فهرست
دوستان برانکو، دشمنان کی‌روش؛ جایزه خوش‌رفتاری
دوستان برانکو، دشمنان کی‌روش؛ جایزه خوش‌رفتاری

دوستان برانکو، دشمنان کی‌روش؛ جایزه خوش‌رفتاری

آی اسپورت - ممکن است کارلوس کی‌روش از نظر فنی مربی بزرگتری نسبت به برانکو ایوانکوویچ باشد و در قیاس با سرمربی پرسپولیس از رزومه پربارتری بهره ببرد. به هر حال او سال‌ها مغز متفکر الکس فرگوسن در زمینه استراتژی‌های دفاعی بوده و سرمربیگری در رئال مادرید را هم تجربه کرده؛ باشگاهی چنان بزرگ که حتی مربیان ناکامش هم به صرف «انتخاب» برای چنین جایگاهی از اعتبار مضاعف در دنیای فوتبال برخوردار می‌شوند. شاید این مسایل باعث شود کی‌روش از نظر استانداردهای مربیگری در جایگاهی بالاتر از برانکو قرار بگیرد، اما در حوزه مسایل اخلاقی و رفتاری دشوار بتوان چنین مزیتی برای مرد پرتغالی قائل شد. قطعا برانکو هم عیب و ایرادهای زیادی دارد، اما واقعیت آن است که مربی کروات غالبا در برخوردهای اجتماعی و حرفه‌ای‌اش شخصیتی آرام‌تر دارد و به ندرت در پی آن است که با کسی از در تندخویی و تحقیر در بیاید.

الان 7سال از حضور کی‌روش در ایران می‌گذرد و برانکو هم با احتساب سال‌های مربیگری و سرمربیگری‌اش در تیم‌ملی، مجموعا حدود 10سال در ایران کار کرده؛ بنابراین حالا دیگر قضاوت درمورد اینکه کدام‌یک از این دو مربی خوش‌خلق‌تر و خونگرم‌تر هستند، کار چندان سختی نیست، اما بیایید برای اینکه در دام قضاوت‌های احساسی و جانبدارانه گرفتار نشویم، پای خودمان را از این بازی بیرون بکشیم و رفتار کی‌روش و برانکو را با هموطنان‌شان مقایسه کنیم؛ آنجا که آوردگاه جام‌جهانی مجال خوبی برای قیاس این دو نفر در اختیارمان قرار داد. آنچه ظرف یک ماه گذشته اتفاق افتاد، تفاوت‌های بنیادین رفتاری بین کی‌روش و برانکو را آشکار می‌کرد؛ آنجا که سرمربی پرتغالی با هموطنان خودش و حتی شاگردان قدیمی‌اش هم دچار مشکلات شدید شد، اما بین برانکو و آن دسته از کروات‌هایی که او را از نزدیک می‌شناختند، صرفا رابطه‌ای مبتنی بر احترام و محبت دو جانبه شکل گرفت.

کی‌روش حین و بعد از بازی ایران و پرتغال قشنگ از خجالت بازیکنان حریف در آمد. به‌ویژه حملات زننده او به کوارشما و رونالدو که در مورد بازیکن اول به مشاجره دو نفره در فضای مجازی کشید، واقعا زشت و ناامید کننده بود. کی‌روش حتی با فرناندو سانتوس، سرمربی تیم‌ملی پرتغال و دوست قدیمی‌اش هم به مشکل خورد و خوش‌وبش آخر بازی به محل گله‌گذاری مربی حریف تبدیل شد. کارلوس که قبل از حضور در ایران روی نیمکت همین تیم پرتغال می‌نشسته، از اینکه تقریبا هیچکدام از شاگردان قدیمی‌اش برای احوالپرسی به او نزدیک نشده‌اند ابراز ناراحتی کرد. اگر فکر می‌کنید کی‌روش تیم کشورش را به‌سود ایران فدا کرد و همه این دلخوری‌ها صرفا بابت تعصب کارلوس به تیم ایران به‌وجود آمده، احتمالا در اشتباه هستید. فقط کافی است برگردید و ببینید یکی مثل روی کین به‌عنوان شاگرد قدیمی‌تر کی‌روش در همه این سال‌ها چطور درمورد او صحبت کرده و چرا هیچ‌گاه احترام چندانی برای این مربی قائل نبوده.

در نقطه مقابل اما برانکو با اینکه شخصا در جام‌جهانی حاضر نبود، روزهای فوق‌العاده‌ای را همزمان با این تورنمنت تجربه کرد. تیم‌ملی کرواسی که حداقل 8بازیکن آن سابقه کار با برانکو را داشتند، در این مسابقات خوش درخشید و همه چشم‌ها را خیره کرد. از سوی دیگر سرمربی محبوب و مورد تایید او یعنی زلاتکو دالیچ هم عملکردی عالی در جام بیست‌ویکم داشت. پیش از این بزرگترین افتخار ملی فوتبال کرواسی، کسب مقام سومی در جام‌جهانی 98 فرانسه بود که خود برانکو در کادرفنی آن تیم حضور داشت، اما ایوانکوویچ از شکسته شدن آن رکورد استثنایی توسط دالیچ استقبال کرد و بارها در این مسیر برای همکار جوان‌ترش پالس‌های مثبت فرستاد. جالب‌تر اینکه دالیچ در مقطعی –حداقل در سطح رسانه‌های کرواسی- رقیب برانکو برای فتح نیمکت تیم‌ملی بود که این رقابت را از پروفسور برد، اما حتی این شکست هم رویه برانکو را تغییر نداد. نهایتا دالیچ بعد از کسب عنوان نایب‌قهرمانی جهان از روسیه برای برانکو در پرسپولیس آرزوی موفقیت کرد، همان‌طور که لوکا مودریچ هم در میکس‌زون فینال با افتخار در مورد دوران شاگردی‌اش نزد برانکو سخن گفت. دالیچ پدیده جام و مودریچ بهترین بازیکن جام بودند و هر دو با احترام از مردی یاد کردند که با پرچم کرواسی از پای تلویزیون با همه شور و اشتیاق تیم کشورش را تشویق می‌کرد. بله؛ شاید کی‌روش از نظر فنی مربی بهتری نسبت به برانکو باشد، اما همه چیز همین نیست. واقعا همین نیست.

۱۱۰ ۱۹  
آی اسپورت
2018-07-20 17:07:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۹ نظر
saeed
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷، ۱۷:۳۹
خودتو جر نده تنها جایی که به برانکو تیم میدن ایرانه اونم لنگ پیزوری
.
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷، ۲۰:۵۵
کیسه کشا حاضر بودین ضربدری یه دست و یه پا نداشته باشید ولی یه مربی بابرنامه مثل برانکو رو داشته باشید عجالتا با شفر دلال خوش بگذرونید چون هنوز روزهای بدتری براتون در راهه
pers
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷، ۱۷:۴۲
هم کیروش هم برانکو مربی های خوبی هستن هر دو هم بین هواداران پرسپولیس محبوب بودن ولی قلم به دست های عشق کیروش و عشق برانکو با خدا کردنشون همه چی رو بهم زدن البته که منفعت هست تو این دوقطبی ها برا ی عده .. ولی تیم ملی و پرسپولیس تو این بین آسیب دیدن.ـ.
علی پرسپولیسی
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷، ۱۸:۳۱
بهروش چرا از رو ترس مینویسی؟ واقعا اعتقادت اینه که کیروش از نظر فنی مربی بزرگ تریه از برانکو؟ نکنید این کارا رو . صادقانه بنویس و نترس. میدونم فحشت میدن ولی وظیفت اینه که چیزی که حداقل از نظر خودت دروغه رو به عنوان حقیقت ننویسی .
vaheed
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷، ۱۸:۳۴
استعداد ناب فوتبالی برانکو رو بلازویچ بزرگ کشف کرد جوانی پرکار و بسیار با استعداد وتحصلیکرده در کشور کرواسی توسط بلازویچ ب تیم ملی اورده شده هرچند دستیار اول سرمربی کذواسی در جام جهلنی نودوهشت بود ولی تمام کارها از انالیزوری تا تاکتیکات ،برانکو نقش داشت بعدها بلزویچ گفت ک در نودوهشت فرانسه از انالیزها برانکو فهمیدم ک ایشان مربی بزرگی میشوذ در ایران هم دستیار اول بلزویچ بود در کرواسی خیلی برانکو رو دوست دارنذ ودر شهر زادگاهش خیلی محبوب هستش
برانکو صاحب یکی از مدرنترین مدرسه فوتبال در کرواسی رو دارد ک کودکان بی سرپرست و کم درامد رایگان فوتبال رو اموزش می دهند برانکو در چندین خیریه هم عضوي فعالي هس .
امید از تفت
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷، ۱۸:۴۱
کیروش از نظر فنی قطعاً بهتر از برانکو نیست و برانکو در ارائه بازی هجومی و آمادگی و پرورش بازیکنان عالی است. ولی وقتی به رزومه و سابقه نگاه می کنیم می بینیم کیروش مربی بزرگتری است چون در تیمهای بزرگتری مربی گری کرده و با توجه به همون رزومه مربی بی اخلاقی است چون در همه جا با خیلی ها درگیر شده و در نهایت در هیچ تیمی بیش از دو سال نتونسته دوام بیاره و "اخراج" شده. حتی در امارات هم اخراج شده. یه موضوع دیگه: به کارنامه کیروش در جام جهانی 2010 نگاه کنید. با ساحل عاج و برزیل مساوی کرد و به لطف گل باران تیم نگون بخت کره شمالی صعود کرد. یعنی اگه بجای کره شمالی یه تیم کمی بهتر بود پرتغال پرستاره در همون بازی گروهی حذف میشد. در مرحله بعد هم که با اسپانیا حذف شد. ولی پرتغال بعد از کیروش بهتر عمل کرد و قهرمان اروپا هم شد.
آرش6
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷، ۱۸:۵۶
الان شقایق میاد یه فحش نامه برات مینویسه به خر کیروش گفتی یابو
علیرضا
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷، ۱۹:۱۸
آقای بهروش اینجانب به عنوان یک هوادار دو آتشه پرسپولیس طی سی سال هواداری می خواستم عرض کنم خدمتتون که از روزنامه نگار قلم دستی چون شما دور از انتظار می دانم بدون شناخت از تفاوت های خلقی و روحی افراد چنین پیش داوری کنید! به گمان من مافیای پشت پرده فوتبال در جهان از سویی و همچنین سوءمدیریت ها و کاهلی ها و خوش خیالی های بیشتر نامدیران داخلی و احساساتی شدن هواداران متعصب باشگاهی مانع توسعه زیرساخت ها و برنامه ریزی ها به شکلی واقع بینانه و تاثیر گذار بوده است. اگرچه منکر شگرد خاص جنگ های روانی مربیان زندگی کرده در مکتب فوتبال لیگ جزیره نمیشم و این رو از رفتار آرسن ونگر، کونته، مورینیو و حتا گواردویلا هم می توانید ببنید، اما فراموش نکنید اگر جنگ های کی روش نبود، نه فدراسیون ایران زیربار بازپس دادن زمین مرکز مهم "پک" به تیم های ملی نمی رفت. در واقع کی روش چنان برای حقوق بازیکنان تیم ملی جنگیده که اون ها باور کرده اند کی روش برای اونا می جگه مقابل مدیرانی که فقط پشت میز نشین هستند. بماند که اخلاق پاستوریزه مربیان کروات دلیل بر خوش نیتی اون ها نیست؛ کما اینکه چه بسا با این شگرد فقط حقوق مالی خود را دریافت می کنند و به خاطر انجام نکات ظریفی که به موفقیت تیم های تحت نظرشون دست کم در کشوری مانند ایران کمک میکنه با مدیران و کارفرماهای حقوق دهنده مجادله نمی کنند و سیاسایانه یا مصلحت اندیشانه به منافع مالی خود می اندیشند و بس.
حسین اهوازی
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷، ۱۹:۳۸
بعنوان یک استقلالی معتقدم کیروش انسانی مغرور و لج باز و حیوانی درنده خو است که البته دانش فوتبالی خوبی دارد
۸
فرهاد
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷، ۲۰:۱۰
الان می خواستی بگی این دو تا با هم عکس گرفتند؟ خودت ذوق کردی خواستی به بقیه هم نشان دهی عکس را؟ برانکو اگر بازیکن ساز بود و مربی ، 10 سال از عمرش را در ایران نمی گذراند
۶ ۳
00
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷، ۲۰:۵۶
چرا کیروش 8 سال از عمرش رو ایران گذروند؟؟؟؟؟؟؟
....
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷، ۲۱:۱۶
چون دوبار با افتخار تیم‌رو برد جام جهانی چون جلوی ادمهای شارلاتانی که امثال تو حمایتشون میکنن وایساد چون پدیده شوم بلزیکن سالاری رو در هم کوبید.چون پته ی امثال برانکو رو ریخت رو اب.تو عادت به سیستمی داری که توش خیانت موج بزنه .تو وامثال تو برا کریمی دست میزنید که خودش پاش رو پوست موزه ولی ادای رابین هود در میاره.میلیارد میایارد پول از همین فوتبال رفته تو جیب گشنه گداهایی مثل کریمی و چند تا احمق مثل تو ذوقش میکنن.برو فکر نون باش که خربزه آبه
//
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷، ۱۰:۱۷
احمق تر از هوادارای کیسه؟؟؟؟؟ شوفر اومد ایران و به محض ورود فهمید با چه جماعتی شل مغزی طرفه . شروع کرد به مصاحبه های توهمی اینکه تو اروپا همه از کیسه حرف میزنن شماها هم خرکیف الان معلوم شده طرف دلاله مدیربرنامه های تیام هم افشا کرد. باشه فقط کیسه جماعت خوبه حوصله توضیح بیشتر ندارم چون تو ، هم نمیفهمی زمان بگذره خودتون متوجه میشین
۴
کاوه
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷، ۲۳:۵۸
ادای انصاف در نیار برادر! این چه مقایسه ایه؟ ایران با پرتقال همگروه بود در «جام جهانی»! تنش بین دو‌ تیم همگروه قسمتی از بازی‌ هاست. بازیکنای پرتقال و کیروش در حساس‌ترین بازی جام جهانی برای هر دو‌تیم در دور مقدماتی روبروی هم قرار گرفتن. برانکو اینجا در تهران دعای خیر و گود لاک میده به هموطناش در جام جهانی! چطور اینارو با هم مقایسه میکنی و ادعای بی طرفیت میشه!؟؟؟؟ اخلاق با مردمداری فرق داره برادر، بیدار شو.
ژنرال
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷، ۰۰:۴۶
واقعا اين مقايسه خاله زنكى بود و بعيد بود كه در سايت خوب آى اسپورت از آن استفاده شود
۴
جی کی
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷، ۰۱:۳۶
مزخرف مزخرف
انشا یک بچه مدرسه ای
۳
معین
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷، ۰۶:۲۵
بهروش باباچان برادرم عزیزم خود برانکو دیگه فعلا بی خیال شده الهی فدای برانکو بشی ای ذوب شده در عشق برانکو ای داغون ای خل و چل خود برانکو فعلا کشیده به سیبیلاش ول کرده شاه بخشیده شمای شاقلی هم ببخش غائه بخوابه آخه انقدر مجیزگویی برانکو هم دیگه تو تاریخ تملق و دستمال یزدی بی سابقست والا و بالله!
۵
بهزاد
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷، ۰۸:۵۸
تو فوتبال علم و تجربه و نتیجه گیری مهمه. وگرنه الهی قمشه ای هم از نظر اخلاق در جایگاه بالاتری از کی روش قرار میگیره
۳
ایرانی
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷، ۱۱:۳۵
قدما‌گفتند‌از‌آن‌‌بترس‌که‌سر‌به‌تو‌دارد‌جناب‌برانکو‌مارخوش‌خط‌وخاله
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر