فهرست
ترس و وحشت در بلاروس
ترس و وحشت در بلاروس

ترس و وحشت در بلاروس

آی‌اسپورت- و آنها همچنان بازی می‌کنند. فوتبال در گوشه و کنار جهان مدت‌هاست که کفش‌های غبارآلودش را آویزان کرده برای اینکه به مقابله با شیوع ویروس کرونا برود اما یک لیگ است که مثل قبل به کارش ادامه می‌دهد و با وجود افزایش میزان مرگ و میر همچنان به توپ لگد می‌زند.

لیگ برتر بلاروس یا ویشی شایا لیگا اگر بخواهید نام رسمی‌اش را بدانید، تنها رقابت فوتبال باقی مانده در اروپا و چهارمین در جهان در کنار نیکاراگوئه، بروندی و تاجیکستان است که هنوز درش را باز نگه داشته و با ویروس کرونا و اشاعه آن مشکلی ندارد.

«صادقانه می‌گویم غیرقابل درک است» این واکنش یوناس بائر هوفمان، دبیر کل اتحادیه جهانی بازیکنان موسوم به FIFPro است در برابر سرسختی و مقاومتی که تصمیم گیران برگزاری لیگ بلاروس به تعلیق این رقابت‌ها نشان می‌دهند.

اما آیا واقعا جای شگفتی است وقتی رئیس جمهور این کشور، الکساندر لوکاشنکو، ویروس کرونا را به تمسخر گرفت و آن را ناشی از «جنون و روان پریشی» دانست؟! او تجویز کرده برای اینکه از شر این بیماری که تا به حال جان ۶۰ هزار نفر را در سراسر جهان گرفته، به سونا بروند و صد میلی لیتر ودکا مصرف کنندبنابراین همه چیز در این کشور عادی است. این آخر هفته هر 16 تیم حاضر در لیگ سومین بازی فصل شان را انجام می‌دهند. شنبه شاختیور سولیگورسک با نمن به تساوی بدون گل رسید و باته بوریسوف - مشهورترین تیم بلاروس که نامش را در رقابت‌های اروپایی شنیده‌ایم- روخ برست را با یک گل شکست داد.

اما واقعاً تا کی می‌توانند ادامه دهند؟ هفته گذشته بلاروس نخستین قربانی مربوط به کرونا را داشت و ویکتور داشکویچ بازیگر ۷۵ ساله جان خود را از دست داد.

اوژنین رولوویچ مهاجم اف سی مینسک به دیلی میل می‌گوید: «دیوانگی محض است، ما تنها کسانی هستیم که داریم به بازی ادامه می‌دهیم. اینجا طوری رفتار می‌کنند که انگار چیز مهمی نیست و ما نباید بترسیم و نگران باشیم. اینجا یک ذهنیت عجیب وجود دارد که اگر شما از چیزی بترسید، انسان نیستید».

رولوویچ از مونته نگرو است و یکی از معدود بازیکنان شاغل در لیگ برتر بلاروس که انگلیسی صحبت می‌کند. در کشور خودش که نامزد و دختر ۱۱ ماهه اش در آن زندگی می‌کنند، بعد از ساعت هفت شب یا آخر هفته‌ها کسی اجازه تردد ندارد. در بلاروس اما هیچ محدودیت اجتماعی وجود ندارد فقط اینکه دست‌هایتان را بشویید و از تماس خودداری کنید. البته این در همه جا هست مگر زمین فوتبال.

رولوویچ ادامه می‌دهد: «تمرکز روی فوتبال واقعاً سخت است، شما نمی‌دانید بازیکنان دیگر کجا بوده‌اند و با چه کسانی تماس داشته‌اند. شما قرارداد دارید و نمی‌توانید بگویید بازی یا تمرین نمی‌کنم. از آن طرف هم خانواده و دوستان در کشورتان دائماً به شما توصیه می‌کنند مراقب خودتان باشید. شما بین دو موضوع متناقض گیر افتاده‌اید.» تنها رولوویچ چنین نظری ندارد، خودش می‌گوید: «فکر می‌کنم اگر بازیکنان حق رأی داشته باشند، ۹۰ درصدشان می‌گویند باید تمرین را تعطیل کنیم».

ژوائو ویلیام، مدافع برزیلی که برای تیم روخ برست بازی می‌کند، در مصاحبه با وبسایت تریبیونا در بلاروس اعتراف می‌کند که امیدوار است لیگ تعطیل شود: «من واقعاً ترسیده‌ام».

فدراسیون فوتبال بلاروس اصرار دارد که حتی یک باشگاه هم برای بازی نکردن ابراز تمایل نکرده است. الکساندر آلینیک سخنگوی این فدراسیون می‌گوید: «بازیکنان زیادی با رسانه‌ها ارتباط دارند اما نظرات متفاوت است و هر کس دیدگاه خودش را دارد. برخی بازیکنان نگرانی بیشتری دارند، برخی کمتر. در دو هفته ابتدایی بازی‌ها هیچ گزارشی دریافت نشده درباره اینکه یک بازیکن نخواهد بازی کند یا اردوی تیم را ترک کند.» با این وجود روی وبسایت رسمی باشگاه نمن گرودنو مصاحبه‌ای با مدافع کناری اهل سنت پترزبورگ این تیم، آندری واسیلیف ترتیب داده‌اند با این تیتر ترجمه شده از روسی که: «بازیکنان زیادی هستند که به شدت با ادامه مسابقات مخالف هستند».

او در این مصاحبه گفت: «اتفاق خیلی وحشتناکی است چون مردم دارند می‌میرند. واقعاً نظر من این است که مردم دسته دسته می‌میرند. وقتی می‌بینید تمام تورنمنت‌های ورزشی در سراسر جهان به حالت تعلیق در آمده، باید دوباره و سه باره برای ادامه مسابقات فکر کنید

البته در میان مقامات تصمیم گیرنده اراده‌ای شکل گرفته درباره اینکه تغییراتی در برنامه صورت گیرد اگر اوضاع بدتر شود. چند هفته قبل رئیس فدراسیون فوتبال بلاروس اعلام کرده بود هیچ شرایط خاصی وجود ندارد اما در مسابقات این هفته قبل از ورود هواداران به ورزشگاه دمای بدن آنها سنجیده می‌شود. در استادیوم‌ها مواد ضدعفونی کننده دست تعبیه شده و به هواداران گفته شده با فاصله مشخص نسبت به یکدیگر در ورزشگاه بنشینند. آلینیک توضیح می‌دهد: «مثل صفحه شطرنج. شاید سخت باشد اما این کاری است که تلاش می‌کنیم انجام دهیم. ما هر روز بر اساس آمار و اطلاعاتی که وزارتخانه‌های بهداشت و ورزش ارائه می‌کنند، تصمیم می‌گیریم. اگر اوضاع بدتر شود، اقدام متناسب با آن را انجام خواهیم داد

برخی باشگاه‌ها هم به صورت مستقل و خودمختار اقداماتی انجام داده‌اند. هواداران باشگاه نمن از هواداران دیگر تیم‌ها خواسته‌اند در مسابقات شرکت نکنند و گفته‌اند: «ما فکر می‌کنیم یک نفر دارد به ما دروغ می‌گوید.» باشگاه شاختیور سولیگورسک هم از هواداران مسن و نوجوان و بیمار خود درخواست کرد در بازی شنبه برابر نمن حاضر نشوند.

بازیکنان روخ برست هم قبل از بازی با باته بوریسوف از تی شرت‌هایی استفاده کردند که رویش نوشته بود: «ما برای تمام دنیا بازی می‌کنیم».

در حالی که تصمیم بلاروس برای ادامه مسابقات فوتبال خشم و حیرت بسیاری را بر انگیخته اما از طرف دیگر خیلی‌ها در جهان را متوجه لیگ این کشور کرده که هرگز مورد توجه نبوده. این لیگ ۱۰ قرارداد پخش در کشورهایی در اروپا امضا کرده استاف سی اسلاتسک حتی یک پیج ساخته برای دریافت کمک‌های مردمی از طریق چهار پول رایج دنیا از جمله دلار و یورو تا بتواند اسپانسر لازم را برای اجناس امضاشده خود پیدا کند.

آرتم سردیوک مهاجم اسلاتسک به دیلی میل می‌گوید: «من می‌خواهم بازی کنم چون در حال حاضر ما یکی از چند رقابت فوتبال در سراسر جهان هستیم که مردم می‌توانند تماشا کنند و در این موقعیت دشوار از آن لذت ببرند. من احساس امنیت می‌کنم چون باشگاه تمام اقدامات لازم را انجام داده. به ما ماسک و دستکش ایمن داده‌اند، تلاش می‌کنیم همه روز را در خانه باشیم مگر وقتی که تمرین یا بازی داریم. فکر می‌کنم سلامت ما دست خودمان باشد. گاهی وقت‌ها فکر می‌کنم ما کمی هم خوش‌شانس بوده‌ایم چون الان همه دنیا ما را نگاه می‌کنند و می‌توانیم خودمان را نشان دهیم. بعضی اوقات هم با خودم فکر می‌کنم که خدای من، این ویروس همه جا را گرفته و ما تنها کسانی هستیم که بازی می‌کنیم و خودمان را در معرض آن قرار می‌دهیم. از این یکی باید کمی ترسید»

منبع: دیلی میل

۲    
آی اسپورت
2020-04-06 19:44:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر