فهرست
یادداشت ویژه: پیگرینی، نقش اول قهرمانی احتمالی سیتی
یادداشت ویژه: پیگرینی، نقش اول قهرمانی احتمالی سیتی

یادداشت ویژه: پیگرینی، نقش اول قهرمانی احتمالی سیتی

جاناتان ویلسون

آی اسپورت - پیگرینی می تواند با گرفتن یک تساوی از وستهام در هفته ی آخر قهرمانی در لیگ برتر را تصاحب کند. این اولین قهرمانی پیگرینی در یک لیگ معتبر پس از قهرمانی با ریورپلاته در سال 2003 محسوب می شود.

البته پیگرینی باید از "لیز" خوردن های جرارد و سزار آزپلیکوئتا نیز ممنون باشد که امتیازات حساسی را از چلسی و لیورپول دور کرد. پیگرینی همچنین از هنرنمایی دوایت گیل در جریان تساوی 3-3 پالاس مقابل لیورپول نیز باید تشکر کند. 

http://www.spherasports.com/files/Guardiola%20Pellegrini%20Barcelona%20Real%20Madrid.jpgمانوئل بسیار بد شانس بود که در فصل 2009-2010 با یکی از بهترین تیم های بارسا در طول تاریخ در یک لیگ قرار گرفت. او نتوانست بر پپ گواردولا چیره شود تا بارسلونا قهرمان لا لیگا شود.

اما همیشه تنها نباید سرمربیان را در صورت کسب جام، موفق قلمداد کرد. مربی اسبق رئال سوسیداد "خوانما لیلو" اظهار نظر جالبی دارد: " هیچ فردی به مسیر و پروسه ای که طی می شود نگاه نمی کند. تنها نتیجه و ظاهر امر است که مهم قلمداد می شود. در یک کورس قهرمانی شما می توانید مدت ها در رده ی نخست قرار داده باشید و فاصله ی خوبی از بقیه ی رقبا پیدا کنید، اما تنها چند متر مانده به پایان خط احتمال سقوط و از دست دادن افتخار وجود دارد. آیا آن گاه شما خود را بازنده ی مطلق قلمداد خواهید کرد؟ شما به خوبی تلاش کرده اید و مسافت زیادی را طی کرده اید. شما تنها پایان بدی داشته اید، نمی توان همه چیز را زیر سوال برد."

پیگرینی نیز زمانی که به سیتی آمد، افتخار چندانی در سطح اول فوتبال اروپا نداشت. قهرمانی های او در آرژانتین یا اکوادور ضمانت خوبی برای موفقیت در جزیره محسوب نمی شدند. علاوه بر این او بیش از 60 سال سن داشت و بسیاری بر این عقیده بودند که نمی تواند خودش را با شرایط جدید و متفاوت لیگ انگلستان وفق دهد.

اما تنها نباید به "کسب افتخار" توجه کرد. پیگرینی در هر تیمی که مربی گری کرده، موفق بوده است. تیم های او همیشه نمایش خوبی از خود ارائه کرده اند و تا آخرین لحظه هیچ گاه دست از تلاش بر نداشتند. از یونورسیداد شیلی گرفته که پیگرینی با آن ها در سال 1995 قهرمان لیگ شیلی شد تا قهرمانی در لیگ اکوادور در سال 1999. او همراه با سن لورنزو و ریورپلاته نیز قهرمان لیگ آرژانتین شده است.

اوج کار او اما صعود به نیمه نهایی لیگ قهرمانان با تیم کم نام و نشان ویارئال بود. شاید اگر خوان رومن ریکلمه آن پنالتی نفرین شده را به گل تبدیل می کرد، دیگر کسی نمی توانست پیگرینی را فاقد اعتبار لازم برای موفقیت در لیگ های بزرگ جلوه دهد.

پیگرینی جدا از مسائل فنی توانست آرامش خوبی را نیز در سیتی حاکم کند. سیتی در زمان روبرتو مانچینی مملوء از مسائل حاشیه ای بود اما پیگرینی مربی است که از لحاظ روحی و روانی بسیار قدرتمند است و از آرامش خوبی برخوردار است. نحوه ی برخورد او با حرکات ناشایست آلن پاردیو سرمربی نیوکاسل، شاید مهم ترین مثال برای بیان این مطلب باشد.

http://static.guim.co.uk/sys-images/Sport/Pix/columnists/2013/7/12/1373640241617/Manuel-Pellegrini-008.jpg

در ماه فوریه فصل گذشته، زمانی که مالاگا در برابر سوسیداد شکست خورد پیگرینی به شیلی پرواز کرد. تنها در این زمان بود که بازیکنان مالاگا متوجه شدند که پدر او چند روز قبل از دنیا رفته است!! پیگرینی در عین ناباوری این مسئله را مخفی نگه داشته بود و به کار خود ادامه می داد تا خللی در آماده سازی تیم پیش نیاید!!

زمانی که مانوئل پیگرینی در سن 33 سالگی فوتبال را کنار گذاشت بالافاصله کار مربی گری را شروع نکرد. او ترجیح داد تا به کمک آسیب دیدگان زلزله ی سال 1985 در شهر "آلگاروبو" شیلی بشتابد. بازیکنانی که با او کار کرده اند همیشه بر صداقت بیان و رفتار او تاکید داشته اند. همیشه ترجیح داده است تا با توضیح دادن علت تصمیم هایش، بازیکنان را قانع کند. بازیکنان زیادی از جمله آنتونیو والنسیا، دیگو فورلان، رود ون نیستلروی، ایسکو، ژولیو باپتیستا و سانتی کازولا همواره از نقش مهم پیگرینی در روند فوتبالی خود صحبت کرده اند. شاید آخرین بازیکن از این لیست نیز ادین ژکو باشد. بازیکنی که زیر نظر پیگرینی توانست 16 گل در این فصل از رقابت های لیگ برتر به ثمر برساند.

سبک مربی گری پیگرینی همیشه انعطاف پذیر بوده است. او هیچ گاه متکی به سیتمی خاص نبوده، تیم های او همواره به خوبی با 3 سیستم 2-4-4، 1-3-2-4 و حتی 3-3-4 ارتباط بر قرار کرده اند. برای مثال او در مالاگا بیشتر تکیه بر سبک دفاع و ضد حمله داشت در حالی که در ویارئال با وجود بازیکن خلاقی همچون خوان رومن ریکلمه، شرایط متفاوت بود.

http://images.football365.com/13/11/800x600/Man-City-v-Tottenham-Manuel-Pellegrini_3040968.jpgپیگرینی علاقه ی خاصی به مهاجمان فیزیکی و قدرتی در نوک خط حمله دارد. به همین دلیل همیشه اعتبار خاصی برای امثال نگردو یا ژکو قائل بوده است. با این حال همان طور که گفته شد او سبک های متفاوتی از فوتبال را ارائه می دهد. زمانی که او در لیگ اکوادور قهرمان شد، میانگین 1.38 گل در هر بازی را از تیم خود به ثبت رساند. اما تیم های او در لیگ آرژانتین بسیار هجومی تر بودند، ریورپلاته و سن لورنزو در هر بازی میانگین بیش از 2.2 گل را از خود ثبت کردند. پیگرینی این فصل در سیتی میانگین خارق العاده 2.7 گل را ثبت کرده است.

مانوئل پیگرینی یکشنبه عصر می تواند به پیر ترین مربی از سال 1984 به بعد تبدیل شود که توانسته قهرمان لیگ برتر انگلستان شود. او در اولین فصل حضورش می تواند فاتح 2 جام همراه با سیتی شود که آماری عالی محسوب می شود. هر چند شکست در برابر بایرن مونیخ و بارسلونا دراروپا نشان داد که او برای فصل آینده باید تمرکز بیشتری در کارهای دفاعی تیمش داشته باشد.

پیگرینی این فصل تیمی را ساخت که همچون همیشه شایسته ی تحسین است. قهرمانی او با سیتی در لیگ برتر باعث خواهد شد تا دیگر فردی در دنیای فوتبال نتواند به او برچست "عدم اعتبار"  بزند.

ترجمه: شهاب شهابی

     
آی اسپورت
2014-05-11 18:10:52
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر