فهرست
شش قاب ماندگار از جام جهانی روسیه
شش قاب ماندگار از جام جهانی روسیه

شش قاب ماندگار از جام جهانی روسیه

آی اسپورت – در این نوشته، شش لحظه ماندگار و کلیدی جام جهانی  روسیه را با هم مرور می‌کنیم.

یک: نفرین قهرمان‌ها این بار گریبان آلمان را گرفت. اسپانیا ۲۰۱۴، ایتالیا ۲۰۱۰ و فرانسه ۲۰۰۲ قهرمانانی بودند که نتوانستند از عنوان قهرمانی خود دفاع کنند. این بار آلمان به این نفرین گرفتار شد. یک سال قبل در جام کنفدراسیون‌ها آلمان ها با تکیه بر جوانان باانگیزه‌ای نظیر تراشتگن، گینتر، کیمیش،گورتزکا، درکسلر، ورنر، امره‌چان و جولین برانت توانسته بود تیم‌های اصلی مکزیک، شیلی، کامرون و استرالیا را از پیش رو بردارد، اما یوگی لو تصمیم گرفت با تکیه بر بازیکنانی نظیر خدیرا، مولر، نویر، اوزیل، کروس، هوملس، بواتنگ که پایه‌های قهرمانی 4 سال قبل بودند پای به این مسابقات بگذارد ولی بی‌انگیزگی این بازیکنان از یک سو، نداشتن پلن بی از سویی دیگر و سبک بازی ایستا، ساکن و قابل پیش‌بینی و مالکانه آلمان‌ها این فرصت را به تیم‌هایی نظیر مکزیک، سوئد و حتی کره جنوبی داد تا بارها و بارها خط دفاعی آنها را آزار دهند. از آن سو در خط حمله خبری از تنوع تاکتیکی نبود و کند بازی کردن ژرمن‌ها تبدیل به نقطه ضعف آنها شد. آلمان بعد از شکست در دیدار نخست مقابل مکزیک، پیروزی میلیمتری مقابل سوئد و شکست تحقیر آمیز در برابر کره جنوبی در رده آخر گروه خود قرار گرفت تا رسانه‌های آلمان از خجالت مانشافت در بیایند.

1
1

دو: وقتی پاری‌سن ژرمن برای به خدمت گرفتن کیلیان امباپه بازیکن ۱۸ ساله تیم موناکو به صورت قرضی ۱۴۵ میلیون یورو هزینه کرد، خیلی‌ها این انتقال را نیز در کنار سایر ولخرجی‌های ناصر الخلیفی مالک پی‌اس‌جی می‌دانستند، اما یک سال بعد در جام جهانی کیلیان امباپه نشان داد بی‌دلیل نیست از اون به عنوان یکی از آیندگان فوتبال دنیا یاد می‌شود. مرحله یک‌هشتم نهایی، دیدار مقابل آرژانتین نایب‌قهرمان دوره گذشته، در دقیقه۱۱ امباپه در میانه‌های زمین خودی صاحب توپ شد، با استارتی سریع از اور بانه‌گا عبور کرد، ماسچرانو را جا گذاشت، از سد مارکوس روخو گذشت، اما درون محوطه جریمه توسط مارکوس روخو سرنگون شد. استارت ۷۰متری امباپه به پنالتی منجر شد و گریزمان این پنالتی را تبدیل به گل کرد. امباپه در همین دیدار ۲گل دیگر به ثمر رساند و در دیدارهای مقابل اروگوئه و کرواسی نیز درخشید تا جوان اول فوتبال فرانسه به عنوان بهترین بازیکن جوان این مسابقات انتخاب شود. شماره۱۰ فرانسوی‌ها با گلزنی در فینال مسابقات، دومین بازیکن زیر ۲۰ سال بعد از پله شد که در فینال جام جهانی گلزنی می‌کند. جام جهانی ۲۰۱۸ خبر از تولد ستاره‌ای دیگر در آسمان فوتبال دنیا می‌داد.

2
2

سه: روسیه به عنوان ضعیف‌ترین تیم مسابقات از لحاظ رده‌بندی فیفا به مسابقاتی پا گذاشت که میزبان آن بود. پیروزی ۵گله مقابل عربستان سعودی، شکست دادن مصر با نتیجه ۳-۱، مغلوب شدن مقابل اروگوئه با نتیجه ۳-۰، سقف تیم ملی روسیه را همین صعود به دور یک‎هشتم نهایی جام جهانی نشان می‌داد، به خصوص آن که در مقابل اسپانیا یکی از شانس‌های قهرمانی قرار گرفته بودند. وقتی اشتباه ایگناشویچ دروازه روس‌ها را باز کرد، تصور بر این می‌رفت که اسپانیا با به ثمر رساندن گل‌های بعدی به راحتی به مرحله یک‌چهارم نهایی راه پیدا کند، اما اواخر نیمه اول، خطای هند بچه‌گانه جرارد پیکه درون محوطه جریمه امید را به روس‌ها بازگرداند. آرتم ژوبا با خونسردی کامل دروازه اسپانیا را باز کرد تا بازی۱-۱ مساوی شود. بعد از آن در ۸۰دقیقه باقی مانده اسپانیایی‌ها با بازی مالکانه خود به جایی نرسیدند تا ضربات پنالتی تعیین کننده پیروز این دیدار باشد. ایگور آکینفیف دروازه‌بان روسیه که در طول مسابقه نیز درخشیده بود، با مهار ضربه کوکه روس‌ها را به صعود نزدیک کرد. روسها هر 4 پنالتی خود را گل کرده بودند که یاگو آسپاس پشت ضربه پنجم ماتادورها قرار گرفت. او با پای چپ توپ را به وسط دروازه فرستاد، اما آکینفیف که خود با سمت راست شیرجه رفته بود، با پا ضربه آسپاس را مهار کرد تا علاوه بر یک مهار عالی، روسها را همچنان در جام جهانی نگه دارد. اسپانیای هیه‌رو نیز با نمایش پرانتقاد از دور مسابقات حذف شد.

چهار: ژاپن تا دقیقه ۷۰ با ۲ گل از بلژیک یکی از شانسهای قهرمانی پیش افتاده بود. ضربه سر اتفاقی ورتونگن،ضربه سر فلاینی بلژیک را به بازی برگردانده بود. نتیجه ۲-۲ برای ژاپنی ها نتیجه بدی نبود، چون در وقتهای اضافی یا ضربات پنالتی هر اتفاقی می توانست رخ دهد. اما آنها اسیر طمع خود شدند، کرنر در دقیقه ۳+۹۰، اکثر بازیکنان ژاپن درون محوطه بلژیکی های بلند قامت تجمع می کنند به امید زدن گل سوم. اما سانتر هوندا در دستان کورتوآ قرار گرفت. پرتاب دست او برای دی بروینه،استارت ۴۰ متری هافبک بلژیکی ها توپ را پشت محوطه سمت راست به مونیه می رساند، پاس در عرض او برای لوکاکو، اما لوکاکو از روی توپ عبور می کند تا توپ به ناصر شاذلی برسد که خود را به درون محوطه جریمه رسانده، ضربه نهایی این بازیکن گل سوم بلژیک را به ارمغان می آورد. یک ضدحمله کلاسیک با حداقل ضربه به توپ، ۴ ضربه در ۱۰ ثانیه و گل پیروزی بخش شیاطین سرخ اروپا به سامورایی آبی. ژاپن گرچه بازنده سربلند بود، اما باید اذعان کرد آنها اسیر طمع خود شدند.

پنج: کرواسی که با شکست دادن آرژانتین در مرحله گروهی نگاه‌‎ها را به سمت خود جلب کرده بود، حالا با ۹امتیاز از دور گروهی و شکست دادن دانمارک و روسیه در ضربات پنالتی، باز هم برابر انگلیس به اوقات اضافی رسیده بود. یک دیدار ۱۲۰ دقیقه دیگر برای شطرنجی‌پوشان فوتبال اروپا. این بار برابر انگلیسی که طلسم ناکامی در ضربات پنالتی هم شکسته بود. سانتر استرینیچ با دفع ناقص پل واکر روی هوا سرگردان بود، ضربه سر پریشیچ به درون محوطه جریمه و تیزهوشی و زرنگی مانژوکیچ که خود را به توپ سرگردان پشت خط دفاعی انگلیس رساند، ضربه نهایی با پای چپ که بالاخره پیکفورد را تسلیم کرد. حالا کرواسی فینالیست جام جهانی شد. آنها با نمایش‌دل انگیز خود گرچه در نهایت به نایب‌قهرمانی بسنده کردند، اما دل علاقمندان به فوتبال را ربودند. سختکوشی، انگیزه و تجربه تیم کوچکی مانند کرواسی آنها را در بین غول‌های دنیا به دیدار نهایی رساند. دیداری که در آن خبری از آلمان، آرژانتین، برزیل، اسپانیا، بلژیک، پرتغال، انگلیس و اروگوئه نبود، و این شاگردان زلاتکو دالیچ بودند که به فینال مسکو رسیدند.

5
5

شش: اما مهمترین و ماندگارترین فریم هر جام جهانی. لحظه پرواز جام جهانی بر فراز دستان کاپیتان تیم قهرمان. فرانسه که از ابتدای جام یکی از مدعیان اصلی به شمار می‌رفت، با تیمی متوازن، همدل، با نقشه‌ای مشخص به قهرمانی رسید. استفاده از حداقل فرصت‌ها، توانایی حفظ بازی و نتیجه، تغییر نتیجه در صورت لزوم و البته نیمکت قوی. فرانسوی‌ها بر خلاف برزیل، پرتغال و آرژانتین وابسته به یک سوپراستار نبودند. آنها در بهترین حالت یک گروه از ستاره‌های متوسط رو به بالایی بودند که برای یکدیگر بازی می‌کردند. فرانسوی‌ها با شایستگی یک «تیم» بودند و در یکی از درخشان‌ترین، زیباترین و پرگل‌ترین فینال‌های ۳۰ سال گذشته، قهرمان جام جهانی شدند. آنها بی‌گمان شایسته این عنوان بودند. آسمان مسکو علیرغم آرام بودن در طول برگزاری بازی، هنگام اهدای جوایز و جام با بارش خود، نمایی سینمایی‌تر به پایان جام بیست و یکم بخشید. هوگو لوریس باارزش‌ترین جام دنیای ورزش را بالای سر برد تا خروس‌ها برای دومین بار قهرمان جام جهانی باشند و دیدیه دشان سومین شخصی باشد که هم به عنوان بازیکن جام را بالای سر برده هم به عنوان سرمربی.

6
6

۶ ۱  
آی اسپورت
2018-07-19 16:02:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
بهراد
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷، ۲۲:۲۶
محبت می‌کنید توضیح بدید " ستاره‌های متوسط به بالا" دیگه چه صیغه ایه؟
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر