فهرست
گزارش روز: زیزو در جایگاه متهم
گزارش روز: زیزو در جایگاه متهم

گزارش روز: زیزو در جایگاه متهم

آی اسپورت- شکست سه بر صفر مقابل بارسا، رقیب دیرینه، در ال‌کلاسیکو، روحیه زین‌الدین زیدان، سرمربی فرانسوی رئال‌مادرید را تحت تأثیر قرار داده است. او که امید زیادی داشت در اولین ال‌کلاسیکوی لالیگای این فصل بتواند برنده از زمین خارج شده و فاصله‌‌اش با رئال صدرنشین را کاهش دهد، نه تنها به هدفش نرسید بلکه تا حدودی وضعیتش در باشگاه‌ها هم به هم ریخته می‌بیند‌‌؛ هرچند که او در این چند وقت نشان داده هر بار رئال به بحران نزدیک شده، راهی برای برون‌رفت پیدا کرده است. با این حال آیا این بار هم شرایط برای زیدان مشابه دفعات قبل خواهد بود؟

زیدان چطور با این شکست کنار می‌آید؟

بعد از ال‌کلاسیکو وقتی خبرنگار اسپانیایی از زیدان پرسید چه حسی دارد، این مربی، صحبتش را قطع کرد و به زبان فرانسوی پاسخ داد که «حالم بد است». زیزو مثل همیشه وقتی قرار باشد درباره احساساتش صحبت کند، ناخودآگاه به زبان فرانسوی حرف می‌زند. نکته قابل توجه اینکه زیدان ناامیدتر از چیزی است که باید باشد چون او تقریباً به یقین رسیده بود که می‌تواند این ال‌کلاسیکو را ببرد. طبیعی است حالا که به هدفش نرسیده، هضم این شکست برایش بسیار دشوار است. البته قیافه درهم کشیده او کنار زمین هم به خوبی نشان می‌داد که چه لحظات سختی را سپری می‌کند. بدون تردید از ژانویه 2016 تا به الان، زیزو بدترین لحظاتش در مادرید را تجربه کرد. با این حال تیم او به تعطیلات می‌رود و زیدان می‌گوید: «دوباره باتری‌های‌مان را شارژ می‌کنیم» ولی نمی‌گوید این شارژ باتری برای مبارزه کردن با بارساست. هرچند به نقل از اکیپ، او در محفلی خصوصی گفته: «مطمئناً تجدید قوا می‌کنیم و برمی‌گردیم. تا پایان لیگ هنوز فرصت زیادی است و رئال سورپرایزهای زیادی خواهد داشت».

جایگاه زیدان تهدید می‌شود؟

مطمئناً، شکست مادریدی‌ها چنان بد رقم خورد که مسئولان رده بالای کمی در باشگاه پیدا می‌شدند که به «رمونتادا» (بازگشت) تیم در ال‌کلاسیکو اعتقاد داشته باشند. با این حال زیدان 45 ساله خودش اعتراف می‌کند در شرایط «انتقاد‌آمیزی» قرار دارد ولی در این دو سال حضورش در مادرید نشان داده مرد هر شرایط سخت و دشواری است. از این گذشته در شرایط کنونی در بازار هم مربی‌ای یافت نمی‌شود که به این سادگی‌ها توان وفق یافتن با شرایط رئال‌مادرید را داشته باشد. همچنان که نباید از یاد برد کارنامه این سرمربی فرانسوی چنان درخشان است که بعید است به این زودی‌ها دست‌یافتنی باشد‌‌؛ هنوز 24 ماه نشده ولی زیزو از 10 جام ممکن 8 جام را برای مادریدی‌ها آورده و از همه مهم‌تر اینکه دو جام قهرمانی پی‌درپی در لیگ قهرمانان اروپا برای این تیم به ارمغان آورده است. علاوه بر این‌ها باید به همین سال 2017 اشاره کرد که بهترین سال رئالی‌ها را رقم زد و 5 جام مهم برای‌شان به دست ‌آورد‌‌؛ جایگاهی مستحکم‌تر از آنکه بحث درباره اخراج این مربی در آینده‌ای نزدیک به میان بیاید.

راهکار زیدان برای خروج از بحران چیست؟

زیدان مسئولیت تصمیماتی که گرفته را به گردن می‌گیرد به ویژه تصمیم مهمی مثل بازی دادن کواچیچ به جای ایسکو. البته او از بازیکنان تیمش هم همیشه و در هر شرایطی حمایت کرده و مسئولیت ناکامی‌ها را همیشه به عهده گرفته است ولی حالا خودش هم به نتیجه رسیده که برای بازگشت پرقدرت بعد از تعطیلات، تیمش نیاز بدنسازی و البته بازسازی روحی دارد. ضمن اینکه حالا زمانش فرارسیده که مسئولان مادریدی هم به حرف زیدان گوش کنند و برای تقویت تیم‌شان چند بازیکن هم در همین ژانویه بخرند. اگرچه ورود کپا، دروازه‌بان اتلتیک‌بیلبائو به رئال قطعی شده ولی به نظر می‌رسد رئالی‌ها در تلاش برای جذب یک مهاجم کارکشته در خط حمله‌شان هستند‌‌؛ جایی که انتقادها هر روز بیشتر و بیشتر می‌شود.

بیشترین آمار برد در لیگ، نفر چهارم

این آمار مربوط به عملکرد مربیان رئال در لالیگا از سال 2000 تا به حال است.

1- مانوئل پیگرینی (شیلی، 2010-2009)..... ..81/6 درصد پیروزی

2- ژوزه مورینیو (پرتغال، 2013-2010)..... .... 76/3 درصد

3- کارلو آنچلوتی (ایتالیا، 2015-2013)..... ... 75 درصد

4- زین‌الدین زیدان (فرانسه، ژانویه 2016 تاکنون)..... . 74/3 درصد

5- خوانده راموس (اسپانیا، از دسامبر 2008 تا ژوئن 2009).... 70/8 درصد

در تقابل با بارسا؛ بهترین

درصد موفقیت مربیان رئال‌مادرید در تقابل با بارسا در همه رقابت‌های مختلف، از سال 1994 تاکنون (حداقل 5 مسابقه)

1- زین‌الدین زیدان............  50 درصد (6 مسابقه)

2- کارلو آنچلوتی..... ......... 40 درصد (5 مسابقه)

3- فابیو کاپلو (ایتالیا، 97-96 و بعد 2007-2006)..... 3/33 درصد (6 مسابقه)

4- ویسنته دل‌بوسکه (اسپانیا، مارس 94 و بعد از نوامبر 99 تا 2003)..... 30 درصد (10 مسابقه)

5- ژوزه مورینیو..... .. 29/4 درصد (17 مسابقه)

 سجاد فیروزی، خبرورزشی

۴    
آی اسپورت
2017-12-26 15:52:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر