فهرست

پورحیدری: نامجو و شاهرخ مربی بزرگی نشدند چون در خانه نشستند /امیر یک استثناست / از آمدن جواد زرینچه استقبال می کنم

آی اسپورت- در روزهایی که باشگاه استقلال در بلاتکلیفی محض به سر می برد و مدیران باشگاه به شکل فله لی تغییر خواهند کرد، امیر قلعه نویی در جستجوی مسیری است که احتمالا به ماندش در استقلال ختم می شود و تب و تاب انتخاب دستیارانش برای فصل اینده.

از گوشته و کنار خبر می رسد در صورتی که قلعه نویی با چراغ سبز وزرات ورزش مواجه شود به احتمال زیاد جواد زرینچه دستار اول او خواهد بود و تمایل ضمنی زرینچه برای همکاری با قلعه نویی احتمال تشکیل زوج قلعه نویی و زرینچه در استقلال را تشدید کرده است.

منصور پورحیدری عضو سابق هیات مدیره استقلال که گفته می شود یکی از فوتبالی های هیات مدیره جدید باشگاه خواهد بود، از بازگشت جواد زرینچه به استقلال استقبال می کند و می گوید:« بدون شک در این موارد تصمیم گیرنده اصلی امیر است و او باید دستیارانش را خودش انتخاب کند.جواد بازیکن ملی پوش و بزرگی بوده علاوه بر اینکه سالها پیراهن استقلال را پوشیده و به عنوان یک استقلالی قدیمی و با تعصب شناخته می شود. علاوه بر اینکه جواد کار مربیگری و در کار مربیگری آدم تازه کاری نیست.در مورد آمدن جواد اصلا بحثی نیست و شخصا از آمدنش استقبال می کنم. اگر شاگردان قدیمی ام بیایند و در کادر فنی استقلال کمک کنند خوشحال می شوم.»

جواد زرینچه یکی از چند بازیکن محبوب استقلال در دهه 60 است که در مقایسه با امیر قلعه نویی مقبولیت و محبوبیت بیشتری نزد تماشاگران متعصب آبی داشتند اما در عرصه مربیگری مجال خودنمایی پیدا نکردند. بازیکنانی مثل او ، مجید نامجو مطلق، شاهرخ و شاهین بیانی و چندین و چند ستاره دیگر سالهای نه چندان دور استقلال پس از آویختن کفش ها به کنج عزلت رفتند و فوتبال پررمز و راز ایران فرصت عرض اندام کردن به آنها نداد.

اما قلعه نویی مسیر رسیدن به قله را در کمترین زمان ممکن طی کرد. منصور پورحیدری درباره دلایل ناکامی همنسلان قلعه نویی در مسیر مربیگری می گوید:«  بازیکنانی مثل مجید نامجو به جای تقلا کردن در خانه نشستند و هر کاری را نپذیرفتند. در هر صورت برای تبدیل شدن به یک مربی موفق شرایط هم باید مهیا شود. امیر اما در دروان بازیکنی هم باهوش بود هم مدیر. بقیه هم خوب بود اما به نظرم امیر یک استثنا بود. او بازیکن توانمندی بود اما فضای کار کردن در کسوت مربیگری کمی پیچیده تر است و شما باید از هر موقعیتی حداکثر استفاده را بکنی. به نظرم امیر این کار را کرد و به همین دلیل موفق است.»مرد سر و گرم چشیده فوتبال ایران در حالی استفاده از موقعیت را راه اصلی رسیدن به موفقیت در عرصه مربیگری می داند که تماشاگر معمولی فوتبال و حتی مردم کوچه و بازار هم می دانند حشر و نشر با سیاسیون مسیر صعب العبور رسیدن به قله را برای هر مربی و مدیری هموار می کند.

منصور خان اما چنین فرضیه ای را رد می کند:« اگر کسی دوره های مربیگری را پشت سر بگذارد و به قول معروف دم سیاسیون را هم ببیند اما جوهره مربیگری نداشته باشد نمی تواند در این سطح مثل امیر و خیلی از مربیان دیگر موفق عمل کند. حمایت افراد بانفوذ درصد بسیار کمی در موفقیت یک مربی تاثیر دارد و شخصا نمی پذیرم که یک مربی صرفا بواسطه لابی با سیاسیون در کارش موفق باشد. همین الان مربیانی مثل حسین فرکی و یحیی گل محمدی را داریم که تنها بواسطه استفاده درست از موقعیتی که نصیب شان در مسیر موفقیت قرار گرفته اند.  به نظرم جواد هم مربی جوانی است و باید از فرصتی که احتمالا نصیبش خواهد شد نهایت استفاده را ببرد.»

پورحیدری درباره بقا یا عزل قلعه نویی از نیمکت استقلال هم صحبت کرد:« باید تا مشخص شدن ترکیب هیات مدیره باشگاه صبر کنیم. من دو روز قبل با امیر صحبت کردم و متوجه شدم که قلبا دوست دارد در استقلال بماند اما باید ببینیم او تا چه حد می تواند با مدیرعامل بعدی ارتباط برقرار کند و خواسته هایش تا چه حد برآورده می شود.»

     
آی اسپورت
2014-05-11 17:39:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر