فهرست
تیبو کورتوآ در رئال؛ از کابوس تا رویا
تیبو کورتوآ در رئال؛ از کابوس تا رویا

تیبو کورتوآ در رئال؛ از کابوس تا رویا

آی اسپورت - تیبو کورتوآ در دیدار نهایی سوپرجام مقابل اتلتیکو مادرید نیز بهترین بازیکن تیم زین‌الدین زیدان بود و به نوعی سهم ویژه‌ای در قهرمانی کهکشانی‌ها ایفا کرد تا روز‌های تلخ گذشته را به فراموشی بسپارد.

بازگشت به مادرید بعد از چهار سال

کورتوا در سال ۲۰۱۴ و بعد از یک دوره فوق العاده موفق در اتلتیکو مادرید، از این تیم جدا شد و به چلسی پیوست. این دروازه‌بان بلژیکی دو بار با تیم لندنی به مقام قهرمانی لیگ برتر دست یافت، اما با این وجود همواره از علاقه خود برای بازگشت به مادرید صحبت می‌کرد؛ همسر و فرزندان کورتوا با او به لندن نیامده بودند و این دروازه‌بان مجبور بود چند وقت یک بار برای دیدار با خانواده اش به مادرید سفر کند. موضوعی که امری دشوار برای او به حساب می‌آمد. از سمت دیگر رئال‌مادرید به دنبال یک دروازه‌بان جوان برای دوره بعد از کیلور ناواس بود و همین موضوع نیز باعث شد که کورتوا در سال ۲۰۱۸ با قراردادی به ارزش ۴۰ میلیون راهی رئال‌مادرید شود؛ تیمی که رقیب سنتی اتلتیکو مادریدی به حساب می‌آمد که کورتوا سال‌های فوق العاده‌ای را در آن پشت سر گذاشته بود و البته شاید تلخ‌ترین خاطره دوران فوتبالش هم به تقابل با همین رئال برمی‌گشت. جایی که او در فینال لیسبون به عنوان دروازه‌بان تیم دیگو سیمئونه به میدان رفت و اتلتیکو با یک شکست تلخ و دراماتیک دستش از جام کوتاه ماند.

رقابت سخت با ناواس محبوب

پیش از آمدن کورتوا به رئال‌مادرید، کیلور ناواس کاستاریکایی به عنوان دروازه‌بان اصلی کهکشانی‌ها به حساب می‌آمد. ناواس موفق شده بود با رئال سه مقام قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا کسب کند و به همین خاطر به بازیکن محبوب هواداران تبدیل شده بود؛ موضوعی که کار کورتوا را برای رقابت با او دشوار می‌کرد. با این وجود دروازه‌بان بلژیکی در فصل ۱۹-۲۰۱۸ گلر اصلی لس بلانکوس بود و تنها در مسابقات کوپا دل‌ری روی نیمکت می‌نشست. کورتوا، اما در فصل ۱۹-۲۰۱۸ روز‌های کابوس‌واری را پشت سر گذاشت و نتوانست با رئال‌مادرید افتخاری کسب کند تا سال اول حضور او در رئال به شکل تلخی به پایان برسد.

شب کابوس‌وار در سانتیاگو برنابئو

در تابستان ۲۰۱۹ کیلور ناواس از رئال‌مادرید جدا شد و به پاری‌سن‌ژرمن پیوست تا کورتوا به نوعی دروازه‌بان بی‌رقیب کهکشانی‌ها لقب بگیرد. فصل ۲۰-۲۰۱۹، اما باز هم به شکل کابوس‌واری برای کورتوا آغاز شد. تیم زیدان نتایج نسبتاً خوبی کسب می‌کرد، اما با این وجود آمار گل خورده بالای رئال فشار‌های زیادی را به کورتوا وارد کرده بود. تلخ‌ترین روز کورتوا در برنابئو، اما شاید به بازی این تیم در دور گروهی لیگ قهرمانان این فصل مقابل کلوب بروژ بر‌می‌گردد، جایی که رئال در همان دقایق ابتدایی با دو گل از حریف کم‌نام و نشان خود عقب افتاد تا جو سنگینی بر سانتیاگو برنابئو حاکم شود. هواداران رئال‌مادرید که از گل خوردن‌های پیاپی تیم‌شان به سطوح آمده بودند، نوک پیکان انتقادات خود را به سمت دروازه‌بان بلژیکی روانه کردند و هر بار که توپ در اختیار کورتوا قرار می‌گرفت، با هو کردن او و سوت زدن‌های مکرر این دروازه‌بان را تحت فشار قرار می‌دادند؛ اتفاقی که باعث شد بین دو نیمه کورتوا تعویض شود و جای خود را به آلفونس آرئولا بدهد. هر چند که زیدان بعد از آن بازی گفت کورتوا را به خاطر مصدومیت تعویض کرده است.

تبدیل شدن به فرشته نجات رئال‌مادرید

با وجود تمام انتقادات، زین‌الدین زیدان بار‌ها از دروازه‌بان بلژیکی تیمش حمایت کرد؛ حمایتی که البته نتیجه داد و کورتوا حالا موفق شده توانایی‌های خود را به خوبی به اثبات برساند. اوج کار کورتوا به دیدار پایانی سوپرجام اسپانیا برمی‌گردد که او با چند مهار استثنایی و البته گرفتن یک ضربه پنالتی کمک ویژه‌ای به قهرمانی رئال در این رقابت‌ها کرد. دروازه‌بان بلژیکی حالا با آمار ۵۶/۰ گل خورده در هر بازی بهترین آمار را در بین دروازه‌بانان تیم‌های لالیگایی در اختیار دارد. این در حالی است که بعد از او یان اوبلاک با آمار ۶۳/۰ گل خورده در هر بازی حضور دارد. کورتوا در ۱۲ بازی اخیر خود تنها سه گل دریافت کرده و به طور کلی در ۱۶ بازی ۹ گل وارد دروازه او شده است. اتفاقی که حالا هواداران رئال‌مادرید را به حضور یک سنگربان مطمئن درون دروازه این تیم امیدوار کرده است.

 

خبر ورزشی

     
آی اسپورت
2020-01-18 14:30:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر