فهرست
مراقب ایمیل‌های خود باشید!
مراقب ایمیل‌های خود باشید!

مراقب ایمیل‌های خود باشید!

آی اسپورت – از زمان انتشار ایمیل‌های داخلی باشگاه منچسترسیتی در مجله «اشپیگل» که به تحقیقات یوفا پیرامون این باشگاه و در نهایت به جریمه 30 میلیون یورویی و دو فصل محرومیت این باشگاه از حضور در لیگ قهرمانان اروپا منتج شد، واکنش باشگاه انگلیسی تغییری نداشته: آنها بی‌اعتنا، عصبانی و البته منکر تمامی اتهامات هستند.

اسناد منتشر شده در «اشپیگل» تصویر مثبت سیتیزن‌ها در جامعه را از بین برد و نشان داد آبی‌آسمانی‌های شهر منچستر از سه جنبه قوانین مالی یوفا - که در سال 2011 معرفی شد - را نقض کرده‌اند. اول از همه، ایمیل‌ها و مدارک بانکی اثبات کرد که «شیخ منصور» مالک باشگاه منچسترسیتی، از طریق «خطوط هواپیمایی اتحاد» که اسپانسر پیراهن، ورزشگاه و آکادمی باشگاه است، سالانه 67.5 میلیون پوند بودجه برای آبی‌آسمانی‌ها مهیا می‌کرده. با این حربه سران اماراتی موفق به فریب یوفا در خصوص رعایت قوانین مالی اتحادیه فوتبال اروپا شده‌اند. مدارک منتشر شده توسط اشپیگل از طرف «روی پینتو» - هکر پرتغالی که در حال حاضر با اتهام 147 جرم اینترنتی از سوی پلیس پرتغال مواجه شده -  به دست آماده و حالا سیتیزن‌ها را دچار دردسری بزرگ کرده است.

قوانین مالی یوفا مالکان باشگاه‌ها را در تزریق پول به باشگاه‌های خود محدود کرده تا باشگاه‌های بزرگ از پرداخت مبالغ سنگینی در پنجره نقل‌وانتقالات و دستمزد نامتعارف به بازیکنان بپرهیزند و خود را دچار بحران اقتصادی نکنند. خواسته یوفا بسیار ساده است؛ استفاده باشگاه‌ها از درآمدهای‌شان هنگام جذب بازیکن. «شیخ منصور» پس از خرید من‌سیتی در سال 2008 با هزینه‌های سنگین اقدام به جذب بازیکن کرد و این مسئله در اوج‌گیری سیتیزن‌ها نقشی پررنگ داشت اما با معرفی قانون مالی یوفا در سال 2011، آنها از شرکت‌های خود در ابوظبی و گروه تجاری «ابوظبی» در مسائل تبلیغاتی بهره گرفتند تا به تزریق‌های مالی خود به صورت پشت پرده ادامه دهند.

یکی از ایمیل‌ها از «خورخه چومیلاس» مدیر مالی اسبق منچسترسیتی با عنوان «پول در جریان» نشان می‌دهد که شرکت تجاری «ابوظبی» شرکت متعلق به «شیخ منصور»، مبلغ 57 میلیون پوند در فصل 14-2013 به قرارداد اسپانسرینگ باشگاه اضافه کرده است! چومیلاس صورت‌حساب‌هایی برای شرکت اتحاد فرستاده که این مدارک نشان می‌دهد اسپانسرینگ اتحاد با سیتیزن‌ها در فصل 16-2015 مبلغ 67.5 میلیون پوند است که تنها 8 میلیون پوند آن را شرکت «اتحاد» خواهد پرداخت و مابقی آن توسط شرکت شیخ منصور به حساب سیتیزن‌ها واریز خواهد شد!

پس از افشاگری «اشپیگل»، هیئت کنترل مسائل مالی یوفا در ماه مارس گذشته سرانجام اعلام کرد که پیرامون این مدارک بازرسی گسترده‌ای صورت خواهد گرفت. باشگاه انگلیسی در واکنش به این اقدام مدعی شد که نسبت به شروع تحقیقات نگران نیست چرا که تمام ادعاهای مطروحه کذب محض بوده و در پایان بیگناهی سیتیزن‌ها به اثبات خواهد رسید. با این وجود هیئت مدیره بخش کنترل مالی یوفا و رئیس آن «ایو لترمه» - نخست وزیر پیشین بلژیک - پس از دو روز گوش دادن به تمام دفاعیات 8 وکیلِ اعزامی از سوی سیتی، قانع نشدند و در نهایت رای به محکومیت آنها صادر کردند. البته سیتیزن‌ها یک بار دیگر با رد تمامی اتهامات، این هیئت را به جانبداری و عدم توجه به داستان کامل متهم کرد و مدعی شد آنها تنها به چند ایمیل لو رفته استناد کرده‌اند.

سران باشگاه از انتشار حکم اولیه دو روز زودتر از موعد مقرر نیز عصبانی بودند اما حقیقت این‌ست رای صادره نشانگر آن بود که مدارک و شواهد سیتیزن‌ها، از نظر هیئت متقاعدکننده نبوده است. تیم تحقیقات از موکلان منچسترسیتی انتظار ایجاد شواهدی مانند پاسخ به ایمیل‌های چومیلا داشتند؛ پاسخ‌هایی که ادعاهای او را تصحیح کنند و نشان دهند که گروه تجاری ابوظبی هیچگاه به جای اتحاد به باشگاه پول تزریق نکرده است. به همین دلیل نیز تیم تحقیقات برای ارزیابی دقیق‌تر، نتایج را به کمیته قضاوت یوفا به ریاست «نارسیسو کونیا رودریگز» پرتغالی فرستاد.

پاسخ و واکنش عمومی سیتیزن‌ها به این اتهامات اما به بخش دوم مرتبط با ایمیل‌ها وابسته است: اینکه منچسترسیتی تا چه حد در قبال یوفا و قوانین مالی رفتار خصمانه‌ای داشته است! قوانین مالی یوفا تمام باشگاه‌های اروپایی و حاضر در لیگ قهرمانان اروپا و لیگ اروپا را شامل می‌شود.

فراموش نکنید که «خلدون مبارک» مدیر باشگاه منچسترسیتی هرگز حامی این قانون نبود و آن را مانعی بر سر راه «شیخ منصور» برای ساختن ترکیبی باشکوه در من‌سیتی می‌دانست اما ایمیل‌ها ابعاد جدیدی از این مسئله را افشا ساخت؛ اینکه سران سیتی این قانون را مسئله‌ای شخصی تلقی کرده‌اند و مدعی بودند این قانون تنها برای ممانعت از اقدامات شیخ منصور سر هم شده است. شاید آنها حمایت بایرن مونیخ و باشگاه‌های آلمانی از این قانون را هم یک مشکل شخصی تلقی کنند ولی به هر حال برای بسیاری عجیب بود که عده‌ای ثروتمند از حاشیه خلیج فارس در اروپا باشگاه بخرند و با هزینه‌های گزاف به موفقیت برسند.

همه می‌دانند که منچسترسیتی سال‌هاست که رویای رسیدن به قله فوتبال اروپا را در سر می‌پروراند اما اکنون تمام رویاهای خود را در تقابل با قانون مالی یوفا و حکم سنگین اتحادیه فوتبال اروپا می‌بیند. «سیمون کلیف» وکیل وقت باشگاه در یکی از ایمیل‌های منتشره نوشته بود که «خلدون مبارک» به «جیانی اینفانتینو» دبیر کل وقت یوفا گفته بود ‌که آنها جریمه مالی را برای ضرر سال 2012 و 2013 نخواهند پذیرفت و برای او نوشته: «باشگاه ترجیح می‌دهد 30 میلیون یورو را هزینه صرف استخدام 50 وکیل خبره کند تا در مقابل اقدامات یوفا بیاستند و از آنها شکایت کنند.»

در سال 2014 یوفا اعلام کرد که منچسترسیتی کسر بودجه‌ای 180 میلیون یورویی طی دو سال داشته که تنها 45 میلیون یورو از این مقدار مجاز بوده است. در ماه می همان سال توافقی بین یوفا و من‌سیتی شکل گرفت که در آن اتحادیه فوتبال اروپا نسبت به باشگاه انگلیسی ملایمت بسیاری از خود نشان داد. یک روز قبل این توافق یکی از اعضای هیئت به دیار باقی شتافت و در کمال ناباور طبق ایمیل‌های لو رفته، کلیف در این خصوص نوشته: «یک نفر از بین رفت، ماند شش نفر دیگر!»

عجیب‌تر اینکه پس از لو رفتن این ایمیل، هیچ‌یک از سران باشگاه درباره مسائل مطرح شده عذرخواهی نکردند. شاید دلیل آن را هک شدن ایمیل‌شان می‌دانستند و به این دل‌خوش کرده بودند که هیچ‌کدام از این اسناد قابل استناد در دادگاه نیستند.

سومین بخش در خصوص ایمیل‌های منتشر شده هم می‌تواند خلاقیت منچسترسیتی در تلاش برای فریب یوفا را به اثبات برساند، تلاشی که در راستای مخفی‌کاری و اقدامات غیرقانونی در خصوص دور زدن جرایم احتمالی نقض قوانین مالی انجام شده است. در اصل هنگامی که اشپیگل اسناد منچسترسیتی را فاش کرد این باشگاه هیچ واکنشی نشان نداد تا اینکه یوفا تصمیم به بازرسی شرایط گرفت. پس از این اتفاق منچسترسیتی استفاده از این ایمیل‌ها را اقدامی کم‌ارزش دانست و مدعی شد: «این ایمیل‌ها از روی عمد هک و دزدیده شده‌اند و هدف ضربه زدن به اعتبار منچسترسیتی است.» اشپیگل اما در پاسخ به این ادعا، اظهار داشت که منبعش با نام مستعار «جان» با هک کردن حساب باشگاه به این اطلاعات دست پیدا نکرده و بلکه روابط خوبی با برخی افراد بانفوذ دارد. البته حالا هویت واقعی او با نام «روی پینتو» افشا شده و در لیسبون منتظر حکم دادگاه خود است ولی نام یوفا یا باشگاه منچسترسیتی در بین شاکیان او دیده نمی‌شود و باشگاه‌های پرتغالی پای او را به دادگاه گشوده‌اند.

در این بین مسئولان سیتی یک قانون کشور سوئیس را در محاسبات خود در نظر نگرفته‌اندد و آن اینکه «هر اطلاعاتی در خصوص پرونده‌های مربوط به منافع عمومی در دادگاه قابل استناد است، ولو آنکه از طرق غیر قانونی به دست آمده باشد! در واقع هر چند اطلاعات لو رفته از راهی غیرقانونی به دست دادگاه رسیده اما این فاکتور در رسیدگی به این پرونده نقشی نخواهد داشت.

حالا پس از شنیدن به دفاعیات و مرور شواهد و اسناد، یوفا به این نتیجه رسیده که منچسترسیتی تخلف کرده و به همین دلیل جریمه سنگینی برای علیه آنها اعلام شده است. البته سیتی همچنان به فرجام‌خواهی امیدوار است اما با توجه به اسناد موجود، تغییر رای بسیار دور از ذهن به نظر می‌رسد.

 

سازندگی 

۱    
آی اسپورت
2020-02-21 12:59:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر