فهرست
جذاب‌ترین تیم اروپا: دورتموندِ فاور
جذاب‌ترین تیم اروپا: دورتموندِ فاور

جذاب‌ترین تیم اروپا: دورتموندِ فاور

آی‌اسپورت – پیروزی 2-3 بوروسیا دورتموند در جام حذفی مقابل تیم دسته دومی یونین برلین همراه با مصدومیت یک مدافع دیگرشان بود. این بار عبدو دیالو بود که در همان یک ربع اول بازی از زمین خارج شد تا کاپیتان دورتموند، مارکو رویس، بعد از بازی به شوخی بگوید شاید موفق نشوند برای بازی لیگ مقابل ولفسبورگ به اندازه کافی مدافع پیدا کنند.

با وجود مصدومین زیاد در خط دفاعی اما دورتموند با گل خود رویس ولفسبورگ را دیشب شکست داد تا با توجه به تساوی بایرن مونیخ حالا اختلافی چهار امتیازی در صدر جدول بوندسلیگا با مدافع عنوان قهرمانی ایجاد کند. اما پیروزی 0-1 نمونه‌ مناسبی برای نوع بازی‌ها و نتایج دورتموند در این فصل نبود، تیمی که کاملا می‌توان ادعا کرد بدل به جذاب‌ترین تیم اروپا شده است.

دورتموند این فصل 42 گل در رقابت‌های مختلف زده و 15 بازی بدون شکست را هم پشت سر گذاشته، بازی‌هایی که البته در آن‌ها 13 بار هم دروازه‌اش باز شده تا جدال‌هایی دراماتیک رقم زده شوند. در واقع نوع فوتبال دورتموند، با وجود مشکلاتی که در خط دفاعی دارند، به شکلی است که انگار همیشه در نهایت راهی برای بیشتر از حریف گل زدن پیدا می‌کنند. طراح این سبک فوتبال البته کسی نیست غیر از لوسین فاور، مربی بی سر و صدا و 61 ساله‌ای متولد سوئیس که با لهجه‌ فرانسوی غلیظی آلمانی حرف می‌زند، تا حدی که به گوش آلمانی‌ها گاهی خنده‌دار می‌آید.

دقت بالا و ریزنگری فاور روی اصول ابتدایی فوتبال است که از این بازیکنان مستعد و جوان دورتموند چنین تیم جذاب و هجومی‌ای ساخته. فاور از بازیکنانش خواسته نحوه حرکت مچ دست‌شان را درست کنند تا وقتی توپ را دریافت می‌کنند قدرت حرکتی بیشتری داشته باشند. او همچنین به مهاجمینش یاد داده پیش از دریافت توپ بدن خودشان را بیشتر باز کنند تا فرصت ضربه زدن بهتری پیدا کنند. مایکل زورک، مدیر ورزشی دورتموند، شیوه مربیگری فاور را این چنین خلاصه می‌کند: «کار کردن روی اصول ابتدایی فوتبال در هر جلسه تمرین».

با توجه به سابقه‌ فاور در هرتا برلین و بوروسیا مونشن‌گلادباخ، انتظار این را داشتیم که ورود او به دورتموند با پیشرفت این تیم همراه شود، اما شاید نه با این سرعت و شتاب. کاری که مربی سابق نیس در همین چند ماه با تیم جدیدش کرده باعث شگفتی همه شده. تمام بازیکنان دورتموند تحت رهبری او روز به روز در حال پیشرفت هستند، به خصوص بازیکنان تازه‌واردی چون پاکو آلکاسر، دیالو و اشرف حکیمی که به صورت قرضی از رئال به دورتموند پیوسته.

در این میان اما بازگشت رویس به دوران اوجش بهترین و دلگرم‌کننده‌ترین خبر برای هواداران دورتموند بوده. رویس 29 ساله تا این مقطع از فصل روی 12 گل تیمش نقش مستقیم داشته. در واقع آخرین باری که رویس چنین تداومی در نمایش‌هایش داشته به فصل 2012-2011 بازمی‌گردد، وقتی برای مونشن‌گلادباخ و البته تحت رهبری خود فاور بازی می‌کرد. کاپیتان دورتموند اما تنها مهره درخشان تیمش در بعد هجومی نیست و در این راه از حمایت جیدون سانچوی انگلیسی و فوق‌العاده مستعد، کریستین پولیسیک، پدیده اول فوتبال آمریکا و یاکوب برون لارسن، وینگر خستگی‌ناپذیر دانمارکی برخوردار است.

فاور برعکس مربی قبلی دورتموند، پیتر اشتوگر، که ذهنیتی دفاعی داشت و در بعد هجومی طرح و برنامه خاصی نداشت و صرفا متکی به خلاقیت فردی بازیکنانش می‌شد، ایده‌های خلاقانه زیادی برای مهاجمینش دارد و برای همین است که بازیکنانش با کمال میل دستورات تاکتیکی زیاد و گاهی پیچیده او را قبول و اجرا می‌کنند.

جدا از فاور به عنوان مربی، تیمی که پشت او فعالیت می‌کنند هم ترکیبی منسجم برای باشگاه دورتموند ساخته‌اند، تیمی متشکل از هانس-یواخیم واتسکه به عنوان مدیر عامل، زورک به عنوان مدیر ورزشی، سباستین کل به عنوان دستیار فاور و ماتیاس سامر به عنوان مشاور.

دورتموند حالا در صدر جدول بوندسلیگا قرار گرفته و در چمپیونز لیگ با نمایشی فراموش‌نشدنی اتلتیکو مادرید را 0-4 شکست داده؛ سنگین‌ترین باخت دیگو سیمئونه روی نیمکت اتلتی. با این وجود هواداران دورتموند هنوز به خودشان اجازه رویاپردازی نمی‌دهند. شاید این رویای قهرمانی در بوندسلیگا بعد از هفت سال، با پیروزی احتمالی آن‌ها مقابل بایرن در هفته آینده رنگی از حقیقت به خودش بگیرد.

۴    
آی اسپورت
2018-11-04 09:31:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر