فهرست
افسوس برای یک خاطره؛ زمین تمرین پاس پاساژ شد
افسوس برای یک خاطره؛ زمین تمرین پاس پاساژ شد

افسوس برای یک خاطره؛ زمین تمرین پاس پاساژ شد

آی اسپورت - پاس تهران سال‌ها پیش (در حدود بیست سال) یعنی آن روزها که لیگ آزادگان بالاترین سطح فوتبال باشگاهی در ایران محسوب می‌شد در زمینی در منطقه نازی آباد تمرین می‌کرد. در مجموعه کاج یا پلیس سابق. کمی آن طرف‌تر هم مجموعه ورزشی مرغوبکار بود که محل تمرین استقلالی‌ها بود. به همین دلیل این منطقه از نظر ورزشی اهمیت زیادی داشت. آن روزها تمرین پاس با حضور بازیکنانی مثل جواد نکونام، خداداد عزیزی و وحید هاشمیان دیدنی بود. تعدادی از علاقمندان به فوتبال هر روز برای تماشای تمرین این ستاره‌ها به زمین پلیس می‌رفتند. البته به دلیل نزدیک بودن محل تمرین استقلال به این زمین، طبیعتا استقبال از تمرین استقلالی‌ها بیشتر بود. با این وجود چند نفری پای ثابت تمرین پاس بودند. اما یک روز ناگهان دیگر پاسی‌ها به این زمین نیامدند و برای تمرین به جای دیگری رفتند. زمین پلیس ناگهان سوت و کور شد. سرایدار و نگهبان این زمین تا چند سال از آن مراقبت می‌کرد. اما با درگذشت او زمین چمن تبدیل به پاتوق معتادان و خلافکاران شد. زمین بسیار وسیع این مجموعه که شامل چند سالن و چند هکتار زمین بلا استفاده هم می‌شد بعد از چند سال فروخته شد. آن هم با قیمتی بسیار نازل. اولین کار خریدار جدید هم خراب کردن زمین و کوبیدن ساختمان‌هایش بود. از سال 92 ساخت یک مجموعه بزرگ تجاری تفریحی و ورزشی در این زمین شروع شده و طبق اطلاعات خبرنگار سازندگی کار ساخت این مجموعه قرار است تا شهریور 97 به پایان برسد. این مجموعه 10 طبقه‌ای شامل چند طبقه پارکینگ، واحدهای تجاری، هایپر مارکت، پردیس سینمایی و یک طبقه سالن‌های ورزشی خواهد بود. یکی از کسبه قدیمی که همسایه این مجتمع است در این باره به خبرنگار سازندگی گفت: «در سال‌های اول که زمین چمن خراب شد مردم منطقه کمی ناراحت بودند. با اینکه تمرین پاس در این منطقه اذیت‌شان می‌کرد. سر وصدای زیادی داشتند. صدای فحش‌های‌شان آزار دهنده بود. توپ‌هایشان بارها شیشه‌های همسایه را شکسته بود. مردم از این اتفاقات ناراحت بودند اما چه می‌شد کرد. فوتبال را دوست داشتند. پاس هم آن روزها تیم خیلی خوبی بود. اما بازیکنان هم انگار از اینکه در این زمین تمرین می‌کردند راضی نبودند. با ماشین‌های مدل بالای‌شان می‌آمدند و جلوی منزل همسایه‌ها پارک می‌کردند. بعضا هم به ماشین‌های‌شان آسیب می‌رسید و دعوا راه می‌افتاد. اما از یک روزی دیگر خبری از آن‌ها نشد.»

اما حالا چطور؟ الان هم همسایه‌ها ناراضی‌اند؟ حسرت آن روزها را نمی‌خورند؟ همسایه قدیمی می‌گوید: «راستش الان دیگر ناراحت نیستیم. حتی برعکس، خیلی‌های‌مان خوشحال هم هستیم. به هر حال الان ارزش ملک این اطراف بالاتر رفته! همین مغازه‌های داخل پاساژ را پارسال متری 55 میلیون می‌فروختند. اما امسال تا 65 میلیون هم رسید. بیشتر واحدها هم به فروش رفته. حتی شاید ملک ما را هم با قیمت خوبی بخرند!‌ این منطقه ملک تجاری هم زیاد دارد و پر رفت و آمد است. حتی اگر ملک ما را هم نخرند اوضاع برای کسبه اینجا بهتر می‌شود. می‌دانید چیست؟ الان دیگر مثل بیست سال پیش نیست. قبلا زندگی راحت می‌چرخید. دل و دماغ فوتبال هم داشتیم. اما الان اوضاع اقتصادی خوب نیست. مردم اینجا هم دیده‌اند که با افتتاح این مرکز تجاری رونق کسب و کارشان بیشتر می‌شود. به همین دلیل دیگر کسی به این که اینجا روزی محل تمرین ستاره‌هایی خداداد و نکونام و هاشمیان بوده فکر نمی‌کنند.»

قبلا از این اتفاق‌ها که می‌افتاد صدای همه درمی‌آمد. وقتی خبر خراب شدن یک زمین چمن به قصد ساخت پاساژ در هر نقطه‌ای از تهران به گوش می‌رسید همه اعتراض می‌کردند. از خود فوتبالیست‌ها گرفته تا مدیران و مردم. اما الان دیگر هیچ کس ککش نمی‌گزد. تازه این داستان مربوط به زمین تمرین پاس است. تیمی که یک بار قهرمان آسیا شده است.

روزنامه سازندگی

۸    
آی اسپورت
2018-02-21 18:06:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر