فهرست
یادداشت روز: چند سئوال از یک مهدی رحمتی
یادداشت روز: چند سئوال از یک مهدی رحمتی

یادداشت روز: چند سئوال از یک مهدی رحمتی

سعید شمس

آی اسپورت – در شرایطی «کنار ماندن مهدی رحمتی از تیم ملی» به یکی از پر بحث‌ترین اتفاقهای فوتبال ایران تبدیل شده است که این همه حرف و حدیث به هیچ وجه با نگاه حرفه‌ای به فوتبال همخوانی ندارد. دروازه‌بان سابق تیم ملی در شرایطی این روز‌ها دنبال کورسوی امیدی برای پوشیدن پیراهن ملی است که به طور آشکار فقط «حضور در جام جهانی» برایش مهم است و برای اینکه بتواند این موقعیت را برای خود به وجود آورد، بی‌توجه به شرایط، فقط و فقط، تاکید می‌شود فقط به این فکر می‌کند که در برزیل درون دروازه تیم ملی قرار بگیرد و کاری به این ندارد که تحرکاتش چه تبعاتی می‌تواند در پی داشته باشد.

سئوال مشخص این است که «وقتی یک فوتبالیست به هر دلیل از تیم ملی کناره گیری می‌کند، چرا و با کدام استدلال انتظار داریم که سرمربی او را دوباره در فهرستش قرار دهد» آیا غیر این است که مهدی رحمتی خودش نخواست حضورش در تیم ملی تداوم داشته باشد، آن هم در شرایطی که شانس رفتن به جام جهانی به حداقل ممکن رسیده بود و تیم ملی به گلری که به زعم حامیانش بعد از عابدزاده بهترین است، احتیاج مبرمی داشت؟

سئوال بعدی این است که اگر تیم ملی به برزیلِ ۲۰۱۴ راه نمی‌یافت و قرار بر این بود که با کی روش خودش را برای جام ملت‌ها آماده کند، بازهم رحمتی این همه اصرار می‌کرد که دوباره به تیم ملی برگردانده شود یا فقط «حرص حضور در جام حهانی» که اتفاقا برای هر فوتبالیستی طبیعی است، باعث شده تا او بدون در نظر گرفتن منافع تیم ملی چنین جوی را راه بیاندازد؟

سئوال دیگر این است که اگر رحمتی به گفته خودش با کی روش مشکلی نداشت، چطور در روزهای آخر اسفند با گفتن اینکه «او در حد دستیاری است» سعی در تخریب وجهه سرمربی تیم ملی داشت. اگر، تاکید می‌شود اگر رحمتی حدس می‌زد که تیم ملی به جام جهانی راه پیدا می‌کند، بازهم کی روش را دستیار خطاب می‌کرد یا اصلا حاضر به کناره گیری می‌شد.؟ چه اینکه خیلی بر این باورند که او بعد از شکست خانگی برابر ازبکستان کمترین شانسی را برای رفتن به جام جهانی برای ایران قایل نبود و به همین دلیل ترجیح داد تا شریک «عدم صعود» نباشد.

سئوالی که این روز‌ها توسط کار‌شناسان مطرح می‌شود، این است که با توجه به عملکرد رحمتی در این چند ماه و گلهای ساده‌ای که خورده است، آیا می‌توان گفت که او برای شماره یک شدن صلاحیت بیشتری از رحمان احمدی‌ای دارد که یک تنه ۲۷۰ دقیقه دشوار را در روزهای حساس مقدماتی ایستادگی کرد، دارد یا می‌توان دانیال داوری که یکی از ۱۸ گلر فیکس بوندسلیگا بود را ضعیف تو از رحمتی دانست؟

سئوال بسیار مهم این است که آیا رحمتی که بهتر از هر کسی می‌داند، جام جهانی برایش تمام شده است، نمی‌داند و متوجه نیست که به وجود آمدن چنین فضایی باعث کاهش روحیه و اعتماد به نفس دروازه بانان حاضر در اردوی تیم ملی می‌شود، آن هم در آستانه شروع جام جهانی؟

و در پایان یک نکته: آقای رحمتی! در روزیکه از تیم ملی اعلام کناره گیری کردید، کارلوس کی روش در تهران و در محل فدراسیون فوتبال حضور داشت تا جلسه‌ای با تاج و کفاشیان برگزار کند و در واکنش به این تصمیم شما به خبرنگارن حاضر در محل فدراسیون گفت که «هم‌اکنون نمی‌خواهم در این باره صحبت کنم آمده‌ام تا درباره جلسه اظهار‌نظر کنم.» همچنین سرمربی تیم ملی دقیقا یک روز بعد در گفت‌و‌گویی تفصیلی با خبرگزاری فارس درباره شما اینطور گفت. «اصلا نباید هیچ صحبتی در مورد آن انجام دهم، نمی‌دانم این موضوع را باید جدی بگیرم یا نه، دلیل این تصمیم‌گیری رحمتی را نمی‌دانم و اینکه آیا به مسائل شخصی مربوط است یا خانوادگی، ولی اگر واقعیت داشته باشد ما باید به چنین تصمیمی احترام بگذاریم. ولی اگر به چیز دیگری مربوط می‌شود من در جریان آن نیستم و برای ما توضیحی نداده است و چون در جریان مشکلات دیگری نیستم نمی‌توانم بیشتر از این صحبتی داشته باشم. ولی اگر واقعیت داشته باشد که از تیم ملی خداحافظی کرده من برایش آرزوی موفقیت دارم! بنابراین از تیم ملی بیرون خواهد رفت.»

 پس آقای رحمتی! اینکه می‌گویید، سرمربی و دستیارانش در خارج بودند و امکان تماس نداشتم، خلاف واقعیت است و اگر کمی بیشتر فکر کنید، حتما متوجه اشتباه سهویتان در این خصوص خواهید شد.

     
آی اسپورت
2014-05-10 09:47:39
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر