فهرست
دردنامه مدیرپروژه احیای یوزپلنگ ایرانی : درد این خبر بی نهایت بود / چرا با یوزآفریقایی عکس انداختید و با کوشکی و دلبر نه ؟
دردنامه مدیرپروژه احیای یوزپلنگ ایرانی : درد این خبر بی نهایت بود / چرا با یوزآفریقایی عکس انداختید و با کوشکی و دلبر نه ؟

دردنامه مدیرپروژه احیای یوزپلنگ ایرانی : درد این خبر بی نهایت بود / چرا با یوزآفریقایی عکس انداختید و با کوشکی و دلبر نه ؟

آی اسپورت - آرش نورآقایی، مدیر پروژه احیای یوزپلنگ ایرانی که ایده اصلی چاپ تصویر یوزپلنگ بر لباس های تیم ملی ایران هم از او بود، در صفحه فیس بوکش نسبت به خبر طرح 12 دلاری پیراهن تیم ملی  واکنش نشان داد. او در این یادداشت روایتی از جفایی که به او و تیمش برای طراحی لوگوی یوزپلنگ ایرانی رفته است،‌ ارائه کرده؛

این روزها، واقعا فقط خودم می دانم که چه لحظات وحشتناکی را پشت سر می گذارم.

در ماه های گذشته، با کلی دوست و آشنا و غریبه حرف زدم. همه را به کار کشیدم. بعد همگی به مدت شش ماه ساعت ها وقت گذاشتیم. بد و بیراه شنیدیم. لوگو طراحی کردیم و برای فدراسیون فوتبال فرستادیم. آخرش آن ها طرحی را به روی پیراهن بردند که طرح ما نبود. اما ما به دلیل شرایط ویژه و برای ایجاد همبستگی زبانمان را در کام کشیدیم و دهانمان را بستیم.

اما حالا می بینم که این خبر درج شده:

درد این خبر برای من خیلی زیاد است. حتی بدتر از همه سردردهای شدید هر روزه ام.

در این لحظه غرورم را پاره پاره شده می بینم و از زنده بودن متنفرم. با هیچ زبانی شدت ناراحتی ام را نمی توانم بیان کنم.

اما چند نکته را در اینجا مطرح کنم تا بدانید برای چه این همه ناراحتم:

1- یکشنبه شب (21 اردیبهشت 93) دعوت شده بودم به دومین همایش همبستگی ملی که به منظور رونمایی از آثار فرهنگی - هنری جام جهانی در سالن اجلاس سران تشکیل شده بود. 
شاهد بودم که از همه اقصی نقاط کشور، هنرمندانی گرانمایه آثار ارزشمندی را خلق و آن را با جان و دل تقدیم کرده بودند به تیم ملی. در این مراسم از ترانه "احسان خواجه امیری" که به منظور حضور تیم ملی در برزیل ساخته شده بود، چندین فرش، تابلوی معرق و چندین توپ فوتبال که به روش های متفاوت ساخته شده بودند، رونمایی شد.
آن وسط من یک بسته بروشور در دستم گرفته بودم و دنبال کسانی می گشتم که بتوانند این ها را به بازیکنان تیم ملی که در مجلس هم حضور داشتند، برسانند. لازم به ذکر است که این بروشور توسط کارگروهی که هنوز در پی دغدغه های تصویر یوزپلنگ بر روی پیراهن تیم ملی است با وسواس تهیه شده. 
در این بروشور ما توضیح داده بودیم که اصلا چرا "یوز پلنگ" انتخاب شد که بر روی پیراهن تیم ملی نقش ببندد. همچنین ویژگی های این گونه نادر جانوری را توضیح داده بودیم. ما فکر کردیم احتمالا بازیکنان تیم ملی فوتبال خیلی با ویژگی های یوزپلنگ آشنا نیستند و احتمالا زمانی فرا می رسد که خبرنگاران جهان از ان ها در رابطه با این تصویر سوال می کنند. بنابراین شایسته نیست که بازیکنان ما از تصویر نقش بسته بر روی پیراهنشان اطلاعاتی نداشته باشند و برعکس اگر بدانند می توانند مبلغان خوبی برای احساس مسوولیت ملت ایران نسبت به محیط زیست باشند.
به هر حال، کسی من را جدی نگرفت و این بروشور به دلایل مختلف توزیع نشد. می خواهم بگویم ما از قبل این را پیش بینی کرده بودیم ولی وقتی موضوعی جدی گرفته نشود، به هیچ جایی نمی رسد.

2- ما در ماه های گذشته درخواست و حتی عنوان کرده بودیم که اگر برخی از اعضای تیم ملی از "کوشکی" یا "دلبر" بازدید کنند، هم برای شناخت مردم از این گونه و هم برای شناخت خود اعضای تیم اثرگذار خواهد بود. به صورت غیر رسمی جواب داده شد که احتمالا مربی تیم ملی و فدراسیون چنین چیزی را نمی پسندند. ولی در کلیپی که در حین مراسم پخش شد بنده دیدم که تیم ملی در سفر به آفریقا، از باغ وحش بازدید کرده اند و حتی از آنها در کنار یوزپلنگ های آفریقایی فیلم گرفته شده. شما بگویید که این موضوع چقدر دردناک است؟

3- کارگروه حمایت از یوزپلنگ آسیایی وقتی بر روی طرح کار می کرد که هنوز امید چندانی به نقش بستن تصویر یوزپلنگ بر روی تیم ملی نبود. مثل حالا نبود که این تصویر نقش بسته. ما در ان زمان تحت فشار خیلی شدید، کار کردیم و بی محبتی ها را نادیده گرفتیم. بنده شخصا از طرف فدراسیون و دیگران تحت فشار بودم که زودتر عکس هایی از یوزپلنگ و حتی طرح را برایشان ایمیل کنم. از طرفی سو تفاهم هایی با برخی از دوستان گرافیست و طراح داشتیم. به هر حال و با هزار دغدغه ما طرح را آماده کردیم و آن را به دست فدراسیون رساندیم. 
در روز 12 بهمن هم از طرح ما رونمایی شد و هم از پیراهن تیم ملی. با تعجب دیدیم که اصلا تصویر روی پیراهن طرح ما نیست. کسی هم هرگز به ما نگفت که آن طرح از کجا آمده. خیلی شفاف ماست مالی کردند قضییه را. اما من و ما چه می توانستیم بکنیم؟ حالا که پیراهن رونمایی شده بود، حالا که تلاش های بی وقفه جواب داده بود، آیا ما باید می گفتیم که این طرح ما نیست و جار و جنجال راه می انداختیم؟ نه، این کار را (درست یا غلط) نکردیم. ما به طرح تن دادیم. فقط تذکر دادیم که طرح فعلی پر رنگ تر باشد. گفتند پررنگ تر می کنیم. 
من با اینکه شخصا طرح را دوست نداشتم، هرگز تا امروز چنین موضوعی را عنوان نکردم. چون این طرح پیراهن تیم ملی کشورم بود. 
بعدها هرگز از طرح کارگروه هیچ استفاده خاصی نشد. نمی دانم پس چرا از ان رونمایی کردند؟ فدراسیون انگار نمی خواست مساله یوز پررنگ باشد. این را جایی رسما به ما گوشزد کرده بودند. هرگز از ایده سخن به میان نیامد. هرگز طرح کارگروه مورد حمایت قرار نگرفت. جالب است که در همین روز از کارگردان سریال پایتخت تقدیر شد اما از ایده ماجرا و کارگروه هیچ حرفی زده نشد. مگر سریال پایتخت در ان قسمت به محیط زیست و یوز نپرداخته بود، پس چرا کار کارگروه نادیده گرفته شد؟ 

چندین مرتبه به ما گفته شده که از طرح کارگروه در پکیج های فرهنگی استفاده می شود، ولی تا امروز اگر شما پکیج دیده اید، من هم دیده ام. شاید این کار را کرده باشند یا بکنند، اما دیگر ارزشی ندارد. 

4- حالا این خبر منتشر شده: 
درد من این نیست که چرا طرح ما را نادیده گرفتند، درد بزرگ من این است که چرا در این مملکت این همه نادانی موج می زند؟ 

درد من این است که چرا این ایده که می توانست جایگاه ایران را از لحاظ مسوولیت زیست محیطی و همچنین مشارکت خودجوش مردمی در مکان بسیار ارزشمندی قرار دهد، حتی منجر به یک اتفاق مالی برای حفاظت از یوزپلنگ و نهایتا محیط زیست این کشور فلک زده نشد؟ 

درد من این است (اگر خبر درست باشد) که چرا باید نقش پیراهن تیم ملی از یک وبسایت که طرح آماده دارد خریداری شود؟ 
ما که دیر اقدام نکرده بودیم. ما وقتی اقدام کردیم که هنوز ایده توسط فیفا تصویب نشده بود. بگذریم از اینکه فدراسیون در ابتدا نامه دریافتی از فیفا را درست ترجمه نکرده بود و در خبرها گفتند که اساسا نقش یوزپلنگ بر روی پیراهن تیم ملی ایران تصویب نشده. این که دردش خیلی زیاد است و نمیخواهم به آن بیش از این بپردازم. 
حتی اگر طرح کارگروه زیبا نبود و اشکال داشت، باز یک طرح وطنی بود. باز طرحی بود که از میان چندین طرح چندین طراح انتخاب شده بود. باز طرحی بود که ما، فرزندان این مرز و بوم تولید کرده بودیم. 

درد من این است که چرا ما با ایده های نو اینگونه برخورد می کنیم؟

     
آی اسپورت
2014-05-13 20:34:45
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر