فهرست
از صادقی و پیروز تا امید و کریمی؛ ساخت ژنرال
از صادقی و پیروز تا امید و کریمی؛ ساخت ژنرال

از صادقی و پیروز تا امید و کریمی؛ ساخت ژنرال

آی اسپورت - جام‌های پرتعداد قلعه‌نویی در لیگ برتر، از او تصویری نتیجه گرا ساخته است. مربی که معمولا خوب نتیجه می‌گیرد و خوب جام می‌برد و امسال هم با سپاهان، برای قهرمانی لیگ می‌جنگد. با این حال شاید بخش دیده نشده کارنامه قلعه‌نویی، بازیکنانی باشند که او برای اولین بار در لیگ برتر به آن‌ها بازی داده است. لیستی پرتعداد، که بسیاری از آن‌ها تبدیل به ستاره‌های بزرگی در فوتبال ایران شده‌اند.

جدیدترین آن‌ها یعنی محمد کریمی که امسال به لیگ برتر آمده، در ماه اول حضورش توانست جایزه بازیکن ماه را از تیم آنالیز نود بگیرد و شروعی رویایی در سطح اول فوتبال ایران داشته باشد. مرور مشهورترین بازیکنانی که اولین بازی لیگ برتری‌شان را زیر نظر قلعه‌نویی انجام داده‌اند، نشان می‌دهد بازیکن‌شناسی قلعه‌نویی در این سال‌ها به اندازه جام‌های او پررنگ بوده است.

امیرحسین صادقی

زمانی که قلعه‌نویی استقلال بحران زده لیگ دوم را تحویل گرفت، بازیکنان جوان زیادی به تیم اضافه کرد که یکی از آن‌ها امیرحسین صادقی بود. صادقی در تیم‌های پایه استقلال بازی می‌کرد و سابقه بازی در لیگ برتر را نداشت. امیر قلعه‌نویی در لیگ سوم، به او اعتماد کرد و برای اولین بار این مدافع ۲۲ ساله را به زمین فرستاد. صادقی سال‌ها، در تیم‌های قلعه‌نویی بازی کرد و بازیکن محبوب او بود. جام جهانی ۲۰۰۶، همراه تیم ملی به آلمان رفت و جام جهانی ۲۰۱۴، به صورت ثابت در ترکیب تیم کی‌‌روش بازی کرد.

پیروز قربانی

قبل از صادقی به تیم اصلی استقلال اضافه شد اما مثل او، توسط قلعه‌نویی به ترکیب اصلی رسید. استقلال با زوج صادقی و قربانی، دوباره اوج گرفت و لیگ پنجم قهرمانی لیگ برتر را بدست آورد. قربانی در کنار قلعه‌نویی، دو قهرمانی با استقلال کسب کرد لیگ هشتم پس از قهرمانی هر دو از استقلال رفتند.

وحید طالب‌لو

یکی از جسورانه‌ترین تصمیم‌های قلعه‌نویی در استقلال، نیمکت نشین کردن پرویز برومند و بازی دادن به دروازه‌بان جوانی به نام وحید طالب‌لو بود. طالب‌لو به مرور جایگاهش را در استقلال تثبیت کرد و دروازه‌بان اول این تیم شد. جام جهانی ۲۰۰۶ در لیست تیم ملی بود و جام ملت‌های ۲۰۰۷، در ضربات پنالتی برای تیم ملی به مربیگری قلعه‌نویی بازی کرد. قلعه‌نویی و طالب‌لو سه دوره مختلف در استقلال با هم کار کردند.

اکبر ایمانی

بازیکن تیم‌های پایه سپاهان بود و با نظر قلعه‌نویی، به تیم اصلی رفت و بازی کرد. البته تعداد بازی ایمانی زیر نظر قلعه‌نویی، بیشتر از یک نشد و در پایان فصل قلعه‌نویی از سپاهان رفت. فصل پیش ایمانی نیم فصل به ذوب آهن رفت و دوباره زیر نظر قلعه‌نویی بازی کرد.

امید ابراهیمی

شاید مهمترین بازیکنی باشد که قلعه‌نویی به فوتبال ایران معرفی کرد. لیگ دهم قلعه‌نویی تصمیم گرفت ابراهیمی را از شهرداری بندرعباس لیگ یکی بخرد. خریدی که شروع دوران یکی از بهترین هافبک‌های تاریخ فوتبال ایران بود. امید خیلی زود در سپاهان قلعه‌نویی تبدیل به بازیکن ثابت شد و بعد رفتن او یکی از ستون‌های تیمش باقی ماند. لیگ چهاردهم با پیشنهاد قلعه‌نویی، به تهران آمد و پیراهن استقلال را پوشید.

محسن فروزان

در لیگ یک، بازیکن داماش و گسترش بود و لیگ یازدهم پیراهن تراکتورسازی را پوشید. قلعه‌نویی او را تبدیل به دروازه‌بان اول تراکتورسازی کرد و به پیراهن تیم ملی هم رسید. لیگ چهاردهم که قلعه‌نویی تصمیم به کنار گذاشتن رحمتی گرفت، فروزان را برای استقلال خرید و نیم فصل، او یکی از مسافران جام ملت‌های آسیا شد.

مجید حسینی

مدافع محبوب منصوریان، شفر و کی‌روش، برای اولین بار توسط قلعه‌نویی در لیگ برتر بازی داده شد. لیگ چهاردهم قلعه‌نویی که آخرین فصل حضورش در استقلال را تجربه می‌کرد، تصمیم گرفت در چند بازی به مدافع جوانی بازی بدهد که همان فصل خریداری شده بود. حسینی اولین بازی‌های لیگ برتری‌اش را با پیراهن استقلال انجام داد و فصل بعد با رفتن قلعه‌نویی، به راه آهن قرض داده شد.

محسن کریمی

اواخر لیگ چهاردهم، یک چهره جدید در استقلال درخشید. بازیکنی که پیش از آن، در لیگ برتر بازی نکرده بود. کریمی بعد از رفتن قلعه‌نویی هم در استقلال ماند و بازی‌های خوبی انجام داد اما مصدومیت‌های پی در پی، او را از فوتبال دور کرد. تا حدی که فصل پیش در اولین بازی بعد از مصدومیت، هت تریک کرد و دوباره خانه نشین شد.

محمد کریمی

بازیکنان معرفی شده ژنرال در تراکتورسازی، در حد طاهران و مهدی‌زاده بودند و در ذوب‌آهن هم شرایط همین بود. او در بازگشت به سپاهان، نشان داد هنوز تخصص ویژه‌ای در معرفی بازیکنان جدید و غافلگیرکننده دارد. سپاهان در کنار خریدهای گرانقیمت و میلیاردی این فصل، محمد کریمی را از خونه به خونه لیگ یک خرید. بازیکنی که در لیگ یک هم چندان فیکس بازی نمی‌کرد. کریمی از هفته دوم، در سپاهان درخشید و در اولین ماه حضورش در سطح اول فوتبال ایران، بهترین بازیکن ماه بوده است.

نود

۱۰۷    
آی اسپورت
2018-09-04 11:50:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر