فهرست
قلعه‌نویی- گل‌محمدی؛ چرا متفاوت‌تر از همیشه؟
قلعه‌نویی- گل‌محمدی؛ چرا متفاوت‌تر از همیشه؟

قلعه‌نویی- گل‌محمدی؛ چرا متفاوت‌تر از همیشه؟

آی اسپورت - فصل گذشته یحیی گل محمدی در کسوت مربیگری شهرخودرو (پدیده سابق) یک تساوی و یک شکست مقابل امیرقلعه نویی کسب کرد و امسال نیز یک تساوی جنجالی در مشهد رقم خورد. همیشه در بازی تیم های یحیی مقابل امیرقلعه نویی شاهد مالکیت بیشتر تیم های گل‌محمدی بوده ایم ولی به نظر می رسد در بازی روز آینده ماجرای دیگری بر بازی حاکم بشود. در زیر به بررسی دلیل این فرضیه پرداخته ایم ...

 

شوت محمدی و سه امتیاز برای رسیدن به صدر

 دیدار رفت دو تیم در لیگ هجدهم تحت شرایطی برگزار شد که تیم های اول و دوم جدول رده بندی بودند و طلایی پوشان با شوت مهرداد محمدی در دیداری که شهرخودرو به شدت میزبانش را به خصوص در 15 دقیقه پایانی در ورزشگاه نقش جهان تحت تاثیر قرار داده بود، پیروز میدان شد و صدر جدول را از آن خود کرد.

 

همه شوت ها به دیوار پیام خورد

دیدار برگشت دو تیم مانند دیدار رفت، یکی از زیباترین بازی های فصل شد؛ جایی که شهرخودرو در دقیقه 5 گلزنی کرد، اما علی قربانی در ادامه کار را در ورزشگاه نقش جهان به تساوی یک بر یک کشاند و در ادامه هر چه شاگردان یحیی گل محمدی زدند با واکنش های خیره کننده پیام نیازمند به بن بست رسید تا سپاهان با اتکا به تک امتیازی که از ورزشگاه امام رضا بیرون کشید، به صورت مستقیم راهی رقابت های لیگ قهرمانان آسیا شود.

 

روز جنجالی در نشست خبری قلعه نویی

آخرین تقابل گل محمدی و امیرقلعه نویی به دیدار رفت دو تیم سپاهان و شهرخودرو بازمی گردد. جایی که یحیی را در یکی از پرفشارترین روزهای مربیگری اش دیدیم و او معتقد که داور مسابقه اشتباهات زیادی داشته است. در همان بازی بود که رفتار مناسبی با امیرقلعه نویی در کنفرانس خبری انجام نشد.

 

دیدار دوباره در نقش جهان با شرایط متفاوت

یحیی و امیرقلعه نویی طی دوره هایی که لیگ تعطیل می شود، بیشترین بازی های دوستانه را برگزار کرده اند و به خوبی نسبت به تفکرات یکدیگر آشنایی دارند؛ با این حال نگاهی به آمارهای ثبت شده توسط یحیی گل محمدی و امیرقلعه نویی نشان می دهد، تفکرات یحیی در شهرخودرو و آمارهایی که در این تیم ثبت شده، با آمارهایی که طی دوران کوتاه حضورش در پرسپولیس ثبت شده متفاوت است و او سعی کرده آرام آرام و گام به گام فلسفه فوتبالی خود را جایگزین شیوه بازی کالدرون کند.

 

مالکیت یحیی بیشتر یا قلعه نویی؟

به عنوان مثال می توان به مالکیت تیم های ‌گل‌محمدی در شهرخودرو و پرسپولیس اشاره کرد؛ یحیی در شهرخودرو مالکیت 59 درصدی به نام تیمش ثبت شده، ولی در پرسپولیس او 45 درصد مالکیت داشته که از تیم سپاهان با امیرقلعه نویی که مالکیت 55 درصدی داشته کمتر است و همین می تواند حدس زدن در مورد شیوه بازی سرخپوشان در بازی روز آینده را مبهم کند.

1
1

 

پاس های بیشتر متعاقب مالکیت بیشتر

همچنین تعداد پاس های تیم شهرخودرو با گل محمدی بیشتر از سپاهان با امیرقلعه نویی بوده است ولی تعداد پاس های پرسپولیس تحت نظر گل‌محمدی از تعداد پاس های سپاهان کمتر بوده است.

 

پرسپولیس یحیی مثل پرسپولیس با کالدرون

یکی از مهم ترین نکاتی در مورد روش بازی پرسپولیس با کالدرون، استفاده از ضدحملات کشنده بود که در دیدار برابر ذوب آهن به وضوح شاهد آن بودیم. حالا و در پرسپولیسی که یحیی هدایت آن را عهده دار شده، شاهد نکته عجیبی هستیم و آن هم اینکه شاگردان او، هم از تیم سابقش یعنی شهرخودرو و هم از تیم سپاهان، علیرغم اینکه مالکیت و تعداد پاس های کمتری به نامشان ثبت شده، موقعیت گلزنی بیشتری ایجاد کرده اند.

 

نکات خوش بینانه برای قلعه نویی

تیم سپاهان از 17 سانتر (شروع مجدد بازی) توانسته 7 مرتبه به گل برسد و این آمار برای یحیی در شهر خودرو به ثمر رساندن 3 گل با 9 سانتر بوده است ولی طی دوران حضور گل‌محمدی در پرسپولیس، شاگردانش حتی یکبار هم موفق به ثبت گل با این روش نشده اند که همین موضوع می تواند جای نگرانی زیادی برای کادر فنی پرسپولیس مقابل تیمی داشته باشد که در این زمینه بهترین تیم لیگ به شمار می رود و ابزارهای مناسبی را نیز علیرغم غیبت احتمالی کی روش در اختیار دارد.

 

قلعه نویی-یحیی؛ متفاوت تر از همیشه

همانطور که برخی آمارهای ثبت شده نشان می دهد، سبک بازی یحیی در شهرخودرو با سبک بازی او در پرسپولیس متفاوت است و مهم ترین دلیل نیز با استناد به صحبت های خود این سرمربی، عدم در اختیار داشتن زمان کافی برای پیاده کار اهداف تاکتیکی و برنامه هایش است. طی یکی دو سال گذشته همواره مصاف قلعه نویی و یحیی از نبردهای زیبای لیگ بوده است و انتظار می رود با توجه به شرایطی که دو تیم در جدول رده بندی دارند، روز آینده نیز شاهد بازی زیبایی خواهیم بود؛ دیداری که تیم میزبان در آن فقط به کسب سه امتیاز می اندیشد و همین خواسته فرصت مناسبی برای ضدحمله های سریع پرسپولیس فراهم خواهد کرد.

ورزش 3

     
آی اسپورت
2020-02-22 23:14:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر