فهرست
جام بیست و پنجم؛ پپ از فرگی سبقت می‌گیرد؟
جام بیست و پنجم؛ پپ از فرگی سبقت می‌گیرد؟

جام بیست و پنجم؛ پپ از فرگی سبقت می‌گیرد؟

آی اسپورت - برتری ۴-۳ منچسترسیتی مقابل چلسی در ضربات پنالتی و دومین قهرمانی متوالی آبی آسمانی ها در جام اتحادیه، به معنای بیست و پنجمین جام پپ گواردیولا در دوران نسبتا کوتاه مربیگری او بود. جام اتحادیه انگلیس در فصل ۲۰۱۸ اکنون به گنجینه ای اضافه شده که ۳لالیگا، ۲کوپا دل‌ری، ۳سوپرجام اسپانیا، ۲ لیگ قهرمانان، ۲ سوپرجام اروپا و 2 جام جهانی باشگاه ها را به همراه بارسلونا و پس از آن، ۳ بوندسلیگا، ۲ جام حذفی، یک سوپرجام اروپا و یک جام جهانی باشگاه ها را به همراه بایرن مونیخ از قبل در خود جای داده است. پپ گواردیولا در این دو سال و نیم حضور در لیگ برتر یک لیگ برتر، یک جام اتحادیه دیگر و یک جام خیریه را به این کارنامه اضافه کرده است.

از زمان شروع کار مربیگری حرفه ای در سال ۲۰۰۸ به همراه بارسلونا، گواردیولا مسیر تبدیل شدن به یکی از سلاطین مربیگری را به سرعت پیموده است. در این ده فصلی که گواردیولا روی نیمکت بوده، او در اسپانیا، آلمان و انگلیس ۲۵ جام کسب کرده تا به طور میانگین در هر فصل ۲.۵جام برده باشد.

نزدیک ترین مربیان به این آمار گواردیولا، افراد سرشناسی نظیر لوئیس فلیپه اسکولاری و جاک استاین (۲۶)، اوتمار هیتسفلد (۲۸)، والری لوبانفسکی (۳۰) و میرشئا لوچسکیو (۳۲) هستند؛ افرادی که گواردیولا می‌تواند سبقت از آن ها را در فهرست اهداف کوتاه مدت خود قرار دهد.

اما بدون تردید، هدف بلندمدت پپ در دوردست، رسیدن به ۴۹ جام سرآلکس فرگوسن، سرمربی اسطوره منچستریونایتد است. جوانی گواردیولا نکته ای است که می‌تواند در این راه به نابغه اسپانیایی کمک کند، چرا که او در ۴۸ سالگی هنوز هم روزهای زیادی در دنیای مربیگری در پیش دارد و برای رسیدن به دستاورد فرگی، زمان کافی را خواهد داشت. افزون بر آن، گواردیولا در مدتی کوتاه تر در مقایسه با فردی نظیر ژوزه مورینیو توانسته به رکورد 25 جام برسد تا امیدها برای شکستن این رکورد افزایش یابد.

دوران مربیگری سرآلکس فرگوسن در سال ۱۹۷۴ آغاز شد، زمانی که او هدایت ایست استرلینگ‌شایر را به دست گرفت. یک سال بعد او به سنت میرن رفت، جایی که موفق شد در سال ۱۹۷۷ اولین جام از مجموع ۴۹ جام خود را کسب کند. این جام، عطش فرگوسن برای کسب جام های بعدی را بیشتر کرد و او در مقصد بعدی خود، آبردین، موفق به کسب ۱۰ جام شد.

آبردین به همراه فرگی ۳ بار قهرمان لیگ اسکاتلند شد، ۴ بار جام حذفی و یک بار جام اتحادیه را فتح کرد، و در نتیجه ای حیرت انگیز با غلبه بر رئال مادرید، جام برندگان جام اروپا را کسب کرد. آبردین در همان سال ۱۹۸۳ با شکست هامبورگ قهرمان سوپرجام اروپا نیز لقب گرفت.

این موفقیت ها فرگوسن را در سال ۱۹۸۶ به نیمکت منچستریونایتد رساند؛ تیمی که او با کسب ۳۸ جام گوناگون در طول ۲۶ فصل تبدیل به اسطوره آن شد. فرگوسن در سال ۲۰۱۳، در سن ۷۱ سالگی و بعد از ۳۹ سال برنده بودن، از دنیای فوتبال کناره گرفت. میانگین فرگوسن، کسب ۱.۲۵جام در طول هر فصل است که دقیقا نصف میانگین گواردیولا در جام آوری است.

در حقیقت اگر پپ همین میانگین جام آوری را حفظ کند و همانند فرگوسن ۳۹ سال مربیگری کند، به آمار جادویی ۹۷ جام خواهد رسید! برای این مهم، گواردیولا باید تا سن ۷۷ سالگی مربیگری کند. با این حال اگر گواردیولا بخواهد همانند فرگوسن در ۷۱ سالگی از فوتبال کناره گیرد، باز هم ۸۲ جام در کارنامه رنگارنگ خود خواهد دید. این آماری باورنکردنی است و کاملا دیوانه کننده به نظر می‌رسد.

روش دیگر نگاه کردن به کارنامه گواردیولا، این است که ببینیم او دقیقا چه زمانی قادر به رسیدن به آمار فرگوسن خواهد بود. او در طول ۱۰ فصل بیش از نیمی از مسیر را طی کرده و می‌تواند فصل بعد، به آمار ۴۹ جام فرگوسن برسد. این یعنی با ادامه همین روند و کسب ۲.۵جام در هر فصل، گواردیولا در فصل ۲۰۲۸ به تعداد جام های فرگوسن خواهد رسید، آن هم در حالی که ۵۸ سال سن دارد.

نود

۴    
آی اسپورت
2019-02-25 21:03:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر