فهرست
پیش بازی ایران- کره جنوبی/ مشت بر بازنده همیشگی
پیش بازی ایران- کره جنوبی/ مشت بر بازنده همیشگی

پیش بازی ایران- کره جنوبی/ مشت بر بازنده همیشگی

آی اسپورت- نبرد با کره جنوبی یادآور روزهای خوبی است که ما برابر این قدرت درجه یک قاره با کی روش داشته ایم؛ 3 برد یک بر صفر پیاپی که دو تایش در مقدماتی جام جهانی بوده و بدون خوردن حتی یک گل. رقیب همیشگی تیم ملی در یک چهارم جام ملتها، خاطرات تلخی را برای تیم ملی در سالهای 2000، 2007 و 2011 ایجاد کرد اما از آن طرف روزهای شیرین 1996 و 2004 را هم فراموش نکرده ایم. قصه مقدماتی جام جهانی اما چیز دیگری است. کره در 1978 به تیم قدرتمند حشمت مهاجرانی در هیچکدام از دو بازی رفت و برگشت نباخت اما درنهایت جهانی شدن تیم ملی را نظاره کرد. برای رسیدن به جام جهانی 1994، ایران و کره در اولین گام مرحله مقدماتی که به صورت متمرکز در دوحه برگزار می شود به مصاف هم رفتند و این کره ای ها بودند که با 3 گل تیم پروین را شکست دادند. درنهایت هم آنها راهی آمریکا شدند و ما حسرت خوردیم. دیگر با کره جنوبی برای رسیدن به جام جهانی مصافی نداشتیم تا اینکه تیم ملی برای رسیدن به آفریقای جنوبی با این قرعه روبرو شد. این بار قصه 1978 برعکس تکرار شد. هر دو بازی رفت و برگشت بدون برنده و با تساوی یک بر یک به پایان رسید ولی ما ماندیم و کره جنوبی به اولین جام جهانی قاره سیاه رفت. و از اینجا بود که دوئل غول ها در هر دوره استارت خورد و کپی برابر اصل جام ملتها را رقم زد. در مقدماتی جام جهانی 2014، تیم کی روش هر دو بازی رفت و برگشت را با یک گل برد و جهانی شد ولی کره هم با وجود این دو شکست، به برزیل رسید. و حالا دوباره ماییم و کره جنوبی و جام جهانی؛ راند اول 3شنبه هفته آینده در ورزشگاه آزادی.

 

مطلب مرتبط
بهترین فوتبالیست این ماه‌های آسیا فردا روی چمن آزادی توپ خواهد زد. سون هیونگ مین، پسر وایت‌هارت‌لین، جذاب، خوش‌انرژی، باهوش و متخصصِ بیشترین استفاده از کمترین ضربه به توپ. برای شکست‌دادن کره باید با چشم‌های همیشه باز، مرافبِ شوت‌های بدون دورخیزِ معروفِ سون باشیم. البته فراموش نکنیم تیم کی روش در هشت مسابقه اخیرش فقط یک گل خورده و در هر سه تقابل با کره جنوبی کلین شیت کرده.
۳۲    

درباره حریف : کره در سال 2016 تنها یک بار شکست خورده که با نتیجه 6 بر یک در دیداری دوستانه برابر اسپانیا بوده است. آنها 4 بازی را برده و یک تساوی هم برابر سوریه دارند. کره ای ها تیم سوم آسیا هستند و روی پله شماره 47 جهان نشسته اند.

 بازیکنان کره جنوبی: در لیست 23 نفره اشتلیکه برای بازی با قطر و ایران در 15 و 20 مهر نام 15 بازیکن شاغل در لیگ های خارجی دیده می شود؛ کیم سئونگ جیو (دروازه بان) در ویسل کوبه ژاپن، کیم جین هیه اون (دروازه بان) در سرزو اوزاکای ژاپن، اوه جائه سوک (مدافع) در گامبا اوزاکای ژاپن، هونگ جیونگ هو (مدافع) در جیانگ سوی چین، جان هیون سو (مدافع) در گوانگژوی چین، کیم کی هی (مدافع) در شانگهای شنهوای چین، کیم سونگ یوئنگ (هافبک) در سوانزی انگلیس، لی چونگ یونگ (هافبک) در کریستال پالاس انگلیس، کو جا چئول (هافبک) در آگزبورگ آلمان، جی دونگ وون (هافبک) در آگزبورگ آلمان، هان کوک یونگ (هافبک) در الغرافه قطر، نام تائه هی (هافبک) در لخویای قطر، جونگ وو یونگ (هافبک) در چونگ کینگ لیفان چین، سون هیونگ مین (مهاجم) در تاتنهام انگلیس و سوک هیون جون (مهاجم) در ترابوزان اسپور ترکیه.

 روی نیمکت: اولی اشتلیکه آلمانی روی نیمکت کره جنوبی نشسته است که در کارنامه اش یک شکست برابر ایران دیده می شود. اشتلیکه در کنار راینر بونهوف و مانفرد کالتز یک رکورد ویژه در دنیای فوتبال دارد؛ حضور در همه فینال های مهم باشگاهی قاره اروپا (شامل جام باشگاه ها، جام یوفا و جام برندگان جام) و فوتبال ملی یعنی جام جهانی و جام ملتهای اروپا. او از 5 سپتامبر 2014 به عنوان سرمربی تیم ملی کره جنوبی انتخاب شده و در 29 سرمربیگری اش 21 بار برده، 4 باخت دارد (3 بر یک به کاستاریکا، یک بر صفر به ایران، 2 بر یک به استرالیا و 6 بر یک برابر اسپانیا) و 4 مساوی. اشتلیکه با کره جنوبی نایب قهرمانی جام ملتهای سال 2015 و قهرمان بازیهای شرق آسیای سال 2015. در 29 حضور اشتلیکه روی نیمکت کره جنوبی، آنها فقط در 3 بازی موفق به زدن گل نشده اند که یکی برابر تیم ملی در دیداری دوستانه بوده است.

 تاریخچه: تیمهای ملی ایران و کره جنوبی تا به حال 28 بار به مصاف هم رفته اند شامل 12 برد برای تیم ملی و 9 پیروزی برای کره ای ها ضمن اینکه 7 بازی هم بدون برنده به پایان رسیده است. در مقدماتی جام جهانی، ایران و کره جنوبی 7 دوئل داشته اند که تیم ملی 2 تا را برده، کره تنها یک پیروزی دارد و 4 مساوی هم در کارنامه این دو تیم ثبت شده است. در تهران دو تیم 6 بازی کرده اند که تیم ملی هرگز نباخته و 4 پیروزی دارد. از میان بازیکنان فعلی تیم ملی، رضا قوچان نژاد، سردار آزمون و مسعود شجاعی سابقه زدن گل به کره جنوبی را دارند.

 نکته: 2 بهمن 1389 برای آخرین بار به کره باختیم. آن روز تیم ملی در بازی یک چهارم نهایی جام ملتهای آسیای 2011 با نتیجه یک بر صفر به کره جنوبی باخت؛ 2089 روز قبل. در 3 دوئل بعدی، تیم ملی همیشه یک بر صفر برنده بوده است. 24 مهر 1372 بود که در مقدماتی جام جهانی برای آخرین بار به کره جنوبی باختیم. آن روز تیم پروین در ورزشگاه خلیفه دوحه با 3 گل مغلوب کره ای شد؛ 8396 روز قبل. بعد از آن در 4 دوئل بعدی مان برابر کره در مقدماتی جام جهانی، 2 بار برنده شده و 2 بار مساوی کرده ایم.

 رکورد: 7 فروردین 1394 بود که تیم ملی برای آخرین بار شکست خورد. آن روز تیم کی روش با نتیجه 2 بر یک به سوئد باخت؛ 563 روز قبل. اول خرداد 1392 بود که تیم ملی برای آخرین بار زمین بازی با یک تیم آسیایی را بدون امتیاز ترک کرد. آن روز تیم ملی در مسقط با نتیجه 3 بر یک به عمان باخت؛ 1238 روز قبل. در این مدت تیم ملی طی 27 بازی با تیمهای آسیایی 22 بار برده و 5 بار مساوی کرده است. 24 آبان 1391 بود که تیم ملی برای آخرین بار زمین بازی با یک تیم آسیایی را در یک دیدار رسمی بدون گرفتن امتیاز ترک کرد. آن روز تیم ملی در مقدماتی جام جهانی یک بر صفر به ازبکستان باخت؛ 1427 روز قبل.

 طلسم: 18 خرداد 1395 آخرین باری بود که دروازه تیم ملی در یک بازی باز شد. آن روز، الکساندر ترایکوفسکی، مهاجم مقدونیه در پیروزی 3 بر یک تیم ملی دروازه بیرانوند را گشود؛ 126 روز قبل. تیم ملی 440 دقیقه است گل نخورده. 21 آبان 1394 بود که دروازه تیم ملی برای آخرین بار در یک بازی رسمی باز شد. آن روز، مکان ساپاروف بود که در پیروزی 3 بر یک تیم ملی تک گل ترکمنستان را وارد دروازه علیرضا حقیقی کرد؛ 334 روز قبل. دروازه تیم ملی طی 580 دقیقه اخیر در هیچ دیدار رسمی باز نشده است.

 اتفاق: بازیهای چهارم تیم ملی در تاریخ مراحل مقدماتی جام جهانی با نتایجی درخشان همراه بوده است. از مقدماتی جام جهانی 1974 تا دوره قبلی در سال 2014، تیم ملی در مراحل مقدماتی دو جام جهانی 1982 و 1986 شرکت نکرد. در 9 دوره دیگر، 1+7 بار در بازیهای چهارم برنده شدیم و در دو بازی دیگر هم شکست نخوردیم و مساوی کردیم. نکته جالب اینکه تمامی این بازیها هم در تهران برگزار شده است. در هر دو دوره اخیر یعنی در سالهای 2014 و 2010 درست مثل این دوره، بازی چهارم مان را برابر کره جنوبی در تهران برگزار کرده ایم با یک مساوی و یک برد.

 

۱ / ۶

دوئل: بازی امروز ایران و کره جنوبی، دوئل بهترین خطوط حمله و دفاع آسیاست. کره ای ها در 3 بازی قبلی شان 6 گل زده اند که بیشتر از 11 تیم دیگر این مرحله است. دروازه تیم ملی هم هنوز باز نشده که کمتر از تمام تیمهای دیگر این مرحله است.

 سوال: در تاریخچه دوئل های ایران و کره، هرگز تیمی نتوانسته در 4 بازی متوالی برنده شود. هر دو تیم پیش از این یک بار در شکست دادن دیگری، هت تریک کرده اند ولی کره در بازی چهارم، باخت و ایران، مساوی کرد. تیم ملی این طلسم را می شکند و «پوکر» می کند؟

 آمار: ایران و کره جنوبی، امروز برای ششمین بار در مهر ماه به دیدار هم می روند. در 5 دوئل قبلی، هر تیم 2 بار برنده شده و یک بازی هم با نتیجه مساوی به پایان رسیده است. ایران و کره جنوبی، امروز برای ششمین بار در روز بیستم ماه به دیدار هم می روند. در 5 دوئل قبلی، کره ای ها 3 بار برنده شده اند و تیم ملی یک بار. یک بازی هم بدون برنده به پایان رسیده است. یکی از 28 دوئل ایران و کره جنوبی دقیقا روز 20 مهر برگزار شده است. 20 مهر 1384 بود که تیم برانکو در یک بازی دوستانه برابر کره جنوبی در سئول قرار گرفت و با نتیجه 2 بر صفر باخت.

 داور: ریوجی ساتو از ژاپن قضاوت این بازی را برعهده دارد. داوری 39 ساله که در لیست 7 داور آسیایی کاندیدا برای حضور در جام جهانی روسیه قرار دارد. او تنها یک بار برای ایران سوت زده است؛ پیروزی یک بر صفر برابر امارات در آخرین بازی مرحله گروهی جام ملتهای 2015 در استرالیا.

۲ ۱  
آی اسپورت
2016-10-11 14:12:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید
۱ نظر
برزو
سه شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۵، ۱۵:۰۷
بازي صفر-صفر ميشه. ميگيد نه؟ ببينيد
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر