فهرست
یادداشت روز: خاویر زانتی، اسطوره ای تمام نشدنی
یادداشت روز: خاویر زانتی، اسطوره ای تمام نشدنی

یادداشت روز: خاویر زانتی، اسطوره ای تمام نشدنی

آی اسپورت - در فوتبال همیشه بازیکنانی هستند که رنگ های تیم باشگاهی و پرجم کشورشان را بر افراشته می کنند.


لیونل مسی شاید قهرمان بارسلونا باشد یا کریستیانو رونالدو الگویی برای هواداران باشگاه محسوب شود، اما هر دو بازیکن مطئنا دشمنان و مخالفانی در سراسر دنیا دارند.

خاویر زانتی از معدود اسطوره هایی در کنار پائولو مالدینی، الکس دل پیرو و آندرس اینیستا است که تقریبا در تمامی نقاط دنیا پذیرفته شده است. حتی هواداران افراطی یوونتوس نیز که پس از جریانات کالچوپولی نفرت عمیقی از اینتر دارند، همواره خاویر زانتی را تحسین کرده اند.

http://forzaitalianfootball.com/wp-content/uploads/2013/04/Javier-Zanetti1.jpg

خاویر زانتی را همه دوست دارند، نه تنها به خاطر نمایش درون زمین بلکه به خاطر رفتارهای خارج از مسطیل سبز. خاویر زانتی را همه دوست دارند به خاطر 22 سال نمایش متعصبانه اش.

زانتی بدون شک یکی از بهترین مدافعان کناری است که دنیا تا به حال به خود دیده، او از لحاظ تکنیکی و تاکتیکی همواره فوق العاده عمل کرده است. رایان گیگز اسطوره ی باشگاه منچستر یونایتد از زانتی به عوان سخت ترین حریف برای خود یاد کرده است: " من برای اولین بار در یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان در سال 99 مقابل زانتی قرار گرفتم. او دفاع راست بود و من هافبک چپ. او با کیفیت فوق العاده اش مرا به شدت تحت تاثیر قرار داده بود، سرعت و قدرت او فراتر از حد تصور من بود."
نکته ی دیگری که زانتی را همواره از دیگر بازیکنان جدا می کند ثبات بی نظیر اوست. برای مثال رونالدینیو را در نظر بگیرید، او بدون شک بازیکنی فوق العاده در طول تاریخ بوده است اما در نهایت 4 یا 5 سال توانست در اوج به کار خود ادامه دهد. در حالی که زانتی حداقل 15 سال نمایشی در حد کلاس جهانی از خود ارائه کرده است.

زمانی که اینتر همراه با مورینیو بارسلونای گواردیولا را در نیمه نهایی لیگ قهرمانان حدف کرد، زانتی 37 ساله در برابر هموطنش لیونل مسی فوق العاده توانا ظاهر شد.

http://www.uefa.com/MultimediaFiles/Photo/competitions/Comp_Matches/01/49/17/58/1491758_w2.jpg


زانتی فصل پیش در مصاف با پالرمو از ناحیه ی تاندون آشیل به شدت دچار مصدومیت شد. مصدومیتی که هیچ گاه نتوانست از آن به سلامت عبور کند. او در فصل جاری تنها در 11 دیدار برای اینتر به میدان رفته است.

زانتی از سال 1992 به این سمت میانگین 45 بازی در هر فصل را به ثبت رسانده است. بی دلیل نیست که زانتی معروف به «تراکتو» دنیای فوتبال شده است!!

زانتی همواره نماد احترام، بازی جوانمردانه و زیبایی های فوتبال بوده است. او هیچ گاه به داور پرخاش نکرده است، او حتی در برابر نا عدالتی ها نیز همواره منزلت خود را حفظ کرده است.
http://static.foxsports.com/content/fsc/img/2010/10/20/extra_20101020163046_660_320.JPG

آنتونیو کنته سرمربی فعلی و بازیکن اسبق یوونتوس در رابطه با زانتی می گوید: " او بازیکنی است که تاریخ را نوشته است و من مردی را فراتر از او نمی بینم."

زانتی به شکل عجیب و غریبی از لیست تیم ملی آرژانتین در جام های جهانی 2006 و 2010 خط خورد. هیچ کس نتوانست بفهمد که چگونه امثال لیونل اسکالونی و جوناس گوتیرز به او ترجیح داده شدند. البته در آرژانتین همواره پیرامون کیفیت زانتی بحث هایی به وجود آمده است، بحث هایی که البته زانتی فروتنانه هیچ گاه خود را درگیر آن ها نکرد.

روبرتو باجو نظرش پیرامون خاویر زانتی را این چنین بیان می کند: " زمانی او  گفت که دوست دارد شبیه من باشد، اما اکنون این من هستم که با تمام وجود دوست دارم شبیه او باشم. او واقعا فرد خاصی است. هیچ گاه ندیدم که در رابطه با کسی به بدی سخن بگوید. امروزه بازیکنان کمی شبیه به او وجود دارند."

سه شنبه خاویر زانتی در مصاحبه با La Nacion تاکید کرد: " در 41 سالگی، به خودم افتخار می کنم. همیشه آرزو داشتم با پیراهن اینتر از فوتبال خداحافظی کنم. اینتر خانه ی من است. من همچنان سعی خواهم کرد تا همکاری خودم با باشگاه را ادامه دهم. من به زودی مدیر ورزشی اینتر خواهم شد و می خواهم چیزهای جدید دیگری یاد بگیرم."

زانتی تابستان به عنوان بهترین بازیکن تاریخ اینتر میلان از فوتبال خداحافظی خواهد کرد. زانتی بدون شک یکی از بهترین فوتبالیست ها و ورزشکاران از لحاظ اخلاقی در طول تاریخ است.

ترجمه: شهاب شهابی

     
آی اسپورت
2014-05-06 23:38:12
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر