فهرست
سولشر: رئیس فقط یک نفر است
سولشر: رئیس فقط یک نفر است

سولشر: رئیس فقط یک نفر است

آی‌اسپورت – بعد از پیروزی مقابل هادرزفیلد، اوله گونار سولشر در کنفرانس مطبوعاتی شرکت کرد و بلافاصله بعد از اینکه روی صندلی‌اش نشست، از خبرنگارانی که مقابلش بودند پرسید: «رئیس حالتون را پرسید و گفت دلتون براش تنگ نشده؟» یکی از خبرنگاران پرسید: «کدوم رئیس؟» جواب سولشر، با لبخند، این بود: «رئیس فقط یک نفر است».

سولشر پس از کسب دومین پیروزی پیاپی‌اش در جایگاه مربی موقت منچستر یونایتد، مشغول حرف زدن با سر الکس فرگوسن در اولدترافورد بود. مربی افسانه‌ای یونایتد حالا سلامتی خودش را به صورت کامل بازیافته در بیشتر بازی‌های تیم سابقش در خانه حضور پیدا می‌کند. سر الکس در این بیش از پنج سال بازنشستگی‌اش تاثیر زیادی روی تصمیمات باشگاه نداشت، چراکه خودش این راه را انتخاب کرده بود تا وضعیت یونایتد در اوایل دهه 70 تکرار نشود. در این دوران سر مت بازبی، دیگر مربی افسانه‌ای تاریخ باشگاه، با اینکه از هدایت تیم کنار رفته بود، همچنان دفترش و ارتباط نزدیک با بازیکنانش را حفظ کرده بود. تا منچستر یونایتد سال 1974 به دسته دوم فوتبال انگلیس سقوط کرد، فقط شش سال پس از فتح جام باشگاه‌های اروپا.

تجربیات این دوران و مشکلاتی که به خصوص فرانک اوفارل، مربی یونایتد بین سال‌های 71 تا 72 پشت سر گذاشته بود، باعث شد تا سر الکس بعد از بازنشستگی خودش را از بعد اجرایی باشگاه دور نگه دارد. اما وقتی بازیکنانش ازش درخواست می‌کردند باهاش درباره وضعیتی که دوید مویز در تیم به وجود آورده بود حرف بزنند، سر الکس باید چه می‌کرد؟ او در نهایت با برخی از این بازیکنان در خانه خودش و به صورت خصوص دیدار کرد و بهشان گفت مربی، مربی است و باید اجازه دهید کارش را همانطور که خودش می‌داند انجام دهد.

سر الکس اما در سر کار آمدن سولشر نقش مهمی داشت، همچنین در بازگشت دستیار سابقش، مایک فیلان، روی نیمکت یونایتد. سولشر و فیلان همیشه جزو پیروان وفادار سر الکس بوده‌‌اند و هستند، مردی که بهترین لحظات زندگی حرفه‌ای‌شان را برایشان رقم زد، مردی که همچنان رئیس خطابش می‌کنند.

برایان مک‌کلر، دیگر شاگرد سابق فرگی، درباره این تغییر رویکرد و رویه باشگاه در ارتباط با سر الکس می‌گوید: «مشورت کردن با فرگی امری بوده که سال‌ها نادیده گرفته شده. ولی وقتی باشگاه مربی‌ای چنین موفق و هوشمند داشته چرا نباید از نظراتش استفاده کرد؟ خود فرگوسن وقتی به یونایتد آمد تا جایی که می‌توانست از جاک استین و مت بازبی کمک گرفت. او از تجربه آن‌ها استفاده کرد، تجربه‌ای که حالا می‌تواند به مربیان بعدی باشگاه انتقال دهد. خیلی خوب است که دوباره از فرگی کمک گرفته می‌شود و حیف که این اتفاق زودتر نیفتاد».

سولشر امشب برای سومین بار روی نیمکت یونایتد می‌نشیند تا با یک پیروزی خانگی دیگر، این بار برابر بورنموس به دوران ماه عسلش در بازگشت به اولدترافورد ادامه دهد. حس هواداران یونایتد هم با حس مربی جدیدشان کاملا هم‌خوان است. آن‌ها از رفتن ژوزه مورینیو خوشحالند، همچنین از اینکه تیمشان در دو بازی هشت گل زده و مستعدترین بازیکنشان، پل پوگبا، احیا شده.

سولشر، بازیکنی که گل تکمیل سه‌گانه در سال 1999 را زد، برعکس سه مربی قبلی یونایتد در دوران پسا-سر الکس، باشگاه را درک می‌کند و جزییات رفتاری خودش نشان می‌دهد به این درک و احترام آگاه است. سولشر نیازی ندارد از خبرنگاران بپرسد چه می‌خواهند بشنوند، چون خودش از حرف‌های خودش مطمئن است. او کت و شلوار باشگاه را می‌پوشد، از اهمیت فرصت دادن به جوانان آکادمی حرف می‌زند، از بازیکنان تیم اصلی تعریف می‌کند و می‌گوید آن‌ها فوتبالیست‌های بهتری از خودش هستند (نکته‌ای که البته جای بحث دارد). سولشر می‌داند کل باشگاه نیاز به عوض کردن حال و هوایش دارد و برای همین در جشن کارکنانش شرکت می‌کند.

سولشر لبخند را به لب‌های یونایتدی‌ها بازگردانده. فوتبال مسئله مرگ و زندگی نیست. پس چه اشکالی دارد هواداران یونایتد حداقل اندکی از بازی تیم‌شان لذت ببرند؟ با وجود تمام این نکات مثبت، هیچکدام از این هواداران انتظار معجزه از سولشر ندارند، حداقل نه با این اسکوادی که در اختیار دارد. پیروزی مقابل تیم‌های ته جدولی، و حتی پیروزی‌های احتمالی برابر بورنموس و نیوکاسل در لیگ و مقابل ردینگ در جام حذفی، عیار واقعی این تیم را مشخص نمی‌کند. چالش واقعی برای یونایتدِ دوباره جان گرفته بازی دو هفته بعد در ومبلی، برابر تاتنهام خواهد بود.

در ادامه مسیر این فصل هرچه سولشر بهتر نتیجه بگیرد، درباره امکان باقی ماندن او برای فصول بعدی هم بیشتر صحبت به میان خواهد آمد، اتفاقی که البته فعلا کسی چندان انتظارش را ندارد. در حال حاضر تنها چیزی که برای هواداران یونایتد اهمیت دارد لذت بردن دوباره‌شان از تیم محبوب‌شان است.

۱۲    
آی اسپورت
2018-12-30 11:55:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر