فهرست
گزارش روز : بی مهری تلویزیون ایران به علیرضا / ستاره جدید ما از رشت می آید
گزارش روز : بی مهری تلویزیون ایران به علیرضا / ستاره جدید ما از رشت می آید

گزارش روز : بی مهری تلویزیون ایران به علیرضا / ستاره جدید ما از رشت می آید

آی اسپورت- پنج گل، چهارپاس گل، شش کارت زرد و یک بار نیز بهترین بازیکن میدان.آمار قابل قبول-اگر نگوییم عالی-برای فوتبالیست بیست ساله ایی است که اولین سال حضورش در هلند را تجربه می کند."اردیویزه"شاید بسان دهه های گذشته آن اعتبار و ابهت همیشگی را نداشته باشد اما هلندی ها در حال یک گذر از یک دوره ی پوست اندازی تمام عیار هستند.کافی است به ترکیب پی اس وی آیندهوون یکی از سه غول سنتی فوتبال هلند دقت کنید.در هفته ی نخست رقابتهای امسال فیلیپ کو کو از یک نوجوان هفده ساله بلژیکی بنام "ذکریا باکالی" استفاده کرد و عجیب آنکه در آن مسابقه هت تریک کرد و رکوردی تاریخی به نام خود ثبت کرد! سه بازیکن سرعتی و موثر همین تیم در خط حمله-لوسیانو نارسینگ، ممفیس دپای و یورگن لوکادیا-هیچ کدام بالای بیست و سه سال نیستند!این نمونه از پی اس وی تنها برای اثبات این نکته بود که آموزش و رشد استعداد آن هم به این شکل در فوتبال هلند به جدی ترین شکل ممکن انجام می شود.حتی افراطی تر از همه ی ادوارش.

در همین چهار پنج سال اخیر نمونه های فراوانی از فوتبالیست های بزرگ در همین لیگ تبدیل به بهترین ها شدند.لوئیس سوارس یکی از بهترین مهاجمان دنیا یکی از چهار مهاجم تاریخ آژاکس بود که به رکورد صد گل زده دست یافت.اوضاع در بقیه تیم های هلند نیز به همین شکل است.آژاکس در ترکیب یازده نفره خود یک کاپیتان بیست و چهار ساله بنام دیلی بلیند-پسر دنی بلیند مدافع سابق تیم ملی هلند-دارد.جورجینیو وینالدوم هافبک هجومی پی اس وی با تنها بیست و سه سال سن نقش رهبری تیم را ایفا می کند.در غول دیگر فوتبال هلند نیز شرایط به همین شکل است. فاینورد روتردام که به عقیده کارشناسان فوتبال هلند بهترین تیم امسال بود کاپیتانش، یوردی کلاسیه، بیست و دو ساله است.

به نظر می رسد با درخشش جهانبخش فضا می تواند برای دیگر فوتبالیست های ایرانی برای فعالیت در این لیگ پرورش دهنده باز شود.درخشش این بازیکن رشتی و محبوبیت فراوان او بخاطر "بریس"تاریخی اش در برابر قهرمان لیگ یعنی آژاکس می تواند برای فوتبال ایران نیز نوید بخش باشد. به نظر می رسد لیگ هلند در حال حاضر برای شکوفایی فوتبالیست های جوان ایرانی بهترین فضای ممکن را در بین لیگ های درجه ی دو اروپایی داشته باشد.هر چند تلویزیون بدسلیقه ایران در طول فصل اخیر زحمت پخش بازی های جهانبخش-حتی ضبط شده-را بخود نداد!

سهیل نوری پناه

     
آی اسپورت
2014-05-08 03:21:16
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر