهرمانی را تکرار کردند که در هر دو بار امیر قلعه نویی سرمربی آنها بوده است . آنها در فرم جدید لیگ قهرمانان آسیا یکبار به مرحله نیمه نهایی رسیدند که آن هم با هدایت مردی اتفاق افتاده است که رد پایش در اکثر موفقیت های این تیم در دو دهه ۸۰ و ۹۰ دیده می شود. او با سپاهان هم دو بار سابقه قهرمانی در لیگ برتر را دارد تا پرافتخارترین مربی تاریخ لیگ برتر تا فصل بیستم باشد. رکوردی که لیاقتش را داشت .

خاطرات قلعه نویی برای اهالی فوتبال تمام نشدنی است ، از بازی بی نقص او با شاهین برابر پرسپولیس که با ترکتازی او در میانه میدان پرسپولیس را با دو گل شکست دادند گرفته  تا ضربه والی بی نقص او برابر آرارات تهران با استقلال در ورزشگاه بزرگ آزادی که در دقایق آخر ورزشگاه آزادی را به مرز انفجار رساند.

او که یکی از بهترین های تاریخ مربیگری در فوتبال ما است، در بدترین شرایط فدراسیون فوتبال  هدایت تیم ملی را در جام ملتهای ۲۰۰۷ به عهده گرفت تا بدون شکست از این تورنمنت کنار برود، باخت تیم او به کره در ضربات پنالتی رقم خورد تا قلعه نویی خیلی زود از تیم ملی جدا شود و به عرصه باشگاهی برگردد و این هنوز بزرگترین حسرت ژنرال است.

هافبک ریز نقش دهه ۶۰ فوتبال ایران حالا ۵۷ سالگی را تمام کرده است ، او همیشه اول بوده است و به این تنهایی در ارتفاعات جدول عادت کرده است . ژنرال فوتبال ایران  در شب تولدش هم با تیم گل گهر در صدر جدول لیگ بیستم در پایان هفته دوم قرار دارد تا نشان دهد دوران مربیگریش هم مانند دوران فوتبالش پر شکوه ادامه خواهد داشت . شاید پر بیراه نباشد که آبی ها که او را جزیی از بدنه تاریخ باشگاه می دانند به او لقب بزرگی داده اند: "امیرجام ها ".

 

ورزش سه 

۴ ۱  
آی اسپورت
2020-11-22 16:59:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
یقنعلی برات زاده
دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۹، ۱۵:۴۱
ارتباط همیشگی با سیاسیون و تحمیل شدن به تیم ملی در سال 73 در شرایطی که حق حکیم زاده بود لو دادن غلامپور که در اطراف استخر هتل داشت گشت میزد و سیلی خوردن غلامپور از حراستی های اطراف تیم ملی و به هم ریختنش و فردای اون روز سه گل از کره جنوبی خوردن و امیدهای تیم ملی برای رفتن به جام جهانی خاک شدن فقط جزئی از خدمات قندلی به فوتبال ایران و ملت ایرانه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر