فهرست
یادداشت روز: پی اس جی و عبور از لاشامپیونا؛پاریسی ها باید به اروپا فکر کنند
یادداشت روز: پی اس جی و عبور از لاشامپیونا؛پاریسی ها باید به اروپا فکر کنند

یادداشت روز: پی اس جی و عبور از لاشامپیونا؛پاریسی ها باید به اروپا فکر کنند

آی اسپورت - اوضاع تا 6 سال پیش بسیار متفاوت بود. پی اس جی باید به سوشو سفر می کرد و پیروز می شد تا در لیگ باقی بماند. پایتخت نشینان هیچ گاه به دسته پایین تر سقوط نکرده بودند و برای حفظ این رکورد تنها به پیروزی در برابر سوشو نیاز داشتند. پی اس جی در نهایت آن بازی تاریخی را با نتیجه ی 2-1 به سود خود پایان برد تا از جمع 3 تیم سقوط کننده رهایی یابد.

اما دیشب و با سرمربی گری لوران بلان پی اس جی برای دومین بار پیاپی قهرمان فرانسه شده است. آن ها با اختلاف زیادی بهترین تیم فرانسه محسوب می شوند و بعید است به این زودی تیمی بتواند آن ها را پایین بکشد.

http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/aa422226771.jpgپس از ریخت و پاش های موناکو در تابستان گذشته و همچنین خروج آنچلوتی، بسیاری بر این عقیده بودند که تکرار قهرمانی پاریسی ها در لیگ کار ساده ای نمی تواند باشد اما لوران بلان در عمل خلاف این ادعا را ثابت کرد و پاریس را به راحتی هر چه تمام تر به قهرمانی فرانسه رساند.

پی اس جی فصل را خوب شروع نکرد، تساوی ناباورانه در برابر آژاکسیو در خانه بسیار نا امید کننده بود اما لوران بلان برای تثبیت اندیشه هایش در تیم به زمان بیشتری نیاز داشت. سبک مربی گری او تفاوت های زیادی با آنچلوتی داشت و طبیعی بود که تیم برای تطبیق یافتن با اندیشه های بلان به زمان نیاز داشته باشد. بلان با الگوبرداری از بارسلونا سیستم 3-3-4 را برای پی اس جی برگزید تا رویای ارائه ی فوتبالی هجومی را در سر بپروراند.

بلان رفته رفته اندیشه هایش را در تیم پیاده کرد و در نهایت پس از پیروزی 4-0 برابر باستیا در ماه اکتبر، به صدر جدول رده بندی راه یافت. پی اس جی پس از آن هیچ گاه از صدر جدول پایین نیامد و با اقتدار قهرمان فرانسه شد.


http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/aa422226772.jpgنقش زلاتان ایبراهیموویچ در موفقیت های پی اس جی حقیقتا غیر قابل انکار است. او 25 گل در لیگ به ثمر رسانده است و آقای گل فرانسه محسوب می شود. ایبرا همچنین 11 پس گل نیز تقدیم هم تیمی هایش کرده است تا در این زمینه نیز به هنرنمایی پرداخته باشد.

با این حال پی اس جی به هنر نمایی بیشتر در اروپا احتیاج دارد. آن ها گرچه در بازی رفت مرحله ی یک چهارم نهایی شاگردان مورینیو را 3-1 شکست دادند اما در بازی برگشت با گل دقایق پایانی دمبا با 2-0 شکست خوردند و از دور رقابت ها کنار رفتند. لوران بلان اگر می خواهد به حضور بلند مدت در پاریس امیدوار باشد باید به موفقیت در اروپا بیندیشد. مطمئنا فتح جام های داخلی دیگر نمی تواند هواداران و مسئولان پی اس جی را راضی کند.

http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/aa422226773.jpgبلان در تابستان دغدغه های زیادی دارد. ممکن است به علت بحث هایی که این روزها پیرامون "فیر پلی" مالی به وجود آمده است، پی اس جی نتواند نام های بزرگی را در تابستان جذب کند. این مسئله چندان نمی تواند به نفع لوران بلانی باشد که در فصل آینده به موفقیت در اروپا می اندیشد. دو گانه ی بلان در این فصل موقتا هواداران و مسئولان تیم را راضی کرده است اما هیچ تضمینی وجود ندارد که در فصل آینده نیز او بتواند با چنین عنوان هایی هوادارن را راضی نگه دارد.

منبع: سایت گل

ترجمه: شهاب شهابی

     
آی اسپورت
2014-05-09 02:44:31
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر