فهرست
پروژه هشت ساله؛ فرانسه چطور برگشت؟
پروژه هشت ساله؛ فرانسه چطور برگشت؟

پروژه هشت ساله؛ فرانسه چطور برگشت؟

آی اسپورت – سال ۲۰۱۰  احتمالا برای فرانسوی‌ها تلخ ترین سال بود. همزمان با رکود و افزایش بیکاری، مردم نگاه‌های خود را به تیم ملی فرانسه دوختند تا روح  زخم خورده‌شان را با نمایش تیم التیام بخشند. قصه فرانسه به خوبی و شیرینی فیلم‌های‌شان نبود. برای صعود به جام جهانی به دستان تیری آنری رجوع کردند و در جهانی و بعد از رقم خوردن یکی از بدترین نتایج تیم ملی فرانسه و حاشیه‌های تمام نشدنی، پروژه ساختن تیمی قدرتمند آغاز شد. بلان سرمربی تیم در یورو با اندک ستاره‌های در اوج، کار سختی برای حفظ آبرو و نمایش قدرتمند داشت و  با شکست برابر سوئد در مرحله گروهی و همین طور اسپانیا در مرحله حذفی با یورو وداع کرد.

حالا وظیفه استعدادیاب‌های فرانسه سخت‌تر از قبل شد. وظیفه آن‌ها پیدا کردن با استعدادترین بازیکن بدون در نظر گرفتن ملیت بود و برای باشگاه‌های مارسی، لیون، نیس، این یعنی هزینه بیشتر برای نگهداری آن‌ها و ممانعت از رفتن به تیم‌های انگلیسی. سیستم پایه‌ای در فرانسه به خوبی جلو رفت و همزمان فدراسیون فرانسه، طرح افزایش دستمزد مربیان و تئوریسین‌ها را در برنامه خود گنجاند.

حالا بعدا 8 سال از آن فاجعه، بعداز گریه‌های فرانک ریبری، فرانسه به فینال جام جهانی رسید. جنبه محتاط گونه تیم دشان خیلی خرده بگیران را شاکی نکرد. برای فتح و لمس جام طلایی، باید مراقب بود. این همان اصلی است که اسپانیا 2010 و آلمان 2014 هم بدان پایبند بودند.

در آن سو بلژیک هم با حذف برزیل و نمایشی خیره کننده، نشان داد راه فینال برای هیچ تیمی را هموار نخواهد کرد. شاگردان مارتینز، زیرک و نیش دار شدند. اما هنوز هم در ارائه نمایشی تاکتیکی و دقت به جزییات ناکام مطلق. فرانسه با داشتن نفراتی فوق‌العاده باهوش در خط هافبک و همین طور قلب خط دفاع عملا دژی محکم را در میانه زمین بنا نهاده. بدین ترتیب تیمی که بخواهد از این راه به فرانسه دشان ضربه بزند پس حتما به مردن هم فکر کرده!

چهار سال پیش و درجام جهانی 2014، تقابل فرانسه و آلمان هم حاوی نکته‌ای بود که مارتینز به آن توجه نکرده بود. تیم ملی آلمان برای ضربه زدن به فرانسه با استفاده از نرم افزار تجزیه و تحلیل sap به این نکته پی برد که کانال‌های کناری و ضربات آزاد نقطه ضعف اصلی تیم دشان است. یاران یواخیم لوو هم از همین نقطه ضعف برای ضربه زدن استفاده کردند.

شاید گذاشتن کوین دی بروین و در کانال کناری هم ناشی از همین امر بود. اما با این کار نه تنها قدرت میانه زمین به یک باره از بین رفت بلکه مهم‌ترین مکمل روملو لوکاکو نیز خنثی شده بود تا با این حرکت ساده مارتینز، 2 مهره کلیدی تیم در اکثر دقایق خنثی شده باشند. متاسفانه جابه جایی کوین و متمایل ساختن او به میانه زمین خیلی دیر صورت گرفت. به قدری دیر که حالا یکی از طلایی‌ترین نسل‌های بلژیک با هیچ جامی عکس یادگاری نداشته باشند.

۸    
آی اسپورت
2018-07-11 13:59:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر