فهرست
سناریوی جدید عربستان؛ واکنش ما چیست؟
سناریوی جدید عربستان؛ واکنش ما چیست؟

سناریوی جدید عربستان؛ واکنش ما چیست؟

آی اسپورت – باز هم رسیدیم به واژه‌ای کهنه که در چند سال اخیر سایه بر تاکتیک، تکنیک و سایر اصطلاحات فوتبال انداخت و باشگاه‌های ایرانی را آزار داد: «کارشکنی سعودی‌ها!»

دیروز خبر رسید که فدراسیون فوتبال عربستان و امارات در اقدامی هماهنگ و ظاهرا از پیش طراحی شده، نامه‌ای مشترک به کنفدراسیون فوتبال آسیا ارسال کرده‌‌اند که بازی‌های نمایندگان‌شان در ایران و قطر برگزار نشود. استدلالی جز سیاسی‌کاری هم لابد ندارند. یک بار در گذشته کنفدراسیون فوتبال آسیا که در سلطه کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس بود با درخواست غیر‌منطقی سعودی‌ها موافقت کرد تا حالا امارات هم کنار عربستان امیدوار به تکرار رای مشابهی علیه تیم‌های ایرانی باشد.

حدود دو سال پیش که مناقشه سیاسی میان عربستان و ایران بالا گرفت، باشگاه‌های عربستانی با فشار بر ای‌اف‌سی رایی ناعادلانه را علیه تیم‌های ایرانی گرفتند که بازی‌های رودررو در زمین بی‌طرف برگزار شود. دولت ایران که به این تصمیم سیاسی معترض بود، از طریق فدراسیون فوتبال اعتراض خود را اعلام کرد و پرونده شکایت ایران به دادگاه حکمیت ورزش ارسال شد. دادگاه عالی ورزش پس از بررسی مستندات و مدارک ایران، پذیرفت که در حق باشگاه‌های ایرانی اجحاف شده و کنفدراسیون فوتبال آسیا را به پرداخت غرامت به باشگاه‌های ایرانی محکوم کرد. این حکم به خوبی نشان می‌داد که حق با ایران بوده و ای‌اف‌سی تحت فشار کشورهای عربی با بی‌عدالتی محض تیم‌های ایرانی را از میزبانی محروم کرده است.

حالا سعودی‌ها با کمک دیگر هم‌پیمان خود یعنی امارات سناریوی جدیدی را برای لیگ قهرمانان آسیا نوشته‌اند؛ آنها که با رای دادگاه حکمیت ورزش محکوم شده‌اند، از سیاسی‌کاری دست نمی‌کشند و دوباره در پی اجرای همان اتفاقات هستند. شکی نیست که تیم‌های باشگاهی ما -پرسپولیس،  استقلال، تراکتورسازی و تیم چهارم که به زودی مشخص می‌شود- روی حمایت تماشاگران خود حساب ویژه‌ای باز می‌کنند.

رقبای ما که این مساله را خوب می‌دانند، برای گرفتن میزبانی از تیم‌های ایرانی و سلب یک امتیاز بزرگ از ما -‌چیزی که تیم‌های عربی از آن بی‌بهره هستند- این نامه مشترک را به ای‌اف‌سی فرستاده‌اند. پر واضح و آشکار است که هیچ تیمی نمی‌خواهد میزبانی را از دست بدهد اما برای تیم‌های عربستانی و اماراتی بازی درکشور بی‌طرف ظاهرا به صرفه‌تر است که چنین تلاش گسترده‌ای را آغاز کرده‌اند.

ایران یکی از امن‌ترین کشورهای منطقه بوده و هست و حالا باید دید که عربستان و امارات با چه استدلالی بازی در زمین بی‌طرف را خواسته‌اند؟ درخواست آنها با هر استدلالی باشد، فدراسیون فوتبال ما و باشگاه‌های ایرانی حاضر در لیگ قهرمانان آسیا باید از حالا مساله را جدی بگیرند و مکاتبات خود را از راه‌های قانونی دنبال کنند تا به یک‌باره با فشار و لابی سعودی‌ها حکمی مشابه علیه باشگاه‌های ما صادر نشود. بی شک کشورهای عربی برای رسیدن به این هدف خود به هر اهرمی متوسل می‌شوند و حتی حاضر به پرداخت غرامت هستند اما در این میان فوتبال باشگاهی ما آسیب می‌بیند و تماشاگران انبوه ایرانی از تماشای بازی‌های نمایندگان خود محروم می‌شوند.

فدراسیون فوتبال نباید منتظر بنشیند تا کشورهای عربی شروع کننده یک ماجرا باشند و بعد ما را به واکنش وادار کنند تا بر سر حق مسلم و بدیهی خود بجنگیم و مذاکره کنیم. ای کاش فدراسیون فوتبال ایران با شناختی عمیق‌تر از فضای سیاسی منطقه، پیش‌دستی می‌کرد و برای جلوگیری از تکرار ماجرای قبلی، اقدامی انجام می‌داد که دو کشور عربستان و امارات مجبور به واکنش می‌شدند و به تکاپو می‌افتادند.

معمولا در این سال‌ها ابتدا کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس کارشکنی را شروع کرده و ما را ناچار به واکنش کرده‌اند. تجربیات گذشته، کارشکنی‌های قبلی و سیاسی‌کاری عربستان باید برای ما تجربه شده باشد که همواره با آمادگی کامل به مصاف آنها برویم؛ ظاهرا بازی با این تیم‌ها تنها در زمین مسابقه خلاصه نمی‌شود و باید به همان میزان که در زمین مسابقه برای تاکتیک و تکنیک و امکانات ‌ وقت و هزینه صرف می‌کنیم، در خارج از زمین هم آماده رقابت با آنها باشیم. رقابتی که اغلب ناجوانمردانه بوده و ظاهرا خواهد بود.

پرسش ما در پایان این است: «آیا فدراسیون آمادگی کارشکنی اخیر عربستان و امارات را داشت؟» اگر داشت، منتظر واکنشی هستیم که این بار کفه ترازو را در تقابل با آنها به نفع باشگاه‌های ایرانی بچرخاند. اگر هم مثل گذشته فدراسیون غافلگیر شده که باید برای این تقابل‌های دایمی فکری اساسی اندیشید و‌ الا هر سال ماییم و تیم‌های عربی و کلاهی که سر باشگاه‌های ما می‌رود.

 

 

۱۲ ۱۰  
آی اسپورت
2017-11-12 10:39:00
نظر دهید

۱۰ نظر
مهدی
يكشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶، ۱۱:۰۰
آغا چرا مهمل میگید آخه؟
یه چیزی رو انداختن تو دهنتون شمام همینطوری مدام تکرارش میکنید
ایران درسته یه امنیت نسبی داره ولی نه برای عربستان.شما مثل این که فراموش کردین چه اتفاقی افتاده. آغا به سفارت یه یک کشور که حکم خاک اونجارو داره تجاااااوز شده تجااااوز. آتیش زدنش. به عکس رهبرشون توهین کردن حالا شما انتظار داری بیان تو ایران هم بازی بکنن؟ حق مسلم ما؟ چه حقی آغا؟
اگه همین کارو با سفارت ایران میکردند اصلا ما حاضر بودیم بریم تو خاک اون کشور بازی کنیم؟ آخه چرا انقدر یک طرفه نگاه میکنید به قضیه؟ در مورد امارات هم وقتی شما میگید هدف بعدی حمله ما دبی هست دیگه چه تنتظاری دارید؟ بسیار هم کار عاقلانه ای دارن میکنن.
جاهد
يكشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶، ۱۵:۱۴
عزیز برادر شما چرا جو گیر میشی اخه؟!اولا در اینکه این حرکت یه سری خودسر که رفتن وارد سفارت شدن بسیار زشت و زننده و خلاف عرف بین الملل بوده شکی نیست و البته هزینه زیادی هم برای کشور داشته.اما دوست عزیز به نظر شما فراموش کردی کاری که ما با سفارت امریکا کردیم 100 برابر بدتر بود اما الان میبینیم تیم های امریکایی بدون بهانه وارد ایران میشن و مشکلی هم براشون پیش نمیاد.اما متاسفانه هوچی گری سیاست جدید عربستانه و این پسندیده نیست و باید بیطرفانه قضاوت کنیم همونطور که بالا رفتن از سفارت کار اشتباهی بود کار عربستان هم الان اشتباهه.
۸
شاهین تقلبی
يكشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶، ۱۵:۱۴
درد شما چیه که حامی عربستان هستید ؟ میخواهید با اعراب متحد بشید تا بلکه بتونید کمی جمهوری اسلامی را تحت فشار بذارید ؟ انقدر بیشرف هستید ؟ میخوای تا صد سال دیگه هم ماجرای سفارت را کش بدی ؟
۹
حمید
يكشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶، ۱۱:۱۵
چرا چرت میگید ؟؟!! ریختن تو سفارت یارو ، خب اونا هم بهانه کردند که ما روابط دیپلماتیک نداریم و اتباع ما حق حضور در ایران رو ندارند . این چه ربطی به امنیت ایران داره ؟؟!!! البته قضیه امارات فرق می کنه . بنظر من ایران و قطر باید زوم کنند که میزبانی ملت های آسیا رو از اماراتی ها بگیرند !
پدرام
يكشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶، ۱۱:۲۱
پول داره توش ؟؟؟اگر این قضیه واسه مدیران ورزش و فوتبال ما پول برای لفت و لیس داشته باشه حتما دنبالش میرند ولی اگر پول نداشته باشه نمیرند
۵
ویلی
يكشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶، ۱۱:۲۳
البته موضوع ورزشیه ولی در کل چه بهتر تا میشه وضعیت خاورمیانه بحرانی تر بشه زودتر این جنگ ایران و سعودی برگزار کنن و خلاص بشیم......بسه چهل سال شعار و رجزخونی و تو کوچه خالی عربده کشی، مدام تحریک میکنن که از خداخواسته طرف شروع کنه و دوباره اسم تحمیلی روش بذارن و سالها کشش بدن و عمر حکومتشونو بیمه کنن ، معلوم نیست چند نسل دیگه این ممکلت باید بسوزه و سرمایه ها هدر بره و اعصابا داغون بشه چون یکی اون بالا آرزوی کلیدداری کعبه رو داره.....همه دنیا فکر تقویت ارتباط و سیاست ورزی و بالابردن روحیه و نشاطن تا بیزینسا گسترش پیدا کنه و ثروت و رفاه بره بالا غیر این خرابشده
مهدی
يكشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶، ۱۵:۱۹
اگه شما زمان صفوی بودی میگفتی چرا شاه عباس با عثمانی دشمنی میکنه ! عزیزم هر حکومتی یه عمق استراتژیک داره در خارج از مرز هایش
۷
ویلی
دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶، ۰۴:۵۲
آقا "مهدی" ما اگه زمان صفویه بودیم که غمی نبود نه آگاهی و دانش امروزو داشتیم نه حالیمون بود دنیا چه خبره یحتمل مثل امروز شما دلمون به توهمات و خرافات خوش بود و فکر میکردیم علی آبادم شهریه! مشکل همینه که سال 2017 دیگه این پرت و پلاها خریدار نداره دنیا دنیای اقتصاد و رابطه و دیپلماسیه و خلاص، این حرفای قلمبه سلمبه که جدیدن تو جزوه های قرارگاه بهتون یاد دادن "عمق استراتژیک" و "ضریب نفوذ" و...واسه کسی نون و آب نمیشه که اگه میشد قرن پیش واسه مردم شوروی و کوبا و...شده بود
۲
حذف نکنین
يكشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶، ۱۲:۲۶
آغا چرا مهمل میگید آخه؟ \r\nیه چیزی رو انداختن تو دهنتون شمام همینطوری مدام تکرارش میکنید\r\nایران درسته یه امنیت نسبی داره ولی نه برای عربستان.شما مثل این که فراموش کردین چه اتفاقی افتاده. آغا به سفارت یه یک کشور که حکم خاک اونجارو داره تجاااااوز شده تجااااوز. آتیش زدنش. به عکس رهبرشون توهین کردن حالا شما انتظار داری بیان تو ایران هم بازی بکنن؟ حق مسلم ما؟ چه حقی آغا؟\r\nاگه همین کارو با سفارت ایران میکردند اصلا ما حاضر بودیم بریم تو خاک اون کشور بازی کنیم؟ آخه چرا انقدر یک طرفه نگاه میکنید به قضیه؟ در مورد امارات هم وقتی شما میگید هدف بعدی حمله ما دبی هست دیگه چه تنتظاری دارید؟ بسیار هم کار عاقلانه ای دارن میکنن.
۲
شاهین تقلبی
يكشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶، ۲۰:۱۳
دیگه تو این سایت کامنت نمیذارم ! به دلایلی که بعدا شاید بگم .. خوش باشید با آرمان هاتون .. من ترجیح میدم فعلا تو دنیای واقعی بجنگم , ولی برام جالبه که یه عمره به ما میگید مردمان ایدئولوژی زده و خودتون بیشتر از ما غرق در ایدئولوژی هستید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر