فهرست
خداحافظی با مرد محبوب تراکتور؛ بدورد واسیلی
خداحافظی با مرد محبوب تراکتور؛ بدورد واسیلی

خداحافظی با مرد محبوب تراکتور؛ بدورد واسیلی

آی اسپورت – واسیلی گوجا ٢ سال پیش از دنیا رفته و نمی‌دانستیم. تابستان ٦٩. لیگ منطقه‌ای در گروه شمالغرب، تراکتور پنجم است و خیال صعود ندارد. مردم خواستار بازگشت هدایت مهابادپور.باشگاه را روابط عمومی کارخانه اداره می‌کند! بازیکنان ضمن کار در کارخانه، سه جلسه در هفته توپ می‌زنند.کریم پاداش‌اصل برای دور زدن قانون منع مربی خارجی، رفت سراغ تکنسین کارخانه "تراکتورسازی براشوف". با واسیلی، تراکتور همراه با ملوان بندرانزلی و استقلال رشت به لیگ آزادگان صعود کرد.

حقوقش را رومانی می‌داد. دوره سوم (سال ٨٢) که خودش قرارداد بسته بود، شکایت کرد و هرگز به حقش نرسید. خسرو عبدالله‌زاده، گوجا را با توهین روانه کرد.گوجا بار اول با قطار، از تهران به تبریز رفت و هنگام خداحافظی، با اتوبوس از ترمینال تبریز به استانبول.با اشک و بدرقه پرشورها که تیم‌ آرمانی‌شان زاده شده، شتابان قد مى‌کشید.همه بازیکنان را از لیگ استانی در مراغه برگزید. برادران دین محمدی را در زمین خاکی پسندید. ناصر فراستی مستقیم از زمین خاکی آمد. از کریم باقری در زمین خاکی ایدم تا یونس باهنر، حسین خطیبی و اسماعیل حلالی. می‌ساخت و می‌فرستاد تیم ملی.با اصرار گوجا، کارگری برای بازیکنان ممنوع. کارخانه پذیرفت.نیمه اول دهه هفتاد، «اویونچی» مهم‌ترین محصول خاک تبریز بود.  

 

واسیلی گوجا
واسیلی گوجا

لیگ ۷۱ دو بازی در یک زمین مرسوم است. وقتی تراکتور می‌آید تهران از جایگاه ۲۰ تا ۲۴ را تسخیر می‌کنند. شگفت‌زدگی سرخابی از اینکه تراکتور چقدر هوادار دارد! درگیری و ناسزا در میان نیست.لیگ سراسری جان ‌می‌گیرد و جام باشگاه‌های تهران به محاق می‌رود.هوای داغ، شلنگ آبی که آن وقت‌ها رایج بود از زمین روی هواداران بگیرند و خنک‌شان کنند.اولین پیروزی تراکتور مقابل پرسپولیس، آذر ٧٢ در باغشمال.

چه تیمی! زنده‌یاد دکتر علیرضا نیک‌مهر دروازه‌بان، جواد شالچی، کاظم محمودی، حسین حسندخت، اکبر ذوالمجیدیان و گلزنان: حسنعلی شیری و حبیب پاک‌نژاد.تراکتور ۷۱ و ۷۲ در بیست و یک بازی خانگی نباخت. رکورد گوجا پایدار مانده. ابراهیم افشار رفت چند روز با تراکتور زندگی کند. چه گزارش محشری نوشت برای کیهان ورزشی!گوجا از یعقوب گلشنی گفت. از احد شیخ‌لاری. پسر لاغری را نشان افشار داد: شهرام باغمیشه است، او را هم زود خواهند برد. آن سالهای از یاد رفته با رضا معصومیان گزارشگر دوست داشتنی تبریز که عاشق تقی تخت کیانی و علیرضا پژمان بود. فرص____َ__ت، فرصت. فتحه صاد را کش می‌داد.دربی تاریخی سال ۷۵ پس از انقلاب، اولین شهرآورد تبریز در لیگ‌های سراسری بود.

ماشين‌سازی با حجازی و برتری تراکتور مدل رومانی با ۴۰ هزار نفر در باغشمال. یاتمادی تیراختور بایراقی. گوجا مرده. کاری جز نوشتن و مبارزه با فراموشی از ما بر نمی‌آید.

۷۵ ۸  
آی اسپورت
2018-05-20 06:50:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۸ نظر
آرش6
يكشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۰:۱۹
کل فوتبال ایران همینه خوش استقبال و بد بدرقه

نوید
يكشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۴:۱۱
تشکر اقای رستم پور. یادش بخیر. درسته هواداران خبر نداشتند اما واقعیت اینه که واسیلی برای هواداران تراکتور همیشه زنده است. حتما بازی تراکتور با پاس یادتون میاد. اون سال مسابقات در دو گروه برگزار میشد. تراکتور و کشاورز از یه طرف و پرسپولیس و پاس از طرف دیگه اومدن بالا. بازی تراکتور و پاس از تلخ ترین بازی ها برای ما بود. نشد هر چی زدیم نرفت تو گل. پاس هم با مربیگری فیروز کریمی دفاع اتوبوسی میکرد با غلامپور داخل دروازه که با پنالتی هم نمیشد بهش گل زد. همون پاس با بردهای معروف یک هیچ قهرمان لیگ شد که هیچی در آسیا هم قهرمان شد. شاید اگر تراکتور واسیلی اندکی خوش شانس بود نه فقط در ایران که در آسیا هم قهرمان میشد. آرزویی که این مرد رومانیایی برای فوتبال ما داشت. روحش شاد و یاد و خاطره همه درگذشتگان فوتبالمون از همه تیم ها گرامی و قرین آرامش باشن.
قارتال
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۰۶:۴۹
نوید جان خاطراتمونو زنده کردی داداش. الحق که تراختور اون سال لایق قهرمانی بود بازی برگشت تو باغشمال که محسن گروسی تو لحظات پایانی گل مساوی رو زد و با بدشانسی نرفتیم فینال. واسیلی آللاه سنه رحمت السین کیشی.
۷
اردلان
يكشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۶:۰۶
از شنیدن این خبر هم خیلی ناراحت شدم و هم تاسف خوردم تو باشگاه بزرگی مانند تراکتورسازی چرا هیچ کس نباید خبری از واسیلی داشته باشه؟ کسی که فوتبال آذربایجان بهش مدیونه. یادش بخیر بعد از بیرون اومدن از تراکتورسازی تو مدرسه فوتبال دبیری مربیم بود و واقعا نکاتی رو بهم گفت که تا بحال هیچ مربی دیگه ای نگفته و کلی نکات فوتبالی و اخلاقی و علمی ورزش ازش یاد گرفتم. کاش همه مربی های ایران مثل واسیلی با دانش و دلسوز بودن. اما حیف که اسیر باندبازی های فوتبال تبریز شد و گذاشت رفت و اینگونه است که داریم تو فوتبال و همه زمینه ها به جز دزدی و اختلاس و ... درجا میزنیم
ناصر
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۰۳:۰۰
روحش شاد و قرین رحمت.
۴
تراکتور
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۰۳:۱۵
واقعا انسان شریف و دلسوزی بود. علیرغم همه نامهربانی هایی که باهاش کردن باز هم اینجا رو مثل کشور خودش دوست داشت. یادگیری زبان های فارسی و ترکی هم به خاطر عشق و علاقه اش بود. حتی مجلات اونموقع مثل کیهان ورزشی یا دنیای ورزش مینوشتند که واسیلی که فارسی را بهتر از شاگردان خود صحبت میکند. انصافا در حق فوتبال تبریز پدری کرد بیراه نیست گفته پشه معمار یا پدر فوتبال مدرن و نوین تبریز و آذربایجان بود و تاثیرات شایان توجهی بر تیم ملی داشت که در سال 98 افتخار آفرین شد. خدا رحمتت کنه.
۶
اسماعیل
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۰۴:۰۱
خدا بیامرزدش.
۵
قارتال
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۰۶:۴۴
کریم باقری بچه عباسی رو پاشایی دبیر ورزشی و یکی از استعداد یاب های واسیلی گودجا تو دبیرستان ابوریحان کشف کردند. و تو تیم جوانان تراختور زیر نظر مستقیم واسیلی پرورش و رشد پیدا کرد . البته این کریم ما یه یه بچه محل و رفیقی ،جعفر نام داشتند که از کریم یه سرو گردن تو فوتبال بالاتر بود ولی خب به اجبار پدر با این بهانه که نونی تو فوتبال نیست اقتصاد خوند و شد کارمند بانک !
۶
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر