فهرست
8 مقطع از زندگی یک شعبده باز ... و سرانجام کریمی رفت
8 مقطع از زندگی یک شعبده باز ... و سرانجام کریمی رفت

8 مقطع از زندگی یک شعبده باز ... و سرانجام کریمی رفت

 

آی‌اسپورت‌ ـ عدم دعوت علی کریمی به تیم‌ملی‌ شانس های او را برای ادامه و بقای خودش در تیم‌ملی‌ سوزاند و دیگر نمی‌ توانیم تیم‌ملی‌ ایران را در جام‌جهانی 2014 با علی کریمی تصور کنیم. معروف ترین شماره 8 تاریخ فوتبال ایران فراز و فرودهای ویژه ای را در زندگی اش داشته است. 8 نکته ای که می‌ خوانید به مرور به برخی از حوادث و حاشیه  های این عرصه می‌ پردازد.
 

1.  علی کریمی با تیم استقلال در سال 77 قرارداد بست و قرار بود در این سال (لیگ هشتم آزادگان) پیراهن استقلال را برتن کند. اما حوادث مسابقه فوتسال فتح‌ و استقلال در فینال فوتسال تهران که با پیروزی 7ـ4 برابر استقلال توام شد باعث جدایی کریمی شد. در این مسابقه علی کریمی درخشید اما تماشاگران استقلال به شدت او را مورد توهین قرار دادند. علی کریمی با دریافت مبلغ بیشتر به پرسپولیس رفت. اولین روزی که او به باشگاه پرسپولیس رفت شلوار جینی بر پایش داشت که زانوی راستش پاره بود.2.  علی کریمی به خاطر نیاز پرسپولیس در دفاع چپ به میدان رفت، لیگ هشتم را او اینگونه شروع کرد وقتی پرسپولیس در روز دوم مهر 77 با فجرسپاسی در تهران به مساوی بدون گل رسید یکی از نشریات تیتر زد: «پرسپولیس نسل علی کریمی همین است» اما آینده روشنی در انتظار علی کریمی بود.
 

3.   علی کریمی متولد 17 آبان 1357 است اما اولین بازی ملی را در روز 21 مهر 77 مقابل کویت انجام داد. در این بازی که علی کریمی 19 سال و 340 روز داشت بازی با پیروزی 3 بر صفر به سود کویت به پایان رسید.
 

 

4.  تیم‌ملی‌ در بازی های آسیایی 98 بانکوک بنا به دلایل مختلف بسیاری از بازیکنان درجه یک خود بخصوص درون دروازه و دفاع را نداشت بازیکنانی مثل عابدزاده، برومند، هاشمی نسب، افشین پیروانی، نعیم سعداوی، رضا شاهرودی، مهرداد میناوند و خداداد عزیزی از تیم‌ملی‌ خط خوردند به همین دلیل بود که برحسب نیاز تیم‌ملی‌ علی کریمی در دفاع چپ به میدان آمد و چنان درخشید که پدیده فوتبال ملی لقب گرفت. او در فینال رقابت ها روی کرنر حمید استیلی دروازه کویت را با ضربه سر باز کرد.


 

5.  ضربه ای که او به داور در تورنمنت دانهیل ویتنام زد او را از فوتبال یک سال محروم کرد. بازگشت کریمی در سال 78 به میادین مطابق با پیشرفت او در سال 77 نبود و این محرومیت به جای یک سال علی کریمی را 2 سال از مسیر پیشرفت و اوج گیری دور کرد
 

6.      درگیری کریمی و دایی از لایی علی کریمی شروع شد و حوادثی را منجر شد که براساس آن علی دایی در روزنامه ای گفت: خدا کریمی را بغل کرد و کریمی جوابش را داد: که خدا دایی را بغل کرده و ماچش هم کرده است. این اختلاف تا جام‌جهانی 2006 هم پابرجا بود و شگفتی 5 سال دوری این دو ستاره از هم روی کار تیم‌ملی‌ تاثیر نگذاشت.

 

7.      علی کریمی و علی دایی هیچ گاه در یک باشگاه هم بازی و همکار نبودند. سال 75 که علی دایی از پرسپولیس رفت او هنوز به پرسپولیس نیامده بود، سال 77 که علی کریمی به پرسپولیس آمد دایی در بوندسلیگا بود. سال 80 که علی کریمی از پرسپولیس رفت، دایی همچنان در خارج از ایران بود. سال 82 که علی دایی به پرسپولیس برگشت علی کریمی در الاهلی دبی بود. سال 87 که علی کریمی به پرسپولیس برگشت علی دایی در تیم‌ملی‌ بود، سال 88 که علی دایی به پرسپولیس آمد علی کریمی به استیل آذین رفته بود. سال 90 که علی کریمی به پرسپولیس برگشت علی دایی به راه‌آهن رفت و سال 92 که علی دایی به پرسپولیس برگشت علی کریمی از پرسپولیس جدا شد. گویی پرسپولیس برای کریمی و دایی یک روال یک در میان است.


 

8.      علی کریمی لقب جادوگر را از نیال کوئین گرفته است، در بازی برگشت ایران ـ ایرلند در آخرین پلی آف جام‌جهانی 2002 مهاجم تیم‌ملی‌ ایرلند نیال کوئین تحت تاثیر بازی زیبای علی کریمی در بازی رفت اعلام کرد Karimi is miracle.

۱    
آی اسپورت
2014-05-08 03:47:14
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر