فهرست
چرا فیفا از اساسنامه فدراسیون شوکه شد؟
چرا فیفا از اساسنامه فدراسیون شوکه شد؟

چرا فیفا از اساسنامه فدراسیون شوکه شد؟

آی اسپورت - نامه ارسالی فیفا به فدراسیون فوتبال نشان می‌دهد:

۱- برخلاف گمانه‌زنی‌ها فیفا ابدا به ماده یک اساسنامه ایراد وارد نکرده است.

۲- حضور وزیر ورزش را شائبه دخالت شخص ثالث در امور فدراسیون و بر خلاف ماده ۱۴ اساسنامه فیفا می‌داند.

۳- رعایت استقلال رکن قضایی (انضباطی، اخلاق و استیناف) را طبق ماده ۱۵ اساسنامه فیفا الزامی می‌داند.

۴- به نگارش کل (تمام) اساسنامه ارسالی ایراد گرفته است.

پ.ن: ۶ ماه که اساسنامه تیپ فیفا را در اصلاح اساسنامه لحاظ نکردید تا انتخابات به تاخیر افتاد، حال که فیفا فرمت نگارش اساسنامه را داده باز هم یک اساسنامه دیگر می‌نویسید تا جایی که فیفا تذکر بدهد: «ما با دیدن اساسنامه ارسالی شما شوکه شده‌ایم‌، کلا راه را اشتباه رفته‌اید!»

 

و اما ترجمه سلیس آخرین نامه ارسال شده توسط فیفا:

به استحضار می رساند نامه و همچنین پیش نویس اساسنامه فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران(IRIFF) در تاریخ ۱۳ مه ۲۰۲۰ با موفقیت دریافت و مندرجات آن به طور کامل مورد بررسی قرار گرفته است.

همچنین ضمن اشاره به کنفرانس تلفنی بین فیفا و مقامات فدراسیون فوتبال ایران که در تاریخ ۲۷ مه ۲۰۲۰ برگزار شده است، شایان ذکر است که فدراسیون فوتبال ایران در مورد پیش نویس دستورالعمل انتخاباتی و دستورات ثابت مجمع عمومی، با وجود این که این اسناد از تاریخ ۳۰ اوت ۲۰۱۹ در اختیار فدراسیون فوتبال ایران بوده است، اظهار نظری نکرده است.

در همین خصوص، از ماهیت چندین تغییر در پیش نویس اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران که در تهران بین فیفا، کنفدراسیون فوتبال آسیا، نایب رئیس فدراسیون فوتبال آقای حیدر بهاروند و اعضای دیگر فدراسیون فوتبال مورد بحث قرار گرفته بود، بسیار متعجب و متحیر شده ایم. زیرا بسیاری از اصلاحاتی که اکنون توسط فدراسیون فوتبال ایران ارائه شده است مطابق با الزامات اجباری فیفا (طبق بند cf ماده ۱۴ پاراگراف اول، و ماده ۱۵ واساسنامه فیفا) نمی‌باشد. اصلاحات پیشنهادی مسئله ساز ذکر شده، چندین ماده را شامل می‌شود که پیروی فدراسیون فوتبال ایران از بندi ماده ۱۴ و ماده ۱۹ پاراگراف اول اساسنامه فیفا را مخدوش می‌کند.

یکی از موارد مهمی که اساسنامه فیفا نیز به صورت ویژه به آن اشاره می‌کند این مورد است که تمامی فدراسیون‌های عضو موظف هستند امور خود را مستقل و بدون تأثیر ناخواسته شخص ثالث اداره کنند. به عنوان مثال حضور وزیر ورزش به عنوان یک عضو تمام عیار در مجمع عمومی فدراسیون فوتبال باعث نقض تعهدات فوق الذکر همانطور که در اساسنامه فیفا آمده است، می‌شود.

به طور کلی، فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا به طور مشترک عقیده دارند که پیش نویس اساسنامه ارسالی فدراسیون فوتبال ایران به فیفا که در تاریخ ۱۳ مه ۲۰۲۰ انجام شده گامی در جهت اشتباه است. پیش نویس اساسنامه مشترک فیفا با فدراسیون فوتبال ایران که در تاریخ ۳۰ اوت ۲۰۱۹ (به اسناد ضمیمه شده جهت سهولت در ارجاع مراجعه کنید) انجام گرفته باید به عنوان پایه‌ای برای اساسنامه جدید فدراسیون فوتبال ایران استفاده شود زیرا این پیش نویس قبلاً نتیجه مذاکره و مصالحه بین ذینفعان ذیربط بوده است.

در نتیجه، ما درخواست داریم که فدراسیون فوتبال ایران پیش نویس اساسنامه خود را کاملا بر اساس سند تنظیم شده، با حداقل تغییرات مواد، نهایی کند و یک نسخه را به فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا حداکثر تا ۵ ژوئن ۲۰۲۰ ارسال کند. علاوه بر این، ما از این فرصت استفاده می کنیم تا یادآوری کنیم که اساسنامه فعلی فدراسیون فوتبال ایران با الزامات اجباری در راستای اساسنامه و مقررات فیفا، مطابقت ندارد.

با توجه به موارد فوق، ما معتقدیم که عدم رعایت این بخشنامه، توجه نهادهای ذیربط فیفا را برای اقدامات بیشتر جلب خواهد کرد. ما به همکاری شما اطمینان داریم و از توجهتان سپاس گذاریم. همچنین درصورت نیاز به کمک بیشتر در دسترستان خواهیم بود.

ارادتمند شما: ورون موسنگا اومبا

رئیس کمیته فدراسیون‌های عضو

۹    
آی اسپورت
2020-06-04 15:27:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر