فهرست
مارسلو بیلسا غول فرانسوی را بیدار می کند؟
مارسلو بیلسا غول فرانسوی را بیدار می کند؟

مارسلو بیلسا غول فرانسوی را بیدار می کند؟

آی اسپورت- بالاخره مذاکرات میان مسئولان المپیک مارسی و مارسلو بیلسا نتیجه داد تا این مربی باتجربه آرژانتینی رسما سرمربی این باشگاه قدیمی و پرطرفدار فرانسوی شود. بیلسا تاکید زیادی داشت که خبر سرمربی شدن او در مارسی تا زمانی که او به توافقات نهایی با مدیران نرسیده، رسمی نشود اما در نهایت او قرادادی 2 ساله با مارسی امضا کرد تا هدایت این تیم را در فصل آینده برعهده بگیرد.
 
این خبر، بهترین خبر برای هوادارانی بود که فصلی ناامید کننده را سپری کردند. استادیوم ولودروم این فصل شاهد روزهای تلخی بود. دیدارهای اخیر مقابل آژاکسیو و لیل مملو از اعتراضات هواداران بود. گرچه پیروزی شیرین 4-2 این تیم در برابر لیون امیدهای آنان را برای حضور در رقابت های اروپایی افزایش داده اما در هر صورت فصل جاری به هیچ وجه دلخواه هواداران متعصب مارسی نبوده است.

تابستان سال گذشته نوید فصل خوبی را می داد چرا که مارسی  فعالیت خوبی در فصل نقل و انتقالات داشت.  مهاجمانی همچون فلورین تاوین و دیمیتری پایت خرید های خوبی محسوب می شدند. مارسی نزدیک به 40 میلیون یورو در تابستان صرف خرید بازیکن کرد اما اوضاع اصلا آنطور که تصور می شد، پیش نرفتدر پاییز 2013 نتایج ضعیف مارسی به خصوص در لیگ قهرمانان به اوج خودش رسید. آن ها با 6 شکست متوالی یکی از بدترین نتایج تاریخ لیگ قهرمانان اروپا را به نام خود ثبت کردند؛ بدون حتی یک تساوی در گروهی که آرسنال، بوروسیا دورتموند و ناپولی حضور داشتند؛ تیم هایی که اگرچه در سطحی بالاتر از مارسی قرار داشتند اما آنقدر بزرگتر از این تیم نبودند که نتوان در دیدارهای خانگی هم یک تساوی از آنها گرفت. 

سرانجام مدیران تیم تصمیم گرفتند که دروازه بان اسبق تیم یعنی الی باوپ را از کار برکنار کنند تا ژوره آنیگو هدایت تیم را عهده دار شود.

نتایج اما بهبود چندانی پیدا نکرد. باوپ در 17 بازی امتیازات بیشتری را به نسبت آنیگو در 18 بازی کسب کرده بود که همین مساله اعتراضات هواداران را شدت داد. اعتراضات هواداران به آنیگو به حدی  بود که این سرمربی پس از پیروزی 3-1 تیمش مقابل آژاکسیو گفت:" چیزی که من می بینم فوتبال نیست بلکه سراسر نفرت است."

موج اعتراضات به حدی بود که مدیران مارسی در پی یافتن راه حلی برای خروج از این وضعیت افتادند. زمانی که بیلسا بازی مارسی در برابر مونت پلیه را از روی سکوها در ماه آوریل تماشا کرد شایعات حضور او در مارسی به اوج خود رسید.آنیگو از خانواده مارسی بود. او در سال 1975 به عنوان یک دفاع مستحکم راهی مارسی شد و 8 سال را در این تیم سپری کرد. او پس از پایان دوران بازی اش راهی آکادمی جوانان باشگاه شد و 4 سال را صرف آموزش جوانان کرد. آنیگو سپس مدیر ورزشی باشگاه شد و از آن جا بود که در نهایت به سرمربی گری مارسی رسید.

در دوران حضور دیدیه دشان به عنوان سرمربی تیم، آنیگو بارها با وی اختلاف نظر پیدا کرد و در چند مورد نیز کار به درگیری لفظی رسید. در دوران سرمربی گری آنیگو تیم حاشیه های زیادی نیز داشت. زمانی که ماریو لامینا فهمید که در ترکیب آنیگو جایی ندارد به در رختکن تیم حمله ور شد و عصبانیت خود را به این سبک بروز داد. درگیری متئو والبوئنا با جوردن آیف در تمرینات تیم، از دیگر حاشیه های زمان آنیگو محسوب می شود.

مشخض و واضح بود که مارسی با ادامه ی این روند نمی تواند در فصل بعد نیز موفق شود به همین علت لزوم ایجاد تغییر کاملا  احساس می شد. مارسلو بیلسا جرقه ی این تغییرات بود و مطمئنا در تابستان سال جاری نیز تغییرات زیادی در ترکیب تیم ایجاد خواهد شد.

مانند اتفاقاتی که در چند سال اخیر در اردوی تیم ملی فرانسه رخ داده و بازیکنان آشکارا عملکرد و تصمیمات کادر فنی را زیر سوال برده اند، در مارسی نیز این اتفاقات تکرار شده است. مانند درگیری هایی که والبوئنا، آیف و آندره پیر ژینیاک با آلبر ایمون، کمک مربی تیم داشتند و از خجالت او درآمدند. هرچند باشگاه سعی کرد با شوخی جلوه دادن این اتفاقات، آن را رفع و رجوع کند اما این اتفاق احساس بدی در بین هواداران به وجود آورد.

بیلسا مطمئنا با خود "هوای تازه" را به همراه خواهد آورد و با استفاده از تجربیات و دانش خود می تواند مارسی را آماده رقابت با غول هایی همچون پی اس جی و موناکو کند. او در آخرین تجربه اش در اتلتیکو بیلبائو نشان داد که می تواند در باشگاهی متوسط هم تیمی یکدست و مدعی بسازد؛ ضمن اینکه توانایی کم کردن حواشی و به دست آوردن احترام همزمان بازیکنان و هواداران را هم دارد.

مارسی نمی تواند مانند پاری سن ژرمن و موناکو هزینه های عجیب و غریبی در بازار نقل و انتقالات داشته باشد اما تجربه بیلسا در فصل پیش رو می تواند برگ برنده آنها باشد؛ مردی که باشگاه های بزرگی به دنبال به خدمت گرفتنش هستند اما معمولا ترجیح می دهد هدایت تیم هایی را برعهده بگیرد که بتواند نشانی از خود در آنها به جا بگذارد.

 

منبع: سایت گل

     
آی اسپورت
2014-05-12 23:31:13
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر