فهرست
گزارش روز: با داور فینال لیگ قهرمانان بیشتر آشنا شویم
گزارش روز: با داور فینال لیگ قهرمانان بیشتر آشنا شویم

گزارش روز: با داور فینال لیگ قهرمانان بیشتر آشنا شویم

آی اسپورت - قضاوت در فوتبال کار بسیار دشواری است. اگر روز خوب داور باشد و بدون اشتباه کار کند تنها "وظیفه اش" را انجام داده است اما اگر مرتکب اشتباه شود تا مدت ها فشار های زیادی را تحمل خواهد کرد.

بیورن کویپرز هلندی که فینال لیگ قهرمانان امسال را در لیسبون قضاوت خواهد کرد در گذشته اشتباهات خاصی داشته است. برای مثال او در جریان دیدار بارسلونا و میلان در فصل 2012-2011 یک پنالتی بسیار مشکوک به نفع بارسلونا اعلام کرد و در نهایت بارسا آن بازی را 3-1 به نفع خود خاتمه داد. 

http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/e0839477103.jpgزندگی بیورن کویپرز تنها با فوتبال گره نخورده، او فارغ التحصیل رشته ی مدیریت از دانشگاه نایمخن است. کویپرس وضع مالی خوبی دارد و مالک سوپر مارکت های زیادی در هلند است.

با این حال مهم ترین علاقه ی او همیشه فوتبال بوده است. کویپرس سطح بالا ترین داور فوتبال در هلند محسوب می شود. او در ژاویه سال 2009 به بالاترین درجه ی داوری یوفا دست پیدا کرد.

دیک فن اگموند از مسئولان داوری فدراسیون فوتبال هلند پیرامون انتخاب کویپرز برای قضاوت فینال لیگ قهرمانان گفت: " این فوق العاده است که می بینیم یوفا اهمیت خاصی برای بیورن قائل شده است.ملاک انتخاب آن ها کیفیت و نحوه ی قضاوت داوران است و بیورن نیز در هر دو پارامتر فوق العاده بوده است. او به خوبی می داند که چگونه باید با اشتباهاتش مقابله کند و همین عامل باعث شده است که به این سطح ار داوری در دنیای فوتبال برسد."

http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/e0839477102.jpgیکی دیگر از صحنه های خاص داوری کویپرس مربوط به سال 2010 و دیدار آژاکس مقبال آیندهوون می شود. دیداری که لوئیس سوارس در آن برای اولین بار از توانایی هایش در گاز گرفتن بازیکنان حریف پرده برداشت! سوارس  شانه ی راست  اوتمن باکال را گاز گرفت اما این صحنه از چشمان کویپرز دور ماند تا لوئیس سوارس با خوش شانسی محض در زمین مسابقه باقی بماند.

از دیگر اشتباهات بزرگ کویپرس می توان به عدم اعلام ضربه ی پنالتی برای اشتوتگارت مقابل بارسلونا اشاره کرد. بازی که در ماه فوریه سال 2010 انجام می شد و در نهایت با نتیجه ی 1-1 به اتمام رسید.

یوفا در این سال ها همیشه حمایت خوبی از این داور هلندی به عمل آورده است. یوفا کویپرز را به عنوان یکی از 12 داور برگزیده یورو 2012 انتخاب کرد و همچنین سال گذشته قضاوت فینال یورو لیگ بین چلسی و بنفیکا را نیز به وی سپرد.

http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/e0839477101.jpgاز مهم ترین ویژگی های قضاوت کویپرز نزدیک بودن او به اکثر صحنه ها و جدال هاست. همچنین او به راحتی به بازیکنان و مربیان اجازه نمی دهد که به او نزدیک شوند یا پرخاش کنند.

فینال لیسبون شاید مهم ترین آزمون زندگی کویپرز باشد. باید دید سومین فینالی که وی در 2 سال اخیر قضاوت خواهد کرد مانند دو فینال قبلی به خیر خواهد گذشت یا خیر...

منبع: سایت گل

ترجمه: شهاب شهابی

     
آی اسپورت
2014-05-09 02:25:52
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر