فهرست
دایی بهترین بازیکن تاریخ - نکونام دهم ؛ عابدزاده هشتم ، حجازی هفتم  / جای کی خالی است ؟
دایی بهترین بازیکن تاریخ - نکونام دهم ؛ عابدزاده هشتم ، حجازی هفتم / جای کی خالی است ؟

دایی بهترین بازیکن تاریخ - نکونام دهم ؛ عابدزاده هشتم ، حجازی هفتم / جای کی خالی است ؟

آی اسپورت – برنی کورک هیل نویسنده سایت sportsmole انگلیس در گزارشی به معرفی 10 بازیکن برتر تاریخ فوتبال ایران پرداخته است.

او به صورت معکوس بهترین بازیکنان تیم ملی را انتخاب کرده و اولین نفر – که در اصل نفر دهم محسوب می شود – جواد نکونام است.

او در مورد جواد نوشته: بازیکنی که در برزیل بازوبند کاپیتانی تیم ملی را می بندد، بازیکنی است که از سال 2000 در تیم ملی حضور دارد و 136 بازی انجام داده است. او تاثیر زیادی در صعود تیم ملی به جام جهانی داشته و سابقه حضور در جام جهانی برزیل را دارد.

بیشتر دوران بازیگری او در لالیگای اسپانیا گذشته که نکونام 6 سال پیراهن اوساسونا را بر تن کرده است.

نفر نهم این فهرست، حسن روشن است. بازیکنی که از سال 1974 تا 1980 عضو تیم ملی بوده و در 48 بازی 13 گل زده است.

به نوشته sportsmole، روشن علیرغم اینکه بازیهای ملی زیادی نداشته، بازیکن محبوبی در کشورش محسوب می شود. او در 17 سالگی عضو تیم تاج سابق – استقلال – بود و توانست با کمک به استقلال در قهرمانی سال 1975 و جام حذفی 1977 نام خودش را به عنوان یک بازیکن بزرگ مطرح کند تا به تیم ملی دعوت شود. او در موفقیتهای بزرگ تیم ملی در دهه 70 میلادی هم بازیکن تاثیرگذاری بوده و توانست با این تیم به جام جهانی 1978 صعود کند منتهی مصدومیت بی موقع، عملکرد روشن در جام جهانی را تحت تاثیر قرار داد.

احمدرضا عابدزاده نفر هشتم لیست است که 79 بازی ملی در کارنامه اش دیده می شود. نویسنده مطلب، او را یکی از محوبترین بازیکنان تاریخ فوتبال ایران می داند که عملکردش در جام جهانی فرانسه فوق العاده بوده. دروازه بان عجیبی که به او لقب عقاب آسیا را داده بودند. عابدزاده به تیم ملی کمک کرد دو بار قهرمان بازیهای آسیایی شود ضمن آنکه او در رده باشگاهی هم 6 بار قهرمانی در لیگ ایران را جشن گرفته است.

پشت سر عابدزاده نام اسطوره استقلالی ها قرار گرفته. ناصر حجازی. مردی که 12 سال دروازه بان تیم ملی بوده و 62 بازی انجام داده است. او تنها رقیب عابدزاده برای کسب عنوان بهترین دروازه بان تاریخ ایران است که بعد از بازی در جام جهانی 1978، از منچستر یونایتد پیشنهاد داشت و در تمرینات این تیم شرکت کرد.

حجازی قبل از جام جهانی هم با تیم ملی به موفقیت رسیده بود. او در 29 سالگی مجبور به خداحافظی اجباری از تیم ملی شد چرا که در سیاستهای آن زمان فوتبال ایران، بازیکنان بالای 27 سال نباید ملی پوش می شدند.

او با تیم باشگاهی اش هم قهرمان آسیا در سال 1970 شد. فدراسیون بین المللی تاریخ و آمار او را دومین دروازه بان برتر آسیا در قرن بیستم معرفی کرده است.

نفر ششم این فهرست کریم باقری است که 17 سال پیراهن تیم ملی را بر تن کرده و در 87 بازی، 50 گل به ثمر رسانده است. شاید متعصب ترین هوادار چارلتون هم این بازیکن 400 هزار پوندری را به خاطر نیاورد که در سال 2000 به لیگ برتر آمد.

مصدومیت، دعوت های متوالی به تیم ملی و یکسری مشکلات دیگر باعث شد که کریم باقری تنها 15 دقیقه برای چارلتون بازی کند.اما به این قضیه توجه نکنید چرا که کریم در تیم ملی کشورش آمار فوق العاده ای به خصوص در زمینه گلزنی دارد. پاسهای بلند کرین بی نظیر بود و در بازی هوایی هم کسی به پای او نمی رسید.

او موفق شده در دو بازی تیم ملی، به تنهایی 6 و 7 گل بزند و تاثیر زیادی در صعود تیمش به جام جهانی فرانسه داشته. فدراسیون بین المللی آمار و تاریخ او را  دهمین هافبک بزرگ فوتبال آسیا در قرن بیستم معرفی کرده است.

Khodadad Azizi in action for Iran against Germany at the World cup on June 25, 1998.

پنجمین بازیکن بزرگ تاریخ فوتبال ایران، خداداد عزیزی است. 47 بازی ملی و 11 گل زده آمار او از دوران 14 سال حضورش در تیم ملی است. دیگر همه می دانند که خداداد عزیزی در بازی ایران و استرالیا در مرحله پلی اف جام جهانی فرانسه چه کرده است. او به جز حضور در جام جهانی فرانسه، در جام ملتهای آسیا در سالهای 96 و 2000 حضور داشته و در سال 1996 عنوان با ارزش ترین بازیکن جام را بدست آورد. او به عنوان بازیکن سال آسیا هم انتخاب شد و به کلن آلمان رفت.

او هشتمین بازیکن برتر آسیا در قرن بیستم به انتخاب فدراسیون جهانی آمار و تاریخ است.

علی پروین نفر چهارم این فهرست است. 76 بازی ملی و 8 گل زده در 12 سال بازی برای تیم ملی. Sportsmole لو را یکی از بزرگترین اسطوره های فوتبال باشگاه پرسپولیس می داند که 18 سال بازیکن این تیم بوده و 17 سال هم به عنوان مربی و مدیر در پرسپولیس کار کرده است. افتخارات او با پرسپولیس بسیار زیاد بوده و پروین به عنوان بازیکن تیم ملی هم توانسته به موفقیت برسد تا فدراسیون آمار و تاریخ او را چهاردهمین بازیکن برتر آسیا در قرن بیستم معرفی کند.

سومین بازیکن برتر تاریخ فوتبال ایران عنوانی است که جلوی نام مهدی مهدوی کیا نوشته شده. 111 بازی ملی و 13 گل در 13 سال حضور در تیم ملی. مهدی مهدوی کیا یکی از بازیکنانی بود که در جام جهانی 98 عملکرد فوق العاده ای داشت تا کاندیدای حضور در تیم منتخب جام قرار بگیرد. او موفق شد گل پیروزی ایران در بازی حیاتی مقابل امریکا را به ثمر رساند.

مهدی یکی از نفرات تیم ملی در جام جهانی 2006 هم بوده. او در آن سالها یکی از بازیکنان کلیدی باشگاه هامبورگ محسوب می شد و دو بار به عنوان بهترین بازیکن سال این باشگاه انتخاب شده است و در تیم قرن این باشگاه هم قرار گرفته. او در سال 1997 به عنوان بازیکن جوان سال آسیا انتخاب شد و در سال 2003 هم با جایزه بهترین بازیکن سال آسیا عکس یادگاری گرفت.

Midfielder Ali Karimi in action for Iran on July 02, 2007.

علی کریمی که دیگر نمی تواند در کنار تیم ملی باشد، دومین بازیکن برتر تاریخ فوتبال ایران محسوب می شود که از سال 1998 تا 2013  127 بار پیراهن تیم ملی را پوشیده و 37 گل زده است.

کریمی تکنیکی ترین بازیکن تاریخ فوتبال ایران است که به او لقب ماردونای آسیا داده اند. او تنها از علی دایی و جواد نکونام کمتر پیراهن تیم ملی را پوشیده .

اولین بازی ملی او بعد از جام جهانی 98 بوده و او توانسته در سال 2006 حضور در جام جهانی را تجربه کند. نویسنده مطلب نوشته اگر کریمی خداحافظی اش از تیم ملی را پس می گرفت، می توانست به برزیل برود.

در رده باشگاهی او پیراهن تیمهای بایرن مونیخ و شالکه را بر تن کرده و در سال 2004 به عنوان بازیکن سال آسیا انتخاب شده است.

اما نفر اول این فهرست علی دایی است. 149 بازی ملی. 109 گل زده و سیزده سال حضور در تیم ملی.

در حالی که علی کریمی از لحاظ تکنیکی بهتر از علی دایی بود، رکورد گلزنی دایی در سطح ملی را نمی‌توان نادیده گرفت. او جایگاهی منحصر به فرد در تاریخ فوتبال به خود اختصاص داده و با عبور از فرانس پوشکاش در سال 2003 عنوان برترین گلزن در سطح بین‌المللی را به خود اختصاص داد.

 آمار 149 بازی ملی او را به بازیکنی با بیشترین بازی ملی در تاریخ فوتبال ایران تبدیل کرده و در رده چهاردهم دنیا قرار داده است. دایی در رقابت‌های جام‌جهانی 1998 و 2006 برای ایران به میدان رفت؛ هرچند نتوانست در هیچ‌یک از این مسابقات برای تیمش گلزنی کند.

 او در سطح باشگاهی یک سال فوق‌العاده را در بایرن‌مونیخ سپری کرد و فرانتس بکن باوئر، اسطوره این باشگاه او را یک «مهاجم در کلاس جهانی» توصیف کرد. دوران کوتاه حضور وی در آلمان با یک قهرمانی در لیگ و دو قهرمانی در جام حذفی همراه بود . در حالی که دایی در آخرین سال حضورش در بایرن‌مونیخ به عنوان بازیکن سال آسیا انتخاب شد.

Iran striker Ali Daei is held aloft by supporters on June 08, 2005.

 

 

     
آی اسپورت
2014-05-13 10:53:09
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر