فهرست
یادداشت روز: در نقد فهرست نهایی برزیل برای جام جهانی؛ اشتباه اول «فیل»
یادداشت روز: در نقد فهرست نهایی برزیل برای جام جهانی؛ اشتباه اول «فیل»

یادداشت روز: در نقد فهرست نهایی برزیل برای جام جهانی؛ اشتباه اول «فیل»

آی اسپورت- برای آرزوها و توقعات مردم برزیل انتهایی را نمی شود متصور بود.حالا که تیمشان در خانه هم باید به میدان می رود، این توقعات چند برابر شده است. مطمئنا هیچ عنوانی به جز قهرمانی نمی تواند مردم پر توقع برزیل را راضی کند و بعید است حتی نایب قهرمانی هم به مذاق این هواداران خوش بیاید.
لیست نهایی تیم ملی برزیل اعلام شد و لوئیس فیلیپه اسکولاری مردان خودش را برای حرکت در مسیر پر استرس و پر فشار جام جهانی انتخاب کرد. اما سوالات و مسائل زیادی پیرامون این لیست وجود دارد و عده ای معتقدند اسکولاری می توانست نفرات بهتری را برای حضور در جام جهانی انتخاب کند.


سبک اسکولاری چه خواهد بود؟
از میان 7 هافبکی که اسکولاری برای تیمش انتخاب کرده، 4 بازیکن به شکل منحصر به فردی شبیه به یکدیگر هستند. حتی اگر جزئی تر نگاه کنیم از میان این 4 نفر نیز می شود 2 بازیکن یافت که در واقع سبک بازیشان کپی برابر اصلی از یکدیگر است!! فرناندینیو و پائولینیو همانند سیبی هستند که از وسط به دو قسمت مساوی تقسیم شده باشند!! ویلیان، اسکار و هرنانس تنها هافبک های اسکولاری در میانه ی میدان هستند که دارای نبوغ و خلاقیت فردی هستند. برزیلی که زمانی در میانه ی میدان مجموعه ای از تکنیکی ترین بازیکنان دنیا را در اختیار داشت در خانه و در سال 2014 تمام نبوغش روی دوش افرادی همچون هرنانس باید باشد!! باید توجه داشت که تماشاگران متعصب برزیلی تنها به دنبال «نتیجه» نیستند. آن ها انتظار تماشای فوتبالی هجومی و زیبا از تیمشان را دارند. اما به نظر می رسد اسکولاری چندان با این ایده موافق نباشد، او تیمش را مملوء از بازیکنانی در میانه ی زمین کرده است که بیشتر توانایی «اداره» بازی را دارند. بعید است اسکار یا ویلیان بتوانند به تنهایی در میانه ی زمین «ژوگوبونیتو» را پایه ریزی کنند.http://imguol.com/2013/03/23/23mar2013---hulk-kaka-hernanes-e-diego-costa-brincam-durante-o-aquecimento-no-ultimo-treino-da-selecao-brasileira-em-genebra-na-suica-1364046053710_1920x1080.jpgچرا کاکا نیست؟ چرا هرنانس هست؟

انتخاب بازیکنی همچون هرنانس و چشم پوشی از تجربه و نبوغ کاکا شاید یکی از عجیب ترین انتخاب های اسکولاری باشد. هرنانس بازیکن خوبی است اما اسکولاری برای تیمش باید به دنبال بهترین ها باشد. هافبک فعلی اینتر و سابق لاتزیو، در 30 بازی که این فصل برای این دو تیم انجام داده تنها توانسته 4 گل بزند و 6 پاس گل نیز تقدیم هم تیمی هایش کند. کاکا در فصل جاری علی رغم فراز و نشیب هایی که داشت باز هم «کاکا بودن» خودش را نشان داد و توانست در 28 بازی 7 گل بزند و 6 پاس گل نیز برای هم تیمی هایش ارسال کند. باید توجه داشت که توانایی ها کاکا در بازی سازی و خلق موقعیت به هیچ وجه قابل مقایسه با هرنانس نیست.
مورد عجیب لوکاس مورا
دعوت نکردن لوکاس مورا حتی از مسئله ی کاکا - هرنانس نیز عجیب تر است. اسکولاری تیمش را مملوء از هافبک دفاعی هایی یک شکل کرده اما جواهری همچون لوکاس مورا را به تیم دعوت نکرده است. مورا در این فصل علی رغم اینکه با توجه به ترافیک بالای بازیکن در پی اس جی، نتوانسته به طور ثابت در اکثر بازی ها به میدان رود اما 17 پاس گل برای هم تیمی هایش ارسال کرده است. آماری که برای یک بازیکن تعویضی حقیقتا فوق العاده است.http://footballmanagerstory.com/scout/wp-content/uploads/2014/03/fm-2014-player-profile-of-lucas-moura.jpg


مورا با توانایی های فردی که دارد می توانست در لحظات بحرانی به یاری اسکولاری بشتابد، اما اسکولاری خیلی ساده  دست رد به سینه ی این یاری زد!! «فیل بزرگ» می توانست با کم کردن یک بازیکن از میان پائولینیو، فرناندینیو و گوستاوو، لوکاس مورا را همراه خود به جام جهانی ببرد تا «نبوغ» یشتری به تیمش اضافه کند.
فیلیپه لوئیس - ماکسول
ترجیح دادن ماکسول به فیلیپه لوئیس از دیگر مسائل مبهم لیست اسکولاری است. ماکسول لزوما دفاع چپ ثابت تیمش نیز در رقابت های این فصل نبوده در حالی که فیلیپه لوئیس یکی از ارکان موفقیت های این فصل اتلتیکو مادرید محسوب می شود. گرچه تا حدی می توان ماکسول را از لحاظ هجومی نسبت به فیلیپه برتر دانست اما باید پذیرفت که فیلیپه در کارهای تدافعی یک سر و گردن نسبت به ماکسول در وضعیت بهتری قرار دارد. با توجه به اینکه احتمالا مارسلو دفاع چپ ثابت تیم در برزیل خواهد بود، اسکولاری می توانست با انتخاب فیلیپه لوئیس در شرایط حساس، وضعیت دفاعی تیمش را با به میدان فرستادن او بهتر کند.

گرچه مربی اختیار تام دارد که هر بازیکنی را همراه خودش به جام جهانی ببرد اما باید پذیرفت که لیست اعلام شده توسط اسکولاری جای نقد بسیار دارد. اسکولاری لیستی بسیار محتاطانه اعلام کرده است که بعید است بتواند دست کم مردم برزیل را در جام جهانی از لحاظ ارائه ی فوتبالی زیبا سیراب کند. اسکولاری اولین اشتباه را خیلی زود مرتکب شده است، حال باید دید این اشتباه تا چه حد می تواند عملکرد برزیل را در جام جهانی تحت الشعاع قرار دهد...

شهاب شهابی

     
آی اسپورت
2014-05-12 17:19:37
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر