فهرست
یادداشت ویژه: انتخاب من کی روش نه رحمتی
یادداشت ویژه: انتخاب من کی روش نه رحمتی

یادداشت ویژه: انتخاب من کی روش نه رحمتی

آرش نصیری

آی اسپورت -همین الان برنامه ورزش از نگاه دو شروع شده است. مهمان برنامه در بخش خط قرمز سید مهدی رحمتی ست. دروازه بان بلند بالای استقلال، یکی از دلایل عمده موفقیت این تیم و سپاهان در سال های اخیر و یکی از بهترین دروازه بانان دو دهه اخیر ایران.

رحمتی هیچ چیزی ندارد که آدم از او خوشش نیاید. هم خوش قدو بالا و خوش قیافه است و هم خوش برخورد وبا شخصیت و حتی فکر می کنم پرسپولیس ها هم می توانند دوستش داشته باشند، مثل کسانی که طرفدار بارسا هستند اما مثل یک طرفدار پرو پا قرص ایکر کاسیاس را دوست دارند. رحمتی کلا خوب است اما یک بار که خیلی حالش خوب نبود و به دلایلی مغرور شده بود و یا هر دلیل دیگری که داشت، در بدترین شرایط تیم ملی گفت فعلا به تیم ملی نمی آیم. شرایط در آن زمان طوری بود که هیچ کس جرات نمی کرد ناز رحمتی را نکشد. تیم ملی در آستانه حذف بود و همه می دانستند این تیم به بهترین دروازه بان ده سال اخیر فوتبال ملی ما نیاز دارد و همه چیز دال بر این بود که اگر رحمتی ناز یا قهر یا هر چیز دیگری بکند، رئیس فدراسیون و همه واسطه می شوند که برگردد و حتی اگر مربی هم نپذیرد او را متقاعد می کنند که این تنها نسخه درمان تیم است....

اما یک مربی جهانی، حرفه ای، مغرور و کارکشته روی نیمکت تیم بود و گفت: نه و اتفاقا از این نه جواب گرفت. ورق تیم ملی برگشت و استادان که تا قبل از آن انسجام تیمی را بر نمی تافتند، منسجم و موفق پیش رفتند و برای اولین بار با اقتدار به جام جهانی راه یافتند. شما معتقدید این به تصمیم قاطعانه و شجاعانه کی روش ربطی نداشت؟ مربی حرفی زده و نتیجه گرفته که حتی اگر نتیجه نمی گرفت هم نباید حرفش شهید می شد.
***
شما معتقدید این به تصمیم قاطعانه و شجاعانه کی روش ربطی نداشت؟ من که می گویم خیلی هم ربط داشت چرا که اساسا تیم ما و کار گروهی ما و فرهنگ لاغر ورزشی ما و مدیریت نوپای تیم داری و سیستم مند فوتبالی ما این رفتارهای حرفه ای را کم دارد و افسوس و حسرتی که از عدم حضور مهدی رحمتی در تیم جام جهانی نصیب او و هوادارانش می شود یکی از پایه های رفتار حرفه ای بازیکنان تیم های ملی و باشگاهی ماست.  شما مگر همان هایی نیستید که همیشه از بازیکن سالاری و رفتار غیرحرفه ای بازیکنان و مدیران رده بالای تیم های ملی و  . . .ایراد می گیرید؟ پس چرا در یک چنین شرایطی پای حرف مربی نمی ایستید تا در تاریخ بماند و در پیشانی فوتبال ما حک شود که بازیکن یک تیم حق ندارد روی حرف مربی تیم حرف بزند و جایگاه و وظیفه خودش را بداند؟
اتفاقا فوتبال ما برای آینده اش همین کارها را کم دارد و اساسا کی روش کاری را کرد که هیچ مربی دیگری در آن شرایط توانش را نداشت. وقتی مربی بزرگ می آوریم باید توقع رفتارهای بزرگ از او داشته باشیم. بیخیال نتیجه حتی نتیجه تیم ملی، تیم ملی یک سمبل است و آنها الگوهای فرزندان ما و نماد جوانان ما هستند و باج دادن بد است و . . .
***
میثم زمان آبادی و رویکرد ژورنالیستی او و گروهشان در برنامه جذاب است اما این رفتارها قابل درک نیست مگر آنکه پشت این حرفها و مثلا حذف رحمتی از تیم ملی چیزهایی باشد که ما نمی دانیم و مثلا کی روش دنباله رو یک باند باشد و . .. که بعید است. این ماجرا منحصر به او و برنامه ورزش از نگاه دو نیست. همه هم و غم شان را گذاشته اند که کی روش را تحت فشار قرار دهند و رحمتی را به تیم ملی برگردانند. انگار ما قرار است آرژانتین و نیجریه را ببریم و همه چیز آماده است و فقط دروازه‌بان نداریم. انگار ما داوری و رحمان احمدی و سوشا مکانی و حتی حقیقی را نداریم که حدااقل ما کارنامه سه نفر اول را امسال دیده ایم که حتی اگر  فاصله شان با رحمتی خیلی زیاد هم بود فرقی نمی کرد. آقایان حرف حرف مربی ست و شما باید جانتان را بدهید تا او حرفش را به کرسی بنشاند. آقایان تیم ما و فوتبال ما دارد برای آینده کسب تجربه می کند و این هم مربوط به همان تجربه هایی ست که بایدکسب کند و بیاموزد.
***
یاد فیلم «حدس بزن چه کسی برای شام می‌آید» افتادم. سیدنی پوآتیه یک جوان خوش تیپ، دکتر و همه چیز تمام اما سیاهپوست است که یک روز تنها دخترزیبای یک روزنامه نگار کهنه کار به عنوان نامزدش به پدر معرفی می کند. این روزنامه نگار که نقشش را اسپنسر تریسی بازی می کند، عمری را درباره برابری انسان ها فارغ از رنگ پوست شان قلم زده اما حالا نمی تواند بپذیرد تنها دخترش زن یک پسر سیاه پوست شود. او آنقدر در این باره مبارزه کرده و حرف زده بود که دخترش مطمئن بود پدرش کوپکترین مشکلی با این وصلت نخواهد داشت و پدر به یک باره دربرابر همه قلمفرسایی ها و سخنرانی هایش قرار گرفته بود.
وقتی رفتاری می کنیم یادمان باشد چقدر قلمفرسایی کرده  و حرف زده ایم.


     
آی اسپورت
2014-05-10 22:29:28
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر