فهرست
به بهانه یک‌عکس اشتباهی/ مراقب دختران سرزمین‌مان باشیم
به بهانه یک‌عکس اشتباهی/ مراقب دختران سرزمین‌مان باشیم

به بهانه یک‌عکس اشتباهی/ مراقب دختران سرزمین‌مان باشیم

1- سعیده غفاری نماینده موی تای ایرانی به احترام به ورزشکاری که مقابلش شکست خورده بود همانندِ همه ی ورزشکاران روی سکو ایستاد اما گویا ورزشکار اسرائیلی بوده و سعیده غفاری موظف بوده با نرفتن به سکو، ورزشکار اسراییلی را به رسمیت نشناسد. اما سعیده رفت روی سکو ایستاد,مدالش را گرفت، با همان حجاب عکس یادگاری گرفت و برای حریف آرزوی موفقیت کرد و عینِ یک بانوی ایرانی شکست خورده متین و باوقار بازگشت. اما به یکباره انگار آسمان زمین آمده باشد؛ سرپرست تیم ملی استعفا داد، رییس فدراسیون از همه  عذرخواهی می‌کند و حملاتِ رسانه ای به سعیده غفاری ادامه دارد، حتی عده ای از مدیران ادعا کرده‌اند آبروی نظام و ایرانی رفته است.

مبارزه الهه منصوریان با وضعیتی تکان دهنده
مبارزه الهه منصوریان با وضعیتی تکان دهنده

2- مسابقاتِ قهرمانی جهان بود. الهه منصوریان ووشوکارِ ایران بعدِ شکست دادنِ حریفای خودش از بلژیک تا فیلیپین شگفتی ساز شده بود و فینال باید مقابلِ حریفی از کره جنوبی قرار می‌گرفت. کره ای کـه همیشه در جهان حرفِ اول را می‌زد. مسابقه ای کـه همه الهه را نایب قهرمان می‌دانستند. کورسوی نگاه های دلواپسِ بانوان و ورزشِ ایران در گروی «موهای الهه» بود. بازی شروع شد و الهه با مشتِ حریفِ کره‌ای روی زمین افتاد. خیلی از بازی نگذشته بود که نیانگِ کره ای با پاشنه ضربه ای دیگر به صورتِ الهه زد.الهه عقب رفت و افتاد. گونه ی الهه شکست، هفت استخوانِ صورتش کاملن خُرد شده بود و در چند ثانیه گونه راستِ الهه سیاه شد و خون مـُردگی چشمِ راستش را بست. خون ِلثه و دهانش بند نمی‌آمد. حریفِ کره ای گوشه ای ایستاد تا مداوای بی نتیجه روی الهه تمام شود و داور دستش را به عنوان برنده و قهرمانِ جهان بالا ببره. حریفِ کره ای با طعنه موهایش را به عنوان برنده تکان می‌داد. بالای سرِ الهه شلوغ بود و در آن شلوغی یکی مقنعه ی الهه را درست می‌کرد. یک دقیقه مانده بود.

شادی فرشته کریمی پپس از گلزنی به ژاپن
شادی فرشته کریمی پپس از گلزنی به ژاپن

3-بازی های جام ملت های فوتسال بود. بچه های ایران شگفتی ساز شدند و به فینال رفتند. خبرِ بد این بود که باید با ژاپن بازی می‌کردند. ژاپنی که همیشه ایران را شکست می‌داد. قبل از بازی معاونِ رییس جمهور با  بی‌اعتنایی نایب قهرمانی بچه های فوتسالِ بانوان را تبریک گفتند. بازی شروع شد. «فرشته های محجبه» فوتسالِ ایران هیچی کم نذاشتند. در گرمای سالن با مقنعه و پوششِ اسلامی پا به پای زنانِ ژاپنی دویدند،‌تکل زدند،‌شوت زدند. شگقتی کامل شد و ایران با گلِ فرشته کریمی از ژاپن پیش افتاد. فاصله ای تا افتخار آفرینی نبود.. اواخرِ بازی بود که میتسوی ژاپنی با همه توانش با لگد تو دلِ و شکمِ سارا رفت.سارا چندمتر آنطرف تر پرت شد روی زمین. موهای سارا بیرون ریخته بود. و همه بازیکنان حتی ژاپنی ها شوکه شده بودند. سارا قبلِ اینکه با دستش شکم و پهلویش را بگیرد «بی جون» با همه دردش, موهایش را به داخلِ مقنعه برد. بازی تمام شد. این بار رییس جمهور تبریک گفت. 

گریه دردآور دختران کاتای تیمی ایران
گریه دردآور دختران کاتای تیمی ایران

4- عکسِ بچه های کاتای ایران را میبنید. این بچه ها از باخت گریه نمی‌کنند. از حذف شدن هم گریه نمی‌کنند، برای از دست دادنِ جام و مدال هم اشک نمی‌ریزند. برای مصدومیت هم نمی‌بارند. این شیردخترهای ایرانم در نیمه نهایی مصرِ قَدَر و قلدر را هم برده بودند و از شادی در رختکن می‌رقصیدند و در بغلِ هم شادی می‌کردند. اما لحظاتی بعد خبر آوردند : «شما حق ندارید به فینال بروید.شما بخاطرِ سرپیچی از پوششِ اسلامی حذف شدید.» 

5- الهه بلند شد و مقتعه اش رو تا چشمِ راستش پایین کشید. نیانگِ کره ای با تعجب نگاهش کرد و به مسابقه برگشت. الهه در عرضِ یک دقیقه با گونه ای که همه استخوان هایش شکسته بود، با دهان و لثه ای پاره شده به طرفِ دخترکِ کره ای حمله می‌کرد و با همه «جانِ بی جانش» ضربه میزد. ته مانده نگاهای مسمومِ ما بـه موهای الهه بود که نکند دیده شود. اما الهه برد و لحظاتی بعد قهرمانِ جهان بیهوش شد. دیدم که «جای گونه و دهانش، دستش را روی مقنعه اش گرفته بود تا نکند بازنده شود»

 

پی نوشت: هرگز به دنبالِ دفاع از  اتفاق انجام شده نیستیم، اما کاش کاری نکنیم که که سعیده را هم همانندِ مینا علیزاده ها، راحله آسمانی ها از ایران بروند.

۲۹ ۱۰  
آی اسپورت
2016-12-04 15:01:00
نظر دهید

۱۰ نظر
فرشید
يكشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۵، ۱۵:۴۷
خسته شدیم از بس هرروز ناامید تر از دیروز به مملکت و آینده تاریکش نگاه کردیم ...
برزو
يكشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۵، ۱۶:۳۳
تصور كنيد يه ورزشكاري كه اينهمه واسش هزينه شده كلي اردوي خارجي ميره بهترين مربي رو ميارن بهش تمرين ميدن خلاصه با كلي هزينه اماده اش ميكنند واسه مسابقات المپيك. حالا زحمت و عرق ريختن خودش به كنار.
حالا مسابقات المپيك قرعه كشي ميشه و ميفته با يه ورزشكار اسرائيلي و طبق قانون نوشته يا نانوشته بايد برگرده خونه اش!
اين وسط فقط ايرانه كه داره ضرر ميكنه. اصلا اساس ورزش جداييش از سياسته من نميدونم كي اولين بار اين بدعت رو پايه نهاد كه ورزشكارا نبايد با اسرائيلي ها مسابقه بدن؟ خب حالا شما با شركت نكردن در مسابقات پوزِ اسرائيل رو به خاك ماليديد؟؟
ميگن خاوري(مديرعامل سابق بانك ملي كه به كانادا فرار كرد) ميخواست شعبه هاي بانك ملي رو زنونه مردونه كنه، يه چيزي تو مايه هاي تفكيك جنسيتي كه الان تو خيلي دانشگاهها شاهدش هستيم. يعني تا به اين حد خودش رو معتقد و مذهبي نشون ميداد. اما اخرش چي شد؟؟
خلاصه ي حرفم اينه كه اينا همش شعاره مملكت هزار مشكل داره اينا تو فكر يه چيزاي كم اهميتي هستند كه حاضرم قسم بخورم خودشونم بهش اعتقادي ندارند.
همه ي اينا كه الان اين مشكل رو عَلَم و پيرهن عثمان كردند همشون دوتابعيتي اند يا ديگه دستِ پايينش بچه هاشون دارن تو امريكا(هم پيمان اسرائيل) درس ميخونن دوژمن دوژمن كردنشون فقط واسه ماست.
سعید
يكشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۵، ۱۵:۵۳
همه اونایی که مقصر هستن تو این جریان باید محاکمه بشن
تمام
۷ ۲
بابک
يكشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۵، ۱۸:۴۲
سعید جان مرتضوی! اعدام چطور؟ فکر کنم عادلانه باشه برای این جنایت!
برزو
دوشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۵، ۰۱:۴۱
سعيد مرتضوي هستين شما؟
۵
جاوید
يكشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۵، ۱۶:۰۲
یکی از دلایلی که علاقه ی زیادی به فیلم واکینگ دد ( مردگان متحرک) دارم اینه فوق العاده شبیه مملکت ما ایرانِ
بی قانونی بیداد میکنه ، باید زرنگ باشی تا بتونی زنده بمونی ، کسی به فکر کسی نیست ، جون آدما ارزشی نداره ، برای زندگیت و نفس کشیدنت باید باج بدی ، حق و حقوق داشتن معنایی نداره ، مجبوری یک سری کارارو انجام بدی چون زور بالا سرتِ و حق انتخابی نداری و اگه سرپیچی کنی ممکنه یه چیز باارزشتو از دست بدی
یعنی یه روزِ خوب میاد ؟؟؟؟
شاهین
يكشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۵، ۱۸:۴۱
اینجا جهنم است... راه فراری هم نیست...
afshin
يكشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۵، ۲۰:۴۸
اتفاقا خدا کنه که اینها هم از ایران بروند شاید جاهای دیگه استعدادشون و نشون بدن مثل رضا مهماندوست
۹
فرشته ف
يكشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۵، ۲۳:۱۶
صرفا مبارزه ی کلامی با اسرائیل آرمان شهدای ما نبود.
عدالت و امنیت و رفاه و آزادی و بازهم عدالت ؛ اینها آرمان شهدای عزیزمان بود.
۷ ۱
برزو
دوشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۵، ۱۰:۰۵
متاسفانه اختلاس و دزدي و حقوق هاي نجومي و باندبازي و رانت بازي خون شهدا رو پايمال نميكنه و فقط حجاب و رد نشدن از روي پرچم دوژمن و ... خونشون رو پايمال ميكنه
۵
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر