فهرست
عجله گواردیولا: فروشِ هارت اشتباه بود؟
عجله گواردیولا: فروشِ هارت اشتباه بود؟

عجله گواردیولا: فروشِ هارت اشتباه بود؟

آی اسپورت – مسلما در تابستان گواردیولا این حق را داشت تا بعد از ورودش، وضعیت دروازه سیتی را زیر سوال ببرد، هیچ مشکلی در آن نبود. در حقیقت از زمان رسمی شدنِ آمدنِ او به سیتی، این شایعه بوجود آمد که آینده هارت در سیتی تضمین شده نیست.

تیم های گواردیولا همیشه از یک دروازبانِ سوییپر استفاده کرده اند. دروازبانی که می تواند به عنوان یار یازدهم به تیم در حفظ توپ و طراحی حملات از عقب زمین کمک کند. هارت با تمام توانایی هایی که دارد، چنین دروازبانی نبود. او توانایی انجام سیو های کلیدی را دارد و تیم می تواند زیر فشار به او اعتماد کند، اما توپ پخش کردنِ او همیشه ناامید کننده بوده. او اغلب ضربات دروازه خود را به بیرون می فرستاد و حتی زمان هایی که خطر چندانی هم وجود نداشت به زیر توپ می زد. گواردیولا چنین چیزی نمی خواست.

بدون هیچ تردیدی براوو در این زمینه از هارت بهتر است. علی رغم زمان کوتاه و مسخره شده حضور او در سیتی، این مرد شیلیایی توانایی هایش را در پخش توپ نشان داده، هر چند این هم کاملا بی نقص نبوده. بار ها و بار ها دیده ایم که او توپ را به مدافع وسط یا کناری می رساند، اما دریافت کننده گزینه پاس مطمئنی را کنارش نمی بیند و مجبور است دوباره توپ را به دروازبان بدهد. این اتفاق حالا بار ها رخ می دهد. بعد از سه یا چهار پاس کوتاه در نهایت توپ باید براوو و مدافعان دور شود.

به ازای هر یک باری که سیتی موفق می شود حمله را از عقب شروع کند، 10 تا 15 بار توپ را از دست می دهد! با دور شدنِ توپ آن ها گل نمی خورند، اما نمی توان از این به عنوان یک مزیت یاد کرد. حالا برای گواردیولا کاملا روشن شده که خط دفاعش توانایی حفظ توپ را آنطور که خودش می خواهد ندارد.

این برای گواردیولا مشکلات زیادی درست کرده. او هارت، یکی از مهره های مورد علاقه هواداران را رد کرد و سعی کرد سبکی را اجرا کند که جواب نداده. و این باعث شده تا ضعف های براوو هایلایت شوند. دروازبانیِ او واقعا پرنوسان بوده. توانایی او در جمع کردن توپ های هوایی خنده دار جلوه می کند و او به عنوان دروازبان هیچ گونه اعتماد به نفسی به خط دفاع منتقل نمی کند.

در آخرین بازی برابر برنلی، سیتی علی رغم 10 نفره بودن با دو گل پیش بود و به نظر بازی را تحت کنترل داشت. اما چند توپ هوایی و مشت کردن های عجیب براوو باعث شد تا برنلی یکی از گل های خورده را جبران کند. سیتی در نهایت بازی را برد اما می توانست خیلی راحت تر و کم دردسر تر بازی را تمام کند.

هارت باز نخواهد گشت. اما این باعث نمی شود تا هواداران به بازگشتِ او فکر نکنند. این مود حالا وجود دارد که هر زمان هارت برای دور کردن سانتر از دروازه بیرون می آمد، حداقل توپ را به یک منطقه امن دور می کرد. او هم بعضا اشتباه می کرد، اما اعتماد به نفس بیشتری در او دیده می شد تا کار را انجام دهد. حالا هواداران منتظرند ببیند براوو بالاخره بهتر می شود یا نه.

حالا خیلی سخت نیست که ببینیم شاید سیتی در حل کردن مشکل دروازبانی اش کمی زیادی عجله کرده باشد. اگر گزینه های اصلی تیم جلو تر از براوو یعنی نویر و تر اشتگن در دسترس نبودند، شاید سیتی می تواند رویکردش را فعلا معطوف نقاط دیگر زمین کند. خریدنِ یک دروازبان که بازی با پایش خوب است می توانست اولین مشکلی نباشد که گواردیولا در این تابستان به سراغش می رود، مخصوصا وقتی مدافعانی نداشت که بازی با پای خیلی خوبی داشته باشند. آیا سیتی وضع بهتری نداشت اگر حداقل یک فصل دیگر با هارت سر می کرد؟

حالا اعتبار گواردیولا در سخت ترین چالش مربیگری اش به میان آمده و او باید با تصمیم هایی که می گیرد زندگی کند. شاید بهتر بود که او ماهیت فیزیکی تر لیگ را در نظر می گرفت و قبل از مشخص شدن سبک بازی اش، سریع به دنبال دروازبان نمی رفت.  در هر صورت همین الان هم او کمی سبک بازی اش را تغییر داده چون مدافعانی که می خواهد را ندارد. تصور کنید گواردیولا حالا حاضر بود چقدر هزینه کند تا شخصیت مانند هارت را درونِ دروازه داشته باشد.

۲ ۳  
آی اسپورت
2017-01-04 18:20:00
نظر دهید

۳ نظر
جاوید
پنجشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۵، ۰۹:۵۲
گواردیولا با این کارش میخواست خودشو خاص و متفاوت نشون بده و بگه سبک من حتی تو دروازه هم فرق داره ، کارش واقعا اشتباه بود ، دروازه بانی که چند سال با تیم اخت پیدا کرده و دفاع و هافبک ها بهش اعتماد کامل داشتن رو اخراج کرد و یه دروازه خیلی ضعیف گرفت که حتی یه بارم تو بارسا ندرخشید، کلا جو گیر شده فکر کرده همه جا میتونه مثه بارسایی که پازلش جور بود بدرخشه ... کلا آدمایی که میخوان خودشونو متفاوت و خاص نشون بدن شبیه احمقان !!!
۲
آرش
پنجشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۵، ۱۴:۳۲
یادمون باشه داریم در مورد هارت صحبت می کنیم المللی ازش بت نسازید به ضرص قاطع یک گلر معمولی و بدترین گلر تیم های ملی اروپایی بوده، یک تنه باعث حذف انگلیس از یورو شده و کلا خیلی مطمین و عالی نبوده حالا براوو بد کار کرده کسی نمی تونست پیش بینی کنه چون تا همین سال پیش تو بارسا نسبتا موفق بود وسوتی جو هارت نمی داد پپ باید از کجا می فهمید که براوو قراره امسال گند بزنه
۲ ۱
حمید
جمعه ۱۷ دی ۱۳۹۵، ۰۰:۰۳
هومممم.... به نظرت کمی یه طرفه قضاوت نمیکنی؟
آمار در مورد جو هارت خیلی روشنه
بیخود هم محبوب سیتیزنها نیست!
خودت که میدونی دروازبانها پتانسیل بالایی برای ایجاد تنفر روی سکوها دارن. نمونه روشنش سوشای خودمون. ولی هیچ دروازبان محبوبی بی کیفیت نیست و قطعا چیزای زیادی داره درست مثل عابدزاده که استقلالیها هم بهش احترام میزاشتن یا کاسیاس که بارسایی ها هم بیشتر از والدز قبولش داشتن!
به نظر از منظر طرفداری از پپ داری نقد میکنی. نه؟
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر