فهرست
پزشک سابق تیم ملی در گفت‌و‌گو با آی اسپورت: بوسنی تیم پرحاشیه‌ای است / اگر در روز بدشان با ایران بازی کنند، می‌توانیم ببریم
پزشک سابق تیم ملی در گفت‌و‌گو با آی اسپورت: بوسنی تیم پرحاشیه‌ای است / اگر در روز بدشان با ایران بازی کنند، می‌توانیم ببریم

پزشک سابق تیم ملی در گفت‌و‌گو با آی اسپورت: بوسنی تیم پرحاشیه‌ای است / اگر در روز بدشان با ایران بازی کنند، می‌توانیم ببریم

آی اسپورت – تکلیف تیم ملی برابر آرژانتین روشن است و همه منتظر از دست دادت سه امتیاز در دومین بازی هستند. نیجریه هم رقیبی است که می‌توان فقط کمی دلخوش باشیم تا جام جهانی را با سه یا حداقل یک امتیاز شروع کنیم. اما بوسنی که سومین دیدار را با آن‌ها برگزار می‌کنیم. نتیجه دیدار با رقیبی که اولین حضورش در جام جهانی را تجربه می‌کند، شاید غیرقابل پیش بینی‌ترین نتیجه باشد.

از طرفی ما تا به حال به آن‌ها نباخته‌ایم و سابقه بردنشان را داریم و از طرفی بوسنی را تیمی می‌شناسیم که مهره‌هایی سرشنان دارد و با عملکردی خیره کننده از اروپا به جام جهانی راه یافته است.

 «اگر تیم ملی ایران در اوج آمادکی باشد و اگر بوسنی در شرایط بد فنی و روحی باشد، شانس داریم آن‌ها را ببریم. اما اگر هم دو تیم شرایط مطلوبی داشته باشند، باید گفت که بوسنی تیم بر‌تر است و برنده می‌شود، مگر اینکه اتفاق خاصی بیفتد.»

دکتر خرم پزشک اسبق تیم ملی فوتبال که سابقه زندگی در حوزه بالکان را دارد، با مطرح کردن این اظهارات، در گفت‌و‌گویی کوتاه با خبرنگار‌ای اسپورت به سئوالاتی پیرامون تیم ملی بوسنی پاسخ می‌گوید:

*تیم ملی بوسنی چه شرایطی دارد. برخی‌ها می‌گویند باختمان برابر آن‌ها حتمی است و بعضی هم معتقدند که بوسنی شکست ناپذیر نیست.

بگذارید قبل از پاسخ دادن به سئوال شما درباره سرمربی صحبت کنم. سافت سوچیچ در زمان بازیگری یکی از بهترین‌ها بود و حتی مجله فرانس فوتبال از او به عنوان بهترین بازیکن خارجیِ لیگ فوتبال فرانسه یاد کرده بود. دقیقا به همین دلیل رفتار و وجهه خاصی دارد که باعث می‌شود گاهی به ستاره‌های تیمش به مشکل بربخورد و مشکلاتی به وجود آورد. همچنین باید گفت، در بعضی اوقات تصمیمهایی می‌گیرد که باعث واکنش آنچتانی مطبوعات می‌شود.

*مثل بردن پسر برادرش به جام جهانی.

دقیقا. سوچیچ در شرایطی برادرزاده‌اش را به تیم ملی دعوت کرده است که تینو سوچیچ در باشگاه نه چندان مطرح هایدوک اشپیلت کروواسی بازیکنی ذخیره است. اما سرمربی بوسنی معتقد است که تینو به لحاظ تاکتیک پذیری شرایط فوق العاده‌ای دارد و می‌تواند مهره‌ای موثر برای بونسی باشد.

*به پرسش اول بر می‌گردم. در فاصله سی و چند روزه تا جام جهانی، بوسنی چه شرایطی دارد؟

بوسنی در حال حاظر در سارایوو ارو زده‌اند و البته با از امکانات خوب تمرینی محروم هستند ولی با این وجود سوچیچ ترجیح داد تا تیمش در پایتخت مراحل آماده سازی را طی کند. البته بزرگ‌ترین مشکل آن‌ها، ‌‌‌‌ همان حاشیه‌هایی هستند که انگار ول کن بوسنی نیستند. بعد از انتشار لیست چند ستاره جام جهانی را از دست دادند و دقیقا به همین دلیل مطبوعات و ستاره‌های تیم مواضع تندی علیه انتخاب سرمربی گرفته‌اند.

*سوچیچ مشخصا چه انتظاری از تیمش در برزیل دارد؟

او بار‌ها و بار‌ها تاکید کرده است که حداقل کارشان، رسیدن به مرحله یک هشتم نهایی است و به همین دلیل تیمش را همیشه به این تشویق می‌کند که برای راه یابی به مراحل پایانی تلاش کنند. البته بونسی واقعا شرایط دشواری دارد و یکی از معدود تیم‌هایی است که در اولین حضور، انتظارات را از خود تا این حد بالا می‌بیند. البته سوچیچ در انتظارات به وجود آمده سهم دارد و تاکید می‌کند که دوست ندارد به عنوان توریست در برزیل حاضر شود.

*نقاط قوت و ضعف بوسنی را در کجاهای زمین می‌بینید؟

شاخصه مهم آن‌ها اسفاده از ستاره‌هایی هستند که در بهترین لیگهای جهان مشغولند و به همین دلیل از توان فنی لازم و اعتماد به نفس بالایی برخوردار هستند و در نتیجه سوچیچ می‌تواند از این مساله اطمینان داشته باشد که برنامه‌های تاکتیکی‌اش به راحتی در طول ۹۰ دقیقه اجرایی خواهند شد. همچنین خط حمله قوی و گلزن را هم باید بگوییم که باعث شد تا آن‌ها در مقدماتی جام جهانی یکی از گلزن‌ترین تیم‌ها باشند. خوب است بدانید که سوچیچ فقط ۳ فوروارد را به برزیل می‌برد که این نشان می‌دهد، تصمیم دارد با یک مهاجم تیمش را به زمین بفرستد.

*و نقطه ضعف؟

نقطه ضعف آشکار و آنچنانیِ فنی ندارند. البته می‌توان اینطور گفت که حط دفاعیشان نسبت به خطوط دیگر در سطح پایینتری قرار دارد. و اگر بازیکنان تهاجمی ما بتوانند واقعا در حد خود ظاهر شوند، می‌توانند به گل برسند.

* «ایران_ بوسنی» این رویارویی در پایان ۹۰ دقیقه با چه نتیجه‌ای به پایان می‌رسد؟

ببینید! پیش بینی در فوتبال صحیح نیست، نمی‌توانم به این سئوال جواب بدهم.

*سئوال را طور دیگری طرح می‌کنم. ایرانیان می‌توانند امید داشته باشند که بوسنی را ببرند یا حداقل به آن‌ها نبازند؟

واقعیت این است که اگر تیم ملی ایران در اوج آمادکی باشد و اگر بوسنی در شرایط بد فنی و روحی باشد، شانس داریم آن‌ها را ببریم. اما اگر هم دو تیم شرایط مطلوبی داشته باشند، باید گفت که بوسنی تیم بر‌تر است و برنده می‌شود، مگر اینکه اتفاق خاصی بیفتد.     
آی اسپورت
2014-05-09 13:13:17
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر