فهرست
امباپه: وارث تاج و تخت و توپ طلا
امباپه: وارث تاج و تخت و توپ طلا

امباپه: وارث تاج و تخت و توپ طلا

آی‌اسپورت – کیلین امباپه‌ی 19 ساله همین حالا در یک زمینه دست بالا نسبت به لیونل مسی و کریستیانو رونالدو پیدا کرده. امباپه خیلی زود به رویای فتح جام جهانی رسیده، جامی که همچنان بزرگ‌ترین حسرت مسی و رونالدو به شمار می‌آید.

نرسیدن به این افتخار همچنان شاید تنها نکته منفی کارنامه این دو ابر ستاره باشد. هنوز هم در بحث انتخاب بزرگ‌ترین بازیکن تاریخ فوتبال، از نظر خیلی‌ها پله و دیگو مارادونا از این منظر نسبت به مسی و رونالدو برتری پیدا می‌کنند. امباپه البته هنوز راه درازی برای اجازه وارد شدن به چنین بحثی پیش رو دارد، اما وقتی این اتفاق رخ دهد (که به نظر می‌رسد اجتناب‌ناپذیر باشد) او از همین حالا خیالش از بابت "ولی جام جهانی نبرده" راحت است.

امباپه مشخصا وارث تاج و تخت مسی و رونالدو است و بهترین گزینه برای تغییر نسل‌ها. آخرین تینیجری که قبل از مهاجم پاریس سن ژرمن در یک بازی جام جهانی دو گل زده بود، و مهمتر، آخرین تینیجری که در فینال جام جهانی گل زده بود، پله در 1958 در 17 سالگی بود. امباپه‌ی 19 ساله از همین حالا نام خودش را در تاریخ جام جهانی جاودانه کرده است.

وقتی داستان فرانسه، قهرمانِ جهان در سال 2018 نوشته شود، امباپه قطعا جایگاهی ویژه در آن خواهد داشت. اما داستان امباپه دو سال پیش شروع شده بود، وقتی او همراه با موناکو در چمپیونز لیگ درخشید و به نیمه نهایی این تورنمنت رسید و همچنین لیگ فرانسه را در حضور پاریس سن ژرمن به نظر شکست‌ناپذیر فتح کرد. همین درخشش پدیده‌ی آن زمان 17 ساله بود که باعث انتقال 160 میلیون یورویی‌اش به پاریس شد.

ریو فردیناند، ستاره سابق انگلیس و منچستر یونایتد، بعد از پایان فینال درباره امباپه چنین گفت: «او بازیکنی است که مسی و رونالدو باید تاج‌شان را بهش واگذار کنند. این پسر در سال‌های آینده به سادگی همیشه بین سه نفر اول برای کسب توپ طلا جا خواهد داشت. امباپه‌ی 19 ساله در حالی به جام جهانی آمد که نگاه‌های زیادی متوجهش بود. اما تصمیم‌گیری‌هایش عالی او در حساس‌ترین لحظات بازی‌ها نشان می‌دهد بلوغ فوتبالی‌اش بسیار بالاتر از سنش است.»

یورگن کلینزمن، قهرمان جام جهانی با آلمان در سال 1990، هم بعد از بازی این نکته را درباره امباپه گفت: «آنچه بیش از هر چیزی توجهم را جلب می‌کند حضور امباپه در تیمی است که مثل یک خانواده به نظر می‌رسد، تیم جوانی که انگار اما 10 سال است با هم هستند.»

برای درک اهمیت نکته‌ای که کلینزمن بهش اشاره می‌کند کافیست جام جهانی 2010 را به یاد بیاوریم، وقتی فرانسه از درون پاشید و در همان دور گروهی حذف شد. اما دشان از این بازیکنان جوان تیمی یک‌دست و متحد و هم‌دل ساخته و در این راه تازه از شکست بسیار تلخ یورو 2016 در کشور خودشان هم گذر کرده است.

در تاریخ تمام ادوار جام‌های جهانی تنها یک قهرمان با میانگین سنی پایین‌تری از این فرانسه داشته‌ایم، یعنی برزیل 1970. این تیم افسانه‌ای که پله را به عنوان بازیکنی باتجربه داشت، میانگین سنی‌اش 25 سال و 9 ماه بود. میانگین سنی فرانسه این دوره تنها یک ماه بزرگ‌تر است.

این تیم با توجه به ستاره‌های جوانی که دارد می‌تواند مثل اسپانیایِ مقطع 2008 تا 2012 بر فوتبال ملی حکفرمایی کند و مثل فرانسه 1998 که یورو 2000 را هم فتح کرد، فاتح دوگانه‌ی جهان و اروپا شود. برای این ستاره‌های جوان که همین حالا بر تخت سلطنت جهان فوتبال تکیه زده‌اند هیچ حد و حدودی برای موفقیت‌های آینده متصور نمی‌شود.

۴    
آی اسپورت
2018-07-16 16:32:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر