فهرست
از اين پس چه كنيم؟
از اين پس چه كنيم؟

از اين پس چه كنيم؟

آی اسپورت - از روزی كه مجبور شدیم برای فرار از جریمه و تنبیه فدراسیون‌های بین‌المللی، مسابقه ندادن ورزشكارانمان با حریفانی از رژیم صهیونیستی را با روش‌هایی مثل «خود را به بیماری زدن» یا «شكست مصلحت‌آمیز در مراحل قبل‌تر» توجیه كنیم، می‌شد امروز را پیش‌بینی كرد. روزی كه این بهانه‌ها هم دیگر كارگر نباشد.

آن‌طور كه در خبرها آمده، امروز و فرداست كه اتحادیه جهانی كشتی حكم پرونده علیرضا كریمی را صادر ‌كند. هفته‌ها و ماه‌هاست مدیران فدراسیون كشتی ایران تلاش می‌كنند این اعلام رأی را به تعویق بیاندازند و حتی‌الامكان از سنگینی جریمه‌‌های احتمالی هم كم كنند، اما حتی آنها هم پذیرفته‌اند كه جریمه و محرومیت كشتی ایران قطعی است و گریزی از آن نیست.

اینكه كشتی ایران چه مدت از حضور در میادین بین‌المللی محروم می‌شود و چه رویدادهایی را از دست می‌دهد مهم است، همان‌طور كه میزان محرومیت ستاره‌ای مانند علیرضا كریمی، اهمیت دارد. اما مهم‌تر از اینها شاید تاثیری است كه كمیته بین‌المللی المپیك در این محرومیت دارد. شنیده شده كه این كمیته از مدت‌ها قبل اتحادیه جهانی كشتی را زیر فشار گذاشته كه حتما باید كشتی ایران را محروم كند.

اگر این شنیده‌ها درست باشد -كه مدیران فدراسیون كشتی ایران می‌گویند هست- از این پس كمیته بین‌المللی المپیك فشار مشابهی به فدراسیون‌های جهانی رشته‌های مختلف خواهد آورد كه  از كنار مسابقه ندادن ورزشكاران ایرانی با حریفانی از رژیم‌صهیونیستی، بی‌تفاوت نگذرند.

خوش‌بینانه است اگر فكر كنیم همه تصمیماتی كه در كمیته بین‌المللی المپیك گرفته می‌شود، صرفا ورزشی است و ربطی به لابی‌های سیاسی و اقتصادی ندارد. ورزش دنیا را امروز بنگاه‌های اقتصادی بزرگ رهبری می‌كنند. و البته همه می‌دانند كه این بنگاه‌ها چه اندازه تحت تاثیر تصمیمات سیاسی پشت‌پرده هستند.

با علم به این واقعیت، باید بپذیریم دوره‌ای دشوار برای ورزش ایران در عرصه بین‌المللی كلید خورده است. از این پس هر رفتاری كه از ورزشكاران ایرانی سر بزند، زیر ذره‌بین خواهد بود و طبیعی است كه با تكرار اتفاقاتی شبیه به آنچه برای علیرضا كریمی در مسابقات كشتی امیدهای جهان افتاد، دیگر نمی‌توان به بهانه‌های قدیمی دل‌خوش كرد.

ورزش ایران فرصت زیادی را برای پیدا كردن راه‌حل‌های احتمالی از دست داده است، اما بیم آن می‌رود از این پس دیگر فرصت زیادی نداشته باشیم. 

  همشهری ورزشی

 

۱۳ ۳  
آی اسپورت
2018-02-17 13:17:00
نظر دهید

۳ نظر
پرسپولیس کبیر
شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶، ۱۳:۴۶
دفعات بعد مثل یه ملت با فرهنگ به بقیه احترام میزاریم و میریم فارغ از نتیجه مبارزه میکنیم . کاسه داغتر از آش ملتی شدیم که نه تنها احترامی برای ملت ایران قائل نیستن بلکه تو مسابقات با اسراییلی ها حاضر هم میشن و حتی در بعضی تیم های ملی ورزشیشون ورزشکارانی با ملیت اسراییل هم وجود داره .
التماس تفکر و تعقل
# با فرهنگ باشیم
ناصر شجاعی
شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶، ۱۳:۴۹
عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد
پرسپولیس واقعی
شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶، ۱۴:۵۳
فرض کنیم تو المپیک چهارتا کشتی گیرمون بیشتر یا کمتر با اسرائیل مواجه بشن ، بی خیال اون همه هزینه و بی خیال روحیه ورزشکار!!!
اون موقع که این تصمیم گرفته شد اسرائیل اینجای ورزش نبود؛
حالا تو هر رقابت ورزشی اونا هستند زیادهم هستند ، تا اتفاق بدتری نیفتاده باید فکری کرد.
الان دیگه کسی نمی پذیره
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر