فهرست
۴گل تا عبور از ادینیو؛ سه آقای گلی متوالی از یک تیم
۴گل تا عبور از ادینیو؛ سه آقای گلی متوالی از یک تیم

۴گل تا عبور از ادینیو؛ سه آقای گلی متوالی از یک تیم

آی اسپورت - علی علیپور مرد اول خط حمله پرسپولیس است و با دو گلی که در آبادان زد فاصله خود با دیگر مدعیان کسب عنوان آقای گلی را بیشتر کرد و حالا صاحب شانس زیادی برای رسیدن به کفش طلای لیگ هفدهم است. فصل قبل تا مقطعی قابل توجه ساسان انصاری رقابتی شدید با مهدی طارمی داشت اما مدتی است علیپور خودش را از بقیه جدا کرده و سخت می‌توان تصور کرد بازیکنی غیر از او به‌عنوان آقای گلی برسد. اختلاف فعلی او با نفر دوم در جدول گلزنان به ۷ رسیده و با توجه به نوسان مهاجمان حاضر در این فهرست و تیم‌های‌شان بعید است علیپور آقای گل نشود. فصل قبل مهدی طارمی در پایان فصل ۱۸ گله شده بود و حالا علیپور ۷ هفته قبل از پایان فصل از آن عدد عبور کرده که می‌تواند یک دستاورد بزرگ باشد. البته طارمی دو فصل قبل یعنی در لیگ پانزدهم با ۱۶گل آقای گل لیگ شد و علیپور برای گذشتن از رکورد همبازی و زوج سابقش باید دو گل دیگر بزند که به نظر نمی‌رسد برایش چندان دشوار باشد.

قاتل صنعت؛ دبل در دبل

علیپور تا حالا موفق به هت‌تریک نشده اما چهارمین دبلش را در آبادان ثبت کرد. او پیش از این مقابل همین صنعت نفت، استقلال خوزستان و پیکان دو گل در یک بازی زده بود. همچنین بعد از سپاهان، صنعت دومین تیمی بود که رفت و برگشت از علیپور گل می‌خورد و قرار است به تعداد این تیم‌ها افزوده شود. علیپور این فصل ۴گل به صنعت نفت زده و قاتل این تیم شده.

آقای گلی با چند گل؟

شاید تا قبل از بازی با صنعت نفت، رسیدن علیپور به عدد ۲۰ گل در پایان فصل تا حدودی غیر قابل باور و دست نیافتنی است اما حالا فقط سه قدم به این رکورد مانده است. تاکنون هیچ پرسپولیسی در لیگ برتر در یک فصل موفق به زدن ۲۰ گل نشده و تنها یک بار فرشاد پیوس در فصل رویایی پرسپولیس در لیگ آزادگان سال ۱۳۷۳ این اتفاق مهم را ثبت کرده است. محسن خلیلی در لیگ هفتم و مهدی طارمی در لیگ پانزدهم ۲۰ گل زده‌اند و بهترین گلزنان پرسپولیس در یک فصل از تاریخ ۱۸ ساله لیگ برتر هستند که علیپور تنها با دو گل دیگر می‌تواند از آنها عبور کند. جالب اینجاست که در لیگ ۱۶ تیمی ادینیو در فصل ۹۲-۹۳ با ۲۰گل آقای گل شد و حالا علیپور 4 گل برای رد شدن از او نیاز دارد. رکورد بیشترین گل زده در لیگ برتر هم مربوط به فصل ۸۹-۹۰ است که رضا نوروزی با ۲۴گل آقای گل شد اما در لیگ ۱۸تیمی و با ۳۴بازی.

نشانه‌ای برای قهرمانی

پرسپولیس تا کنون سه بار آقای گل لیگ داشته و غیر از یکی دو بار دیگر تیم پرسپولیس هم در همان فصل قهرمان شده. محسن خلیلی در لیگ هفتم ۱۸ گل زد و کنار هادی اصغری مهاجم راه آهن در راس قله گلزنان ایستاد. در آن فصل پرسپولیس قهرمان شد.  فصل گذشته نیز مهدی طارمی آقای گل شد و پرسپولیس به قهرمانی رسید. دو فصل قبل هم طارمی آقای گل شده بود و پرسپولیس تنها به خاطر تفاضل گل جام را از دست داد که حالا با قانون جدید (احتساب بازی رودررو و نه تفاضل گل در شرایط برابری امتیاز) در آن فصل هم پرسپولیس قهرمان واقعی رقابت‌ها بوده.

یک رکورد استثنایی

تا کنون در تمام تاریخ لیگ از جام تخت جمشید تا الان سابقه نداشته که باشگاهی سه فصل متوالی عنوان آقای گلی را از آن خود کند. پیش از این در سال‌های ۴۹ و ۵۰ یک بار حسین کلانی و بار دیگر به طور مشترک کلانی و زنده‌یاد ایرانپاک این عنوان را به دست آوردند.
در همان جام زنده‌یاد غلامحسین مظلومی در سال ۵۲ و بار بعد همراه با عزیز اسپندار دو فصل متوالی آقای گل شد. در لیگ برتر این اتفاق برای رضا عنایتی و استقلال افتاد که در فصول ۸۳-۸۴ و ۸۴-۸۵ به این عنوان رسید. همچنین در فصول ۹۲-۹۳ و ۹۳-۹۴ تراکتورسازی با کریم انصاری فرد و لوسیانو ادینیو دو عنوان آقای گلی را از آن خود کردند اما حالا علیپور می‌تواند پرسپولیس را صاحب یک رکورد ویژه کند؛ سه آقای گلی در سه فصل متوالی.

ایران ورزشی

 

۹ ۶  
آی اسپورت
2018-02-10 14:32:00
نظر دهید

۶ نظر
پرسپولیس واقعی
شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۶، ۱۵:۵۰
بعد از آن برنامه ی نودی که طارمی و عادل باهم دوست شده بودند تنها آرزویم هفدهمین گل علی پور بود .
لدتی که از گل سپهر حیدری هم برایم شیرین تر است.
الان آروم آرومم.
Amin
شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۶، ۱۹:۵۹
آرامشت تو حلقم خخخخخخخ، بعد از 25 گل باید آروم بشی
۱
پرسپولیس واقعی
شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۶، ۲۰:۵۶
هفده گل یعنی کم شدن روی کسی که فکر می کرد از ترکیه برش گردوندند تا پرسپولیس را قهرمان کنه ،
یوسف
شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۶، ۱۶:۲۰
قهرمان واقعی!
اون سال همه میدونستن قانون چیه و استقلال خوزستان واقعی ترین قهرمان لیگ بود!
۱
شلغم شاغول بلعم باعور
شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۶، ۲۳:۱۱
اون سال داورها هفت امتیاز از پرسپولیس دزدیدند استقلال خوزستان قهرمان شد مام نایب قهرمان ولی خنده دار کیسه کشا بودن که تو رختکنشون جشن گرفته بودن میگفتن شانس آوردیم پرسپولیس قهرمان نشد
۵
90
شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۶، ۱۶:۴۰
معجزه پرسپولیسِ برانکو همینه هربازیکنی واسه پرسپولیس ناز کنه خودش ضرر میکنه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر