فهرست
گفت‌وگوی بلگه و هانتر/نیم‌فصل لالیگا؛ تیم‌های دیگه
گفت‌وگوی بلگه و هانتر/نیم‌فصل لالیگا؛ تیم‌های دیگه

گفت‌وگوی بلگه و هانتر/نیم‌فصل لالیگا؛ تیم‌های دیگه

آی اسپورت – در قسمت اول مرور نیم فصل لالیگا، گیوم بلگه و گراهام هانتر در مورد وضعیت رئال مادرید و بارسلونا حرف زده بودند. حالا در قسمت دوم، این دو کارشناس قدیمی و محبوب اسکای وضعیت اتلتیکو مادرید، سویا، ویارئال، سوسیداد، والنسیا، اوساسونا و لگانس را بررسی می کنند. با پوشش اختصاصی آی اسپورت، تا پایان این مطلب جذاب با ما همراه باشید.

بلگه/ سلام دوستان. این قسمتی از برنامه ما هست که در مورد رئال و بارسا حرف نمی زنیم. سوژه ما تیم های دیگه هستن و برای این کار ما اینجا گراهام هانتر رو داریم. سلام گراهام.

هانتر/ روز بخیر.

بلگه/ بیا اول در مورد اتلتیکو مادرید حرف بزنیم. اتفاقی که این فصل برای اتلتیکو افتاده از کنفرانس مطبوعاتی بعد از فینال تو میلان شروع شد. من و تو هر دو اونجا بودیم. سیمئونه اونجا گفت: خب من در مورد آینده ام نمی دونم. و شک کم کم واردِ تیم شد. موافقی؟

هانتر/ کاملا موافقم. او یه لیدر منحصر به فرده که تاکتیک هاش خوبن. تمریناتش با پروفه اورتگا (بدنساز اتلتیکو) اونارو از نظر بدنی آماده می کنه. او یه مرد خیلی خوبِ فوتبالیه و یه رهبر الهام بخشه. اما اتفاقی که تو میلان افتاد و بهش اشاره کردی، و مذاکره برای کم کردنِ قراردادش در تابستان، اینا توجه بازیکنارو جلب کرد، اونا به این اتفاقات گوش دادن، و به صورت ناخوداگاه یه چیزی تغییر کرده.

بلگه/ در حقیقت بعضی از بازیکنا فکر می کنن سیمئونه قراره تا تابستون تیم رو ترک کنه. باید وایسیم ببینیم چی میشه چون اتلتیکو داره به یه ورزشگاه جدید میره، و او یه قرارداد دو ساله داره، قراردادی که به طرز جالبی از 4 سال به 2 سال کاهشش داد. در هر صورت، یکی از شک هایی که در ذهن بازیکنا ایجاد شده سبک بازیِ تیمه. سیمئونه سائول و کوکه رو وسطِ زمین می خواست. الان اعتقاد نداره که این مسیر درست برای جلو رفتنه. دوباره یه هافبک وسط به جمع 4 نفر وسط اضافه کرده و دوباره 3 از 4 هافبک وسط هستن. دنبال استحکام بیشتره اما پیداش نکرده. دیگه اون فشار و خشونت بالا رو از اتلتیکو نمی بینیم. دارن گل می خورن. به نظرت چه اتفاقی داره میفته؟

هانتر/ با تمام تحلیل هات موافقم. و اگه بخوام یه چیز اضافه کنم، بخشی از این سیستم وقتی کوکه و سائول در ترکیب هستن اینه که انتظار می رفت گابی با همون سطح سابق بازی کنه. در کل پروژه سیمئونه، گابی پایه اصلی تیم از نظر روانشناسی، رهبری، دیسیپلین، فوتبال، خشونت و اراده بردن بوده. چه به خاطر تغییر سیستم باشه، چه به خاطر بالا رفتن سنشه، و چه به خاطر یه افت فرم مقطعی باشه، گابی اون تاثیر همیشگی در این فصل نبوده. و اگه قلب اصلی هر ماشینی رو ازش بگیری، ماشین کمتر خوب کار می کنه. این تمام چیزیه که الان داریم در موردش حرف می زنیم چون واضحه که تو لیگ اوضاع جالب نیست. اما تو لیگ قهرمانان، اونا تو گروهشون صدرنشین شدن و از همیشه قوی تر هستن. پس داریم در مورد جزییات خیلی ریز حرف می زنیم. اما یکی از جزییاتی که من انتخاب می کنم، عملکرد های گابی هست.

بلگه/ تو این چالش من از سیمئونه ناامید خواهم شد اگه تیم رو همین فصل ترک کنه. چیزی که یکی از بزرگترین چالش های دوران کاریشه و باید فاکتور هایی که باعث موفقیتش شدن رو بچرخونه. ناامید کننده اس اگه این پروژه رو نیمه تمام بذاره و تیم رو ترک کنه. در هر صورت، الان باید در مورد کسی حرف بزنیم که به اسپانیا اومده و خیلی سریع تاثیر مهمی گذاشته. خورخه سمپائولی و خوانما لیو، یه جورایی دو تا مرد شماره 1 که در غالب سمپائولی نمایش داده میشن و فوتبالیو ارائه میدن که خیلی در اسپانیا متفاوته. سویا الان فوق العاده به نظر میاد نه؟

هانتر/ تماشاشون واقعا لذت بخشه گیوم. همش همون چیزاییه که خودت قبلا گفتی. سیستم اونای امری توسط یه مرد باهوش کنار گذاشته شده. ایده های مشخص خودش رو واردِ تیم کرده و بازیکنا هم قبولش کردن. یه جورایی تلفیقی از لذت و ترس هست. چون الان نه به عنوان یه آدم رسانه ای بلکه هر آدم عاشق فوتبالی می تونه بره و از فوتبال سویا داخل و خارج از خونه لذت ببره. انزونزی هم الان بهترین هافبک وسطِ اروپاست. اما انزونزی این پنجره نقل و انتقالات یا پنجره بعدی توسط یوونتوس خریده میشه. هفته قبل با مونچی هم حرف زدم و اونم هنوز دنبال رفتنه. پس همین الان تا زمانی که این تیم از هم نپاشیده از تماشاش لذت ببرید. این بهترین نسخه اونا در چند سال اخیره و الان یه مدعی هستن که بین سه تیم اول یا حتی دو تیم اول فصل رو تموم کنن. اما فوتبالی که ارائه میدن یکی از بالاترین کیفیت هارو داره.

بلگه/ با تعریفت از انزونزی موافقم. واضحه که برای سویا حیاتی هست. همینطور سرخیو ریکو دروازبانشون، و همینطور ویتولو که احتمالا الان بهترین بازیکنِ اسپانیایی هست. و همینطور نصری که دوباره عشقش واسه فوتبال رو پیدا کرده. فکر می کنی ممکنه دوباره به سیتی برگرده؟

هانتر/ پپ ازش خواست که تو سیتی بمونه و خودِ نصری گفت من باید برم تا یه دستاوردی کسب کنم، تا دوباره آماده بشم، تا دوباره خودمو ثابت کنم. الان خیلی خیلی خوشحاله اما آره فکر می کنم ممکنه برگرده. چون نصری همون چیزیو خواهد دید که من و توام می تونیم ببینیم. اگه مونچی از سویا بره، اگه انزونزی بره، دیگه سویا تیمی نیست که جام بردن توش تضمین باشه. و اینم باید بهت بگم گیوم، همین اخیرا داشتم با سویایی ها حرف می زدم، اگه لوییز اتریکه پایانِ قراردادش با بارسلونا، تمدید نکنه و ازاد باشه که بره. چه کسی می تونه نامزد مناسبی برای جانشینیش باشه؟ هوم ... سمپائولی؟ نصری به اوضاع نگاه خواهد کرد و می گه، آیا اینجا همونجاییه که می خوام باشم؟ به نظرم تابستون به سیتی برمیگرده و با سیتی مشترک واسه آینده تصمیم میگیرن.

بلگه/ سمپائولی، ارنستو والورده، مائوریسیو پوچتینو ... سه تا اسم اگه ....

هانتر/ آره آره رقابته ...

بلگه/ اگه انریکه بارسا رو ترک کنه. قطعا جالب خواهد بود. حالا نوبت ویارئاله. اونا در جدول چهارم هستن. و خیلی نسبت به دوره مارسلینیو تغییر نکردن. مارسلینیو باید تیم رو ترک می کرد، همه اینو قبول داشتن، حتی خود مارسلینیو هم قبول داشت که احتمالا اشتباهاتی انجام داد که نباید مرتکب میشد. فران اسکریبا داره همون سبک بازی رو ادامه میده. کلید های موفقیت ویارئال رو در چی میبینی؟

هانتر/ از نظر من موفقیتِ سیستم. تمام بازیکنای تیم بعد از رفتنِ مربی می دونستن اگه مربی جدید با همون اصول ساده ادامه بده، اونا می دونستن چطوری بازی کنن. حتی می دونستن چطوری با مصدومیت سولدادو کنار بیان. اول فصل فکر می کردم شاید در گلزنی به مشکل بخورن. اما ثابت کردن که در هافبک می تونن توپ رو کنترل کنن. مسلمه که دارن خیلی خوب دفاع می کنن. و این یه سیستمه که بازیکنا توش می گن با تغییر مربی و مصدومیتِ بهترین مهاجممون هم ما می تونیم کنار بیایم. واقعا تاثیر گذاره.

بلگه/ بزار اینم در مورد ویارئال اضافه کنم که تریگروس و کاستیخوس سطح بازیشون رو بالاتر بردن و قطعا دارن به تیم کمک فراوانی می کنن. سانسونه و روبرتو سوریانو خرید های جدیدِ تیم خیلی سریع خودشونو وقف دادن و همونطور که گفتی گل ها از همه جای زمین دارن میان. تیم بعدی رئال سوسیداده. اونا بعد از دوره دیوید مویس به اصلاحات نیاز داشتن. چون چیزی که اوزه به پیشنهاد داد کاملا متفاوت بود. اما جواب داده. از نظر من کلید موفقیتش خط هافبک هست، ایارامندی، ژابی پریتو و سوروتوسا، اینا باعث شدن تیم جواب بده. چه چیزی از نظر تو در مورد سوسیداد خاص هست؟

هانتر/ این یه چیز خوشحال و ناراحت کننده اس نه؟ چون کاملا با چیزی که در مورد ایارامندی گفتی موافقم. در رئال مادرید اوضاع بر وقف مرادش نبود درحالیکه اونقدر بازیکن خوبی هست که بتونه اونجا تاثیر بذاره. الان می تونیم تمام چیزایی که او رو هدف رئال کرد ببینیم. بازیکنای دور و برش زمان بیشتری روی توپ پیدا می کنن. می بره، رهبری می کنه، توپ رو خوب پخش می کنه، ایده هایی که الان از بازیکنای سوسیداد خواسته میشه، این که دیدیم چطوری بارسلونا رو از نظر فوتبالی پایین کشیده بودن. این اتفاق هیچ وقت نمیوفته مگه اینکه قلب تیم در وسط زمین اوضاع رو کنترل کنه. ایارامندی در جاگیری فوق العاده اس، باهوشه و تکنیک خیلی بالایی داره. احتمالا الان بهتر از موقعی بازی می کنه سوسیداد رو واسه رئال ترک کرده بود. تماشاش فوق العاده اس.

بلگه/ به نیمه پایینی جدول وقتی نگاه می کنی، سه تیم توجهت رو جلب می کنن. والنسیا، برای دلایل منفی. لگانس، یکی از معجزه های فصل تا اینجا. و اوساسونایی که کاملا نفرین شده به نظر میاد. سریع اول از والنسیا شروع کنیم، همه در مورد گری نویل نبود نه؟ یا پاکو آیستران یا پراندلی ... این تیم انگار داره رو یه مسیر منفی حرکت می کنه که خیلی سخته متوقف کردنش.

هانتر/ وقتی از نظر کنترل ورزشی خرید و فروش بازیکنارو  به خورخه مندس سپردن. وقتی پرزیدنت قبلی با عصبانیت باشگاه رو ترک کرد. می تونستی ببینی که یه چیزی اونجا اشتباست. بازیکنا صد در صدِ توانشون رو نمیزارن. مربیا اومدن و رفتن و اوضاع درست نشد. الانم سقوط کردن کاملا محتمله.

بلگه/ اوساسونا کاملا نفرین شده. هر چند چون اسمشون اوساسوناس آدم فکر نمی کنه در حالِ سقوط باشن چون خیلی وقته تو دسته اول اسپانیا هستن. اما الان دیگه پول ندارن. بازیکنارو قرضی میگیرن. بدونِ انریکه مارین دیگه اون خشونتی که از تیم سراغ داشتیم رو هم ندارن. هیچ راهی وجود نداره با 7 امتیاز نجات پیدا کنن، نه؟

هانتر/ من عاشق ال سدارم. (ورزشگاه اوساسونا) عاشق اینم که بعضی اوقات نیم فصل دوم بازیکنا و هوادارا با هم متحد میشن و می گن اوضاع رو با خشونت و ارادمون درست می کنیم. اگه یه ورزشگاه تو اسپانیا باشه که بتونه با بازیکنا همراه بشه و تیم رو نجات بده، اون ال سدار هست.

بلگه/ اما برای من ... تیمِ فصل و مربیِ فصل ... آسیر گاریتانو ... کاری که داره با لگانس می کنه بی نظیره. خارج از منطقه سقوط، با تیمی که هنرمندانه روش کار شده. این فوق العاده اس، گاریتانو یه جادوگره! 6 سال پیش در اولین شغلش به عنوان سرمربی، کسایی که تو فوتبال اسپانیا شغل نداشتن رو تمرین می داد. حالا داره با لگانس کاریو می کنه که جادوییه. اونا شگفت انگیز نیستن، فوتبال زیبایی ارائه نمیدن، اما شکی نیست که داره از تمام پتانسیل بازیکناش استفاده می کنه. با من موافقی که لیاقت این همه تعریف رو داره؟

هانتر/ با اون همه تعریفی که تو کردی فکر کنم اگه مخالفت کنم، از توی صفحه میای یه مشت میزنی تو صورتم. و من لیاقتِ اون مشت رو دارم. وقتی چنین اتفاقی میفته، اونم تو زمانی که دیدیم ایبار هم کار مشابهی کرده، و لوانته هم در سال های قبل، این گواهی بر کیفیت مربیگری در اسپانیا هست. که به طور کلی بهتره. مربیا تخصص بیشتری دارن. مربی های آکادمی ها بهترن. و الانم داریم اینو با لگانس میبینیم. و الان لگانس هم یه داستان رومانتیکه. و من شدیدا ترجیح می دم تیمی مثل اونارو جای ختافه تو لیگ داشته باشم. به خاطر شور و شوقی که تو اون منطقه کوچیک وجود داره. در مورد دستاورد ها و بهترین تیم سال، با انتخابت کاملا موافقم.

بلگه/ کریسمست مبارک گراهام، سال بعد باهات دوباره حرف می زنیم. و برای تمام شما ها بیننده های عزیز، جشن های خوبی بگیرید و سال بعد دوباره برگردید چون مسلما با داستان های بیشتری در مورد لالیگا اینجا خواهیم بود.  

۶    
آی اسپورت
2016-12-26 19:41:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر