فهرست
مهدی رحمتی، گوشت قربانی فوتبال  ایرانی
مهدی رحمتی، گوشت قربانی فوتبال ایرانی

مهدی رحمتی، گوشت قربانی فوتبال ایرانی

آی اسپورت- 
یک-کارلوس کی روش یک مربی حرفه ای است. این جمله برای گوش شما آشناست. دستیار اول سرآلکس فرگوسن، سرمربی سابق رئال مادرید و تیم ملی پرتغال و چند تیم ملی دیگر، مطمئنا می داند که باید چکار کند. می داند چطور باید تیمش را از بحران خارج می کند. می داند چطور باید سر بازیکن و دستیار و تدارکات و سرپرست و مدیر و رئیس فدراسیون هم داد و هوار کند. می داند چطور پول حرفه ای بگیرد و می داند که باید چطور نظم و ترتیب را در تیمش برقرار کند. داشتن مربی که بازیکن سالار نیست، برای فوتبال ایران غنیمت است.هیچ فکر کرده اید که ما اصلا مربی که با بازیکن سالاری مبارزه کند در فوتبالمان به چشم دیده ایم؟ یکی شان چشم از جهان فروبسته، مرحوم پرویز دهداری مبارزه کرد و تاوانش راهم داد اما یک نسل از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال ایران به میراث گذاشت. بهترین مربیان ایران هم نتوانسته اند با بازیکن سالاری مبارزه کنند، امیرقلعه نویی دو فصل و نیم فرهاد مجیدی را تحمل کرد، با مجتبی جباری هم همین کار را کرد، در سپاهان هم کاظمیان را تحمل کرد. در تراکتورسازی همینطور. علی دایی با پیام صادقیان و محسن مسلمان و امید عالیشاه درست مثل قلعه نویی عمل کرد. همین آقای فرکی باعث و بانی خط نخوردن علی کریمی در جام جهانی 2006 شد، در حالی که برانکو او را به دلیل بی انضباطی خط زده بود، اما کریمی در جام جهانی با لگد به یادماندنی اش به کلمن آب، خاطره ای تلخ به جا گذاشت. عوارض بازیکن سالاری را فوتبال ایران همیشه باید پرداخت کند.

دو-کی روش بازیکن سالار نیست. او وقتی دید بازیکنان ایرانی کیفیت مدنظر او را ندارند، به سراغ ایرانی های دورگه و خارج از کشور رفت. فدراسیون را مجاب کرد که اگر می خواهند ایران به جام جهانی صعود کند، باید اشکان دژاگه و رضا قوچان نژاد باشند. دیدید که چطور اشکان دژاگه در بازی مقابل کره جنوبی در تهران پایه گذار گل جواد نکونام شد و رضا قوچان نژادچطور در سه بازی آخر مقابل قطر و لبنان و کره جنوبی ناجی فوتبال ایران لقب گرفت. کی روش بازیکن سالار نیست، چون می داند که امه ژاکه سرمربی تیم ملی فرانسه در جام جهانی 1998 مقابل همه هجمه های رسانه های فرانسوی برای عدم دعوت از اریک کانتونا، بازیکن افسانه ای تیم منچستریونایتد ایستاد و او را دعوت نکرد و در نهایت این فرانسه بود که برزیل را در فینال سه بر صفر درهم کوبید.

سه- ماجرا خیلی ساده است. کی روش با باندبازی در تیم ملی مبارزه می کند. او یک باند می خواهد حتی اگر جواد نکونام سردسته اش باشد. او ترجیح می دهد بازیکنان در یک باند 25 نفره باشند تا اینکه چندین و چند باند در تیم ملی باشد. رحمتی و عقیلی اگر با جواد نکونام قهر هم بودند، اما هر دو فکر نمی کردند که ایران به جام جهانی 2014 صعود کند، وگرنه هرگز خداحافظی نمی کردند. مهدی رحمتی رفت و رحمان احمدی به قول برخی قد کوتاه مقابل کره در اولسان یادو خاطره عابدزاده ملبورن 97 را زنده کرد.مهدی رحمتی حالا گوشت قربانی فوتبال ایرانی است. فوتبال ایرانی که آمیخته با احساس و رفاقت و مرام است و بازیکنان تیم ها با هم قهر هستند اما در یک تیم بازی می کنند و بعضی وقتها ممکن است به هم پاس هم ندهند. یادتان هست علی دایی می گفت در جام جهانی 2006 آلمان، مهدی مهدوی کیا و علی کریمی در چشمانش نگاه می کردند و به او پاس نمی دادند؟ این جمله می تواند آینه تمام نمای فوتبال ایرانی باشد.
 

چهار- راستی می دانستید مهدی رحمتی و امیرحسین صادقی دو سال با هم قهر هستند؟ به نظر شما کی روش، مثل امیرقلعه نویی حاضر است به دروازه بانی بازی بدهد که با اولین مدافع تیمش قهر است؟ این است فوتبال ایرانی دوستان! کی روش راست می گوید. حق مهدی رحمتی این است که پس از جام جهانی به تیم ملی دعوت شود، چون احتمالا آن وقت کارلوس کی روشی دیگر در کار نیست.

  ۱  
آی اسپورت
2014-05-12 12:55:14
نظر دهید
۱ نظر
مطهر
پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۳، ۱۶:۱۸
مزخرف
رحمتی سالار کیروش و شما
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر