فهرست
ایرانکوویچ؛ مردی که به فوتبال ایران مدیون است
ایرانکوویچ؛ مردی که به فوتبال ایران مدیون است

ایرانکوویچ؛ مردی که به فوتبال ایران مدیون است

آی اسپورت - در سال 1999 که میروسلاو بلاژویچ کروات با پشتوانه سوم کردن کشورش در جام جهانی 1998 به تهران آمد و با فدراسیون وقت فوتبال ایران بر سر تصدی پست سرمربیگری  کشورمان به توافق رسید، مردی کنار او مشاهده می‌شد که 180 درجه با او تفاوت داشت و آنتی‌تز چیرو بود. هر چقدر که بلاژویچ آتشین مزاج و مستعد برای ورود به حاشیه‌ها و آماده برای به راه اندازی جدل‌ها بود، دستیار اول او مردی آرام و معتدل و بیش از حد مصلحت‌طلب به نظر می‌رسید. نام او برانکو ایوانکوویچ بود و شاید به خاطر تمامی آن آرامش‌طلبی‌های عجین شده با فاکتور صلح بود که بلاژ «اهل جنگ و درگیری» او را پروفسور صدا می‌کرد.

وقتی چیرو نتوانست ایران را از سد ایرلند جنوبی در مرحله پلی‌آف جام جهانی 2002 عبور بدهد و ایران حذف شد و به «کره و ژاپن» نرفت فدراسیون فوتبال ایران در تصمیمی که ابتدا غیرقابل اعتماد به نظر می‌رسید و درستی‌اش بعدا به اثبات رسید با برانکو بر سر هدایت تیم ملی به توافق رسید، ارتقای ایوانکوویچ از پست دستیار اول به مربی نخست و سر کرده کادر فنی بیشترین بهره‌ها را برای فوتبال «تشنه افتخار» ایران داشت. با هدایت آرام و حساب شده برانکو، ایران قهرمان فوتبال بازی‌های آسیایی 2002 و تیم سوم جام ملت‌های آسیا 2004 شد و به آسانی خوردن یک لیوان آب گوارا و خوش طعم به مرحله نهایی جام جهانی 2006 صعود کرد. همه عشاق بلاژویچ و تندروی‌های پر احساس او، حالا دل به سیاستمداری‌های توام با آرامش برانکو دادند و او را به خاطر دستاوردهایش برای فوتبال ایران، «ایرانکوویچ» نامیدند.

برانکو پس از آن رفت و با دیناموزاگرب قهرمان لیگ کرواسی و با شانگهای شنهوا قهرمان لیگ چین شد و سپس هدایت الاتفاق در لیگ عربستان را هم تجربه کرد و در امارات هم به مربیگری پرداخت و دو، سه بار تا یک قدمی احراز پست سرمربیگری تیم ملی کرواسی هم پیش رفت و همه این پیشنهادها و توفیق‌ها را به این خاطر به دست آورد که پسوند سرمربی سابق تیم ملی ایران را پشت نام خود داشت و اگر او به این مقام ارتقا نمی‌یافت و همیشه دستیار بلاژویچ می‌ماند هیچگاه این پست‌ها را به او نمی‌دادند. پس از سال‌ها دوری که او به ایران بازگشت و این بار پرسپولیس را به او دادند باز به مدد اتفاقات 10 سال پیش از آن و ایجاد این باور بود که او هویت و توان انجام این کار را دارد. اینک که دستاوردهای برانکو در پرسپولیس از هر سو تحسین شده و طبعا پیشنهادهای تازه‌ای هم برایش رسیده، او به عنوان یک فرد حرفه‌ای در این ورزش حق قبول یا رد آنها را دارد اما چه بماند و چه برود «سهم و دین» فوتبال ایران در شکل‌گیری مردی که به نام برانکو ایوانکوویچ می‌شناسیم، فراتر از حد توصیف است. خود او هم این نکته را نیک می‌داند. بله او هنوز «برانکو ایوانکوویچ» است و از فوتبال ایران جدایی سلیقه‌ای، فرهنگی و هویتی ندارد، حتی اگر روزی به جانشینی کارلوس کی‌روش از نو سرمربی ایران نشود!

 

ایران ورزشی

۸ ۶  
آی اسپورت
2017-04-19 10:55:00
نظر دهید

۶ نظر
محمدباقر
چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۶، ۱۱:۳۲
صددرصد با مطالب این یادداشت و نتیجه گیری اش مخالفم.
فرشيد
چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۶، ۱۲:۴۰
سقف برانكو همين پرسپوليسه.از سرشم زياده
۱ ۲
سعید
چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۶، ۱۳:۱۴
سقفش خیلی بلنده
۲
محمد
چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۶، ۱۵:۲۱
اتفاقا سقف بسیار بلندی هم هست اونقد بلند که کیسه امسال حتی نتونستم به سایه ش هم نزدیک بشه!!!
۴
پویا
چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۶، ۱۳:۳۸
برای موفقیت های بزرگ ملی، در جام ملت ها و جام جهانی ایران باید فوتبال مالکانه رو کنار بذاره. یعنی همین کاری که کیروش انتخاب کرده، سبک برانکو نه در سطح بین المللی به درد تیم هایی میخوره که مدعی هستند نه تیمی که قصد خلق شگفتی داره.
برانکو برای پرسپولیس خوبه، اون هم فقط تو ایران.
۳
امید از تفت
چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۶، ۱۴:۳۵
خیلی ها دستیار بودند ولی اینکه بعداً چه سرنوشتی براشون رقم خورده بستگی به لیاقت خودشون داشته. افشین قطبی آنالیزور گاس هدیدینگ و بعدش هم دستیار پیم وربیک سرمربی کره بود ولی سرمربی پرسپولیس و تیم ملی ایران شد ولی عملاً بعد از اون موفقیتی را به دست نیاورد. کیروش دستیار فرگوسن بود ولی بعد از دستیاری فرگوسن موفقیتی به عنوان سرمربی به دست نیاورد. حتی توی لیگ کشور خودش هم بهش تیم ندادند و از تیم ملی هم اخراجش کردند. یوآخیم لو دستیار کلیزمن بود ولی از خود کلینزمن موفق تر عمل کرد و نمونه های بسیار دیگه. برانکو قبل از دستیار بلاژویچ بودن، سرمربی تیم هانوفر آلمان هم بود. به واسطه علم مربی گری دستیار بلاژویچ شد و به واسطه همین مربی گری علمی سرمربی تیم امید و تیم ملی ایران شد. پس بیشتر به خاطر لیاقت و کاردانی خودش بوده
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر